Alonso zadowolony, Verstappen szczególnie szczęśliwy, Wolff myśli o zmianach

Kwalifikacje do GP Bahrajnu wygrał Verstappen. W dzień wyścigu przytaczamy wypowiedzi kierowców po sobotniej rywalizacji.

Pierwsze kwalifikacje sezonu 2023 już są historią. Max Verstappen wygrał sobotnią rywalizację zdobywając swoje 21 Pole Position w karierze. Red Bull potwierdził swoją siłę dobitnie, bo drugie miejsce zajął Sergio Perez.

Niektóre zespoły zaskoczyły, niektóre zaskoczyły negatywnie, a niektóre po prostu wypełniły zadanie. Kierowcy oraz szefowie zespołów wypowiadali się nt. sobotnich kwalifikacji, a my przytoczymy Wam te najciekawsze cytaty. Przeczytajcie jakie mają opinie i jakie jest ich nastawienie na niedzielny wyścig.

Max Verstappen – P1

Jestem szczególnie szczęśliwy, ponieważ cały mój weekend do momentu kwalifikacji był bardzo trudny. Nie potrafiłem znaleźć komfortowego balansu, który miałem podczas testów i po prostu miałem wiele problemów z poradzeniem sobie z samochodem. W kwalifikacjach wszystko już było nieco lepiej, ale nadal nie było, powiedzmy, idealne.

– Więc tak, jestem bardzo, bardzo szczęśliwy. W Q3 poskładaliśmy te okrążenia. Nadal uważam, że nie jest doskonale, ale w lepszym kierunku, więc na pewno przed następnym wyścigiem będziemy musieli nieco przenalizować, dlaczego od testów do wyścigu jest nam tak trudno. Dla mnie również pod względem jazdy.

Sergio Perez – P2

Tak jak powiedział Max, balance był zupełnie inny niż podczas testów. Zrobiliśmy tutaj wiele kilometrów, ale podeszliśmy do tego pierwszego weekendu wyścigowego i znaleźliśmy kompletnie inny balans niż podczas testów, więc nad tym pracowaliśmy. Wprowadziliśmy ogromne zmiany z jednej strony na drugą.

– Myślę, że ostatecznie wiedzieliśmy, że musimy zdecydować się na kompromis i nieco obniżyć tempo kwalifikacyjne dla jutrzejszego wyścigu, więc miejmy nadzieję, że jutro się to opłaci. Ogólnie rzecz biorąc nie byłem pewny swojego balansu w kwalifikacjach, ale myślę, że w miarę postępów byłem w stanie nauczyć się radzić z tym i ostatecznie uzyskać dobre okrążenie w Q3 – ale nie na tyle, aby pokonać Maxa.

O Ferrari i Astonie Martinie:

– Byli bardzo silni we wszystkich warunkach i wczoraj [piątek przyp.red], i dziś, więc na pewno można się spodziewać ich obok nas. Będzie to więc bardzo zacięta walka z kilkoma samochodami ścigającymi się ze sobą przez cały wyścig. Jeżeli będzie samochód bezpieczeństwa w dobrym momencie dla ciebie, to może to zmienić to zmienić przebieg. (…). Myślę, że jutro możemy spodziewać się bardzo mocnego Astona Martina.

Jak widać nastroje w Red Bullu są pozytywne, ale jednak kierowcy nie byli pewni swoich samochodów. Verstappen i Perez narzekali na balans bolidu, który ich zdaniem mocno się różnił od tego z testów przedsezonowych.

W dodatku Sergio Perez zaznacza, że Aston Martin i Ferrari są bardzo mocno w Bahrajnie i spodziewa się wyrównanej batalii w niedzielę.

Charles Leclerc – P3

Jesteśmy znacznie bliżej niż się spodziewaliśmy, co jest dobrym prognostykiem na przyszłość. Myślę, że zrobi to z Formuły 1 bardziej ekscytującą, więc nie mogę się doczekać pozostałych wyścigów.

– Szczerze, miałem problemy przez cały weekend od piątku, ale dziś zdołałem trochę wrócić i złożyć lepsze okrążenie i lepszy pakiet przed kwalifikacjami. Oczywiście nie jest idealnie, ale jest to dobry progres z miejsca, gdzie byłem wczoraj.

Fot. F1

Carlos Sainz – P4

Dziś zrobiliśmy krok naprzód jako zespół. Przygotowanie do kwalifikacji nie było dla mnie łatwe, wczoraj [piątek przyp.red] nie zaliczyłem czystego dnia, ale dobrze dziś zareagowaliśmy. Straciłem trochę w drugim sektorze, ale oprócz tego ogólnie odczucia były lepsze. Teraz nie możemy doczekać się jutra. Będziemy walczyć do ostatniego okrążenia i postaramy się dowieźć dobry rezultat by dobrze zacząć sezon.

