11 kwietnia wraca ELMS

11 kwietnia, to pierwszy dzień testów ELMS w Le Castellet na Paul Ricard. 17 kwietnia odbędzie się pierwszy wyścig sezonu 2022.

Europejska seria wyścigów długodystansowych wraca z pierwszym wyścigiem 17 kwietnia, ale wcześniej w poniedziałek i w wtorek odbędą się oficjalne testy. Wszystko to będzie miało miejsce na torze Paul Ricard w Le Castellet. Na starcie zabraknie Roberta Kubicy, ale mimo to warto dalej śledzić tą serię.

Lista startowa

Na starcie do wyścigu w Francji staną łącznie 40 samochodów. Miało być 42, ale jak wiemy z endurance wycofał się G-Drive, więc od razu ubyły dwie załogi. Zespołami, na które powinniśmy spoglądać to:

#9 Prema: Louis Deletraz, Juan Manuel Correa i Ferdinand Habsburg. Deletraz będzie bronił tytułu wywalczonego wraz z Kubicą i Yifei YE. Jest to ciekawa ekipa, która może nam dać dużo emocji;

#43 (LMP2), #13, #14 (LMP3) Inter Europol Competition:

  • #43: David Heinemeier Hansson, David Heinemeier Hansson, Pietro Fittipaldi
  • #13: Nicolas Pino, Charles Crews, Guilherme Oliveira
  • #14: James Dayson, Noam Abramczyk, Mateusz Kaprzyk

Jedna z dwóch polskich ekip w ELMS i zdecydowanie ta największa. W LMP2 wystawi jeden samochód, a w LMP3 dwa. W LMP3 w załodze #14 ponownie pojedzie Mateusz Kaprzyk.

#51 Team Virage: Rob Hodes, Gabriel Aubry, Jazeman Jaafar. Zespół ten będzie ścigać się w klasie LMP2 Pro/am. Mam często wrażenie, że ten zespół jest pomijany.

Niestety Robert Kubica nie wystartuje w ELMS, koncentrując się na WEC i F1. Być może wystąpi gościnnie na Imoli przed Le Mans, ale pełna kampania została odrzucona. A szkoda…

Juan Manuel Correa nie pojedzie w pierwszym wyścigu sezonu ELMS

Juan Manuel Correa poinformował za pośrednictwem swoich mediów społecznościowych poinformował, że nie wystartuje w 4 Hours of Le Castellet z powodu kontuzji – ma złamaną stopę. Od razu odpowiadając: Robert Kubica nie może pojechać, bo są już dwaj „złoci” kierowcy w teamie. Być może na zastępstwo przybędzie Lorenzo Colombo.

Testy na Paul Ricard w Le Castellet

11 kwietnia, czyli w pierwszy dzień tygodnia, kierowcy po raz pierwszy oficjalnie wyjadą prototypami na sezon 2022. Zespoły będą testować na torze Paul Ricard, na którym tydzień później odbędzie się pierwszy wyścig. Rok temu testy i pierwszy wyścig odbywały się w Barcelonie.

Testy potrwają dwa dni i prawdopodobnie będzie można je śledzić na live timingu. O tym będę na bieżąco informował na Twitterze.

Plan jazdy
SesjaDzieńGodzina
Sesja 111.049:00
Sesja 211.0414:00
Sesja 311.0419:00
Sesja 412.049:00
Sesja 512.0414:00

#1: 4 Hours of Le Castellet

Pierwszy wyścig sezonu europejskiej serii endurance wystartuje 17 kwietnia (niedziela) o standardowej porze dla ELMS – 11:00. Zawody odbędą się na Paul Ricard, na którym kierowcy będą również testować. Wszystko jest jak na razie wielką niewiadomą i ciężko określić kto będzie w czołówce do zwycięstwa. Więcej będziemy wiedzieć po testach.

Plan jazdy
SesjaDzieńGodzina
FP115.0411:30
FP216.049:00
Kwalifikacje LMGTE16.0413:50
Kwalifikacje LMP316.0414:10
Kwalifikacje LMP216.0414:30
Wyścig17.0411:00

Paul Ricard

Znany i nie lubiany wszystkim fanom motorsportu. Nitka toru Paul Ricard na ELMS różni się jednym ważnym szczegółem: prosta, na którą wyjeżdża się z zakrętu nr. 7 nie ma szykany w połowie jej długości. Tor jest charakterystyczny z tego, że jeżeli kierowca wypadnie z toru, to bardzo rzadko kończy się to w bandzie. Wszystko z powodu ogromnych poboczy, na które wylądowałby samolot.

Kalendarz ELMS na sezon 2022

W sezonie 2022 na kierowców czeka 6 rund na torach: Paul Ricard, Imola, Monza, Circuit de Catalunya, Spa i Portimao. Oczywiście dla tych, którzy dostaną zaproszenie, będzie jeszcze Le Mans, które startuje 11 czerwca.

2022 Calendar
Photo: ELMS

Gdzie oglądać ELMS w sezonie 2022?

W porównaniu do WEC, ELMS jest wspaniale przygotowany do transmisji i przekazu medialnego. To jest aż niemożliwe, że WEC jest tak zacofane. ELMS można oglądać i śledzić na:

YouTube
Facebook
Live Timing

Niestety nie znalazłem transmisji w polskich kanałach TV, ale to się jeszcze może zmienić. Jeżeli zostanie podana informacja o transmisji, to automatycznie zostanie zaktualizowany ten wpis. Standardowo poinformuje również o tym na Twitterze.

System punktacji

Photo: Inter Europol Competition/Twitter

Podobne wpisy