1000 Miles of Sebring – Start sezonu WEC [ZAPOWIEDŹ]

WEC startuje z nowym sezonem, a na tor wraca Robert Kubica w nowym zespole – Prema Orlen Team. Czas na 1000 Miles of Sebring!

Już w środku tygodnia, bo w środę, będziemy mogli śledzić poczynania najlepszego kierowcy w Polsce – Roberta Kubicy. Wszystko za sprawą udziału w największej i najważniejszej serii endurance, gdzie zwycięzcy w klasyfikacji stają się mistrzami świata – WEC. Do tego mają doprowadzić: Robert Kubica, Louis Deletraz i Lorenzo Colombo w zespole Prema Orlen Team.

Sezon WEC liczy 6 wyścigów, w środku sezonu jest Le Mans, a na koniec 8h w Bahrajnie. W tych wszystkich wydarzeniach weźmie udział Prema. Na razie nadal nie wiadomo, jak ma się sprawa Kubicy w ELMS-ie. Według najnowszych plotek, starty Polaka w tej serii mają się oddalać.

Oczywiście nie zapominajmy o Inter Europol Competition, które będzie startować z numerem #34, a ich kierowcami będą: Jakub Śmiechowski, Alex Brundle i Esteban Gutierrez.

Historia wyścigów WEC na Sebring

1000 Miles of Sebring po raz pierwszy i jak na razie ostatni raz odbyło się 15 marca 2019 roku jako szósta runda WEC. Było to wydarzenie inauguracyjne w serii WEC, bo nigdy wcześniej się ono nie odbyło.

Wygrali go:

LMP1: Toyota Gazoo Racing: Fernando Alonso, Sebastien Buemi, Kazuki Nakajima (bardzo mocny skład mieli)

LMP2: Jackie Chan DC Racing: David Heinemeier Hansson, Jordan King, Will Stevens

LMGTEPro: Porsche GT Team: Gianmaria Bruni, Richard Lietz

LMGTEAm: Dempsey – Proton Racing: Julien Andlauer, Matt Campbell, Christian Ried

Record-Breaking Alonso, Nakajima Take Sebring Pole – Sportscar365
Photo: Toyota

W sezonie 2020 i 2021 wyścig się nie odbył z powodu Covid-19, więc impreza wraca po dwóch latach w przerwy. I to w wielkim stylu, bo wraca jako otwarcie sezonu 2022 WEC.

Sebring International Raceway

IMSA entry list Sebring will have 29 cars for July 18 race - NBC Sports
Photo: ames Moy Photography/Getty Images

Sebring jest jednym z najstarszych nieprzerwanie działających torów wyścigowych w USA, a jego pierwszy wyścig został rozegrany w 1950 roku. Bardzo ciekawym faktem jest to, że tor przebiega przez płytę nadal czynnego lotniska (dla prywatnych samolotów itp.) Lotnisko te nazywa się: Hendricks Army Airfield. Działało jako baza szkoleniowa w czasach II Wojny Światowej.

Już w 1950 roku przekształcono płytę lotniska i drogi obok na tor wyścigowy. The Sam Collier 6 Hour Memorial – to był pierwszy wyścig na Sebring. Wygrali go: Frits Koster and Ralph Deshon. Pierwsze 12 godzin wyścigu Sebring odbyło się 15 marca 1952 roku i wkrótce przekształciło się w ważny międzynarodowy wyścig. 

Na torze odbył się nawet wyścig F1 – 12 grudnia w 1959 roku. Był to pierwszy wyścig w USA. Była to ostatnia runda sezonu, którą wygrał Bruce McLaren z zespołu Cooper Climax. Na długo on jednak nie pozostał na Sebring, bo już rok później został przeniesiony na Riverside International Raceway.

Tor
Sebring International Raceway – Wikipedia, wolna encyklopedia
Photo: Wikipedia

Sebring International Raceway składa się z trzech torów: Full Circuit, Short Circuit i Club Circuit. Obiekt ma 6,019km długości. Posiada 17 zakrętów, a najszybsze okrążenie WEC w 2019 roku wykręcił Kamui Kobayashi w barwach Toyoty – 1:41.800.