Fernando Alonso – P5

To jest po prostu niewiarygodny rezultat i bolid, którym teraz jeździmy. To tylko punkt odniesienia, punkt wyjścia tego projektu.

Startując w TOP5 w wyścigu, jest czymś niemożliwym. Cieszymy się każą chwilą, każdym treningiem. Wydaje się to zbyt piękne, aby mogło być prawdziwe, ale teraz w końcu jesteśmy w kwalifikacjach i wciąż jesteśmy w pierwszej piątce, walcząc z Ferrari i Mercedesem. To było nie do pomyślenia 8 miesięcy temu.

George Russell – P6

Po wczoraj – przeżyliśmy mały szok, więc chwała wszystkim inżynierom, którzy pracowali przez noc i ludziom z fabryki, którzy znaleźli o wiele lepsze tempo. Uczciwie, to prawdopodobnie tam, gdzie spodziewaliśmy się być po testach i przed weekendem wyścigowym.\

Toto Wolff – szef zespołu Mercedesa

Nie wydaje mi się, aby ten pakiet stał się w końcu konkurencyjny. Przez zimę dawaliśmy z siebie wszystko, ale teraz musimy się przegrupować i usiąść z inżynierami. Oni oczywiście niczego nie przyjmują za dogmat.

– Nie ma świętych krów i musimy zdecydować, w jakim kierunku chcemy podążać, by być konkurencyjni i wygrywać wyścigi. Nie musi być tak, jak w zeszłym roku, kiedy zdobywaliśmy wiele podiów i wreszcie się udało.

– Jestem przekonany, że możemy wygrać w tym roku. Musimy jednak spojrzeć w perspektywie średnio- i długoterminowej i zastanowić się, jakie decyzje trzeba podjąć.

Źródło wypowiedzi: motorsport.com

Niko Hulkenberg – P10

Nie jest źle. Myślę, że jest dobrze. Niestety nie było idealnie w Q3, ale myślę, że nie pozwolę, by to zrujnowało mi dzień i nastrój. Myślę, że to całkiem przyzwoite, [jestem] całkiem zadowolony z tego, jak byłem w stanie wyprodukować i dowieźć okrążenia.

– Myślę, że widzieliśmy już wczoraj [piątek przyp.red], że na jednym okrążeniu jesteśmy w całkiem przyzwoitym miejscu i całkiem konkurencyjni, ale prawdziwy test nadejdzie jutro. Więc tak, duże skupienie i nacisk na jutro. Spodziewam się na trudnej bitwy, trudnego wyścigu, ale tak, jestem podekscytowany – nie mogę się doczekać.

Fot. F1

Logan Sargeant – P16

Niewystarczająco dobrze. To było na pewno frustrujące, odpadając w taki sposób, ale szczerze mówiąc czuję, że nie powinienem był stawiać nas na tej pozycji, miałem samochód, który powinien zaprowadzić mnie do Q2. Popełnił po prostu mały błąd w pierwszym sektorze, co nas dziś kosztowało.

– Oczywiście wyścig jest inny od kwalifikacji, ale po długich przejazdach czuje się komfortowo. Musimy po prostu poczekać i zobaczymy.

Oscar Piastri – P18

Popełniłem zbyt wiele błędów, szczególnie na tym drugim okrążeniu. Myślę, że czerwona flaga nam nie pomogła i oznaczała, że mieliśmy jedną próbę… Ale tak, po prostu za dużo błędów z mojej strony.

– Myślę, że możemy spróbować nadrobić kilka miejsc jutro, taki będzie plan, zdecydowanie – zobaczymy, jak nam pójdzie. Myślę, że nasza prędkość na prostej prawdopodobnie nie jest naszą najmocniejszą stroną. Dla mnie będzie to dobra okazja, aby wrócić do wyścigów. To będzie mój pierwszy wyścig od dłuższego czasu, więc wykorzystałem go jak najlepiej.

Nyck de Vries – P19

Ostatni przejazd miał być kluczowy i niestety tak, na początku okrążenia straciłem tyły [na] wyjeździe z zakrętu 1, 2 i 8, więc czułem, że tył nie był tam, gdzie chciałem, żeby był – ale tak to już jest.

– Myślę, że mimo to nasze tempo na długich przejazdach wyglądało nieco lepiej niż wczorajsze [piątek] na krótkich przejazdach, ale przekonamy się o tym jutro. Środek stawki jest tak bardzo blisko.

Dla wszystkich tych, którzy nie widzieli sobotnich kwalifikacji, zapraszamy do naszego podsumowani TUTAJ.

Szczegółowe wyniki kwalifikacji TUTAJ.

Fot. F1

Podobne wpisy