Aston Martin DBX 707 – najmocniejszy SUV na świecie

Nie jest to auto sportowe, a spokojnie mogłoby być do takowych zaliczane. Aston Martin zaprezentował nową wersję SUV-a, DBX 707. Na obecną chwilę, będzie on najmocniejszym produkowanym SUV-em na świecie. Model w swojej nazwie, zdradza nam już jaką będzie dysponował mocą.

Aston Martin DBX 707 na obecną chwilę będzie najmocniejszym produkowanym SUV-em na świecie. Dotychczasowy król SUV-ów, czyli Porsche Cayenne Turbo S e-hybrid, posiadało moc 680 KM. Samochód niemieckiego koncernu jednak w swoich szeregach posiadał silnik elektryczny, którego w Astonie nie zobaczymy.

Dane techniczne

Pod maską DBX 707 znajdziemy silnik 4-litrowy V8 twin turbo. Moc w porównaniu do seryjnego DBX wzrosła o 157 KM natomiast moment zmienił się z 700 do 900 Nm. Przez taki zabieg inżynierowie musieli zastosować inną skrzynię biegów i w samochodzie znajdzie się 9-stopniowy automat, który pozwoli m.in na starty z procedurą launch control.

Dzięki tym zmianom, nowy Aston będzie posiadał moc 707 koni mechanicznych, które pozwolą osiągnąć maksymalnie 310 km/h, a jego przyspieszenie do 100 km/h wyniesie 3,3s.

Większa moc to również wzmocnienie innych podzespołów. Tylny mechanizm różnicowy został skrócony i jego przełożenie z 3,27 wynosić będzie 3,07. Układ 4×4 natomiast pozwoli przenieść 100% momentu na tylnie koła. Hamulce w standardzie będą posiadać karbonowo – ceramiczne tarcze o średnicy – przód 420 mm, tył 390 mm. Przez tą zmianę, masa samochodu spadła aż o 40,5 kg. W układzie zawieszenia zmodyfikowano amortyzatory i charakterystykę pracy miechów powietrznych.

Wygląd

Nowy Aston otrzymał większy grill, nowe wloty powietrza oraz splitter, które dodają mu bardziej zadziorniejszego charakteru. Ledy w porównaniu do zwykłej wersji zostały zmienione na pozycję poziomą. Tył samochodu dostał górną lotkę i agresywniejszy wystający dyfuzor na dole. Standardowo DBX 707 zostanie wyposażony w opony Pirelli P Zero w rozmiarze 285/40 YR22 z przodu i 325/35 YR22 z tyłu. Dodatkową opcją są 23-calowe koła.

Wewnątrz Astona zobaczymy seryjnie montowane sportowe fotele. Na życzenie klienta, ozdobne listwy mogą zostać wykonane z włókna węglowego, natomiast program Q by Aston Martin pozwoli nam jeszcze bardziej skonfigurować swojego DBX 707.

Cena

Aston Martin nie ogłosił jeszcze ile będzie kosztował najmocniejszy SUV. Produkcja ma ruszyć do końca marca, a pierwsze auta wyjadą na ulice pod koniec II kwartału 2022 roku.

Photo: Aston Martin

Podobne wpisy