Kierowcy pędzą również przez 1km po starych betonowych odcinkach lądowisk, pozostałych po II Wojnie Światowej.

Onboard

1000 Miles of Sebring 2022

Wyścig jak z nazwy wynika ma odległość 1000 mil, czyli ok. 1610km. Dokładnie wyścig trwa do 1000 mil lub 268 okrążeń, a jego czas jest ograniczony do 8 godzin.

Kto bierze udział?
Brak opisu.

My jako Polacy będziemy oczywiście zwracać uwagę na Roberta Kubicę i Preme #9, oraz Inter Europol Competition #34.

Harmonogram

Jeżeli chodzi o plan jazd, to muszę przyznać, że już kilka razy wprowadziłem ludzi w błąd. Niestety, ale wszyscy kibice doświadczają dużych problemów z… znalezieniem prawidłowego grafiku. Np. wczoraj wieczorem (niedziela) sprawdzałem na oficjalnej stronie WEC plan jazd, żeby wykonać grafikę. Napisane było, że wyścig wystartuje w sobotę. Po czym dziś dostałem dużo wiadomości, że grafika i to co przekazuje jest błędne, bo wyścig zaczyna się w piątek.

Na ten moment to co podam jest najświeższe co można znaleźć. Jeżeli znów coś się zmieni, to jak najszybciej to poprawię.

SesjaDataGodzina
FP1Środa 16.0316:05
FP2Środa 16.0321:35
FP3Czwartek17:05
Q1Piątek00:00
Q2Piątek00:20
WyścigPiątek17:00

Gdzie oglądać i jak śledzić?

Wszyscy sobie to inaczej wyobrażaliśmy, jeżeli chodzi o dostęp do transmisji. Prawa ma telewizja Eurosport i Polsat. I tak o to przekaz będzie dzielony poprzez te dwie telewizje, ale nie będziemy mogli obejrzeć 55 minut.

Eleven Sports 3

Informacja z ostatniej chwili, czyli ze środy. Cały wyścig będzie transmitowany na Eleven Sports 3. Informacje dwa dni przed startem są śmieszne… Ale dobrze, że będzie gdzie obejrzeć cały wyścig.

Polsat Sport News

Na tym kanale zobaczymy start wyścigu i jego pierwsze 30 minut. Potem nastąpi przerwa, a transmisja wróci o 22:30 i będzie już trwać do końca.

17:00-17:30 – Polsat Sport News

22:30 – 01:00 – Polsat Sport News

Eurosport 1

Tutaj transmisja zacznie się o 18:25 i będzie trwała do końca. Wychodzi więc na to, że pomiędzy 17:30-18:25 nie będzie żadnej transmisji na kanałach sportowych.

18:25 – 01:30 – Eurosport 1

Eurosport Player

Najlepszą opcją według mnie jest zakupienie Eurosport Player za 15 zł na miesiąc, co możecie uczynić TUTAJ. Jest to typowa platforma streamingowa jak: Canal+, Viaplay itd. Używałem przez rok i mogę szczerze ją polecić. Dzięki zakupieni dostępu, będziemy mogli oglądać cały wyścig bez przerw w nadawaniu z polskim komentarzem. Reklamy oczywiście będą się pojawiać, ale jak to bywa na Eurosporcie – są one stosunkowo krótkie.

Kwalifikacje również powinny być transmitowane, ale z angielskim komentarzem. Nie jestem jednak w stanie tego zapewnić!

Live Timing

Live Timing można śledzić TUTAJ. Jest on dostępny za darmo, a po założeniu konta mamy dostęp do trybu expert – możemy śledzić więcej szczegółów. Konto można założyć za darmo.

Kanał YouTube

Na kanale YouTube pojawiają się zapisy z całej transmisji wyścigu po jego zakończeniu. Można tam również posłuchać wywiadów itp.

Photo: Prema/Twitter