Alfa Romeo kończy przygodę z Sauberem po sezonie 2023

Po sezonie 2023 Alfa Romeo zakończy sponsoring tytularny Saubera i tym samym nazwa „Alfa Romeo” zniknie z Formuły 1.

Kilka godzin minęło od wiadomości wejścia Audi do F1, a już Alfa Romeo podjęła decyzję o odejściu z F1. Ich umowę z Sauberem przedłużono na sezon 2023 i będzie to ostatni sezon ich współpracy. Audi jako producent jednostek napędowych prawdopodobnie zakupi 75% udziałów w Sauberze.

Współpraca Alfy z Sauberem zaczęła się w 2017 roku, kiedy zmieniono barwy bolidu na biało-czerwone. W 2019 roku umowę rozszerzono o zmianę nazwy zespołu na „Alfa Romeo”. W dodatku zaczęto korzystać z fabryki w Hinwil np. do budowy nadwozi.

Photo: Autosport

Ekonomiczne i przemysłowe przeobrażenie marki Alfa Romeo zostanie zakończone w 2022 roku i będzie ona oceniać dostępne opcje i zdecyduje, która długoterminowa strategia marketingowa będzie najlepsza dla marki – czytamy w oficjalnym oświadczeniu Alfy Romeo.

Przygoda z Audi przesądzona?

Możemy więc wnioskować, że ta decyzja ma związek z Audi. Od dłuższego czasu mówiło się o przejęciu 75% udziałów Saubera przez niemiecką firmę. Decyzja o zakończeniu współpracy przez Alfę Romeo nie może być przypadkiem, co kieruje nas na przyszłość Saubera w F1.

Dlatego też przewiduję się, że Audi jak zespół zadebiutuje od 2026 roku. 2024 i 2025 będą sezonami przejściowymi dla Saubera i może być tak, że ekipa wróci do nazwy „Sauber”. Ciężko dla zespołu będzie znalezienie sponsoringu tytularnego na poziomie Alfy Romeo tylko na dwa sezony. Wszystkiego dowiemy się w przyszłości.

Photo: Alfa Romeo F1 Team ORLEN/Twitter

Podobne wpisy