Carlos Sainz wygrywa kwalifikacje przed GP Wielkiej Brytanii

Carlos Sainz wygrywa kwalifikacje przez GP Wielkiej Brytanii. Hiszpan po raz pierwszy w swojej karierze w F1 zdobył Pole Position.

Nikt by się tego nie spodziewał. Max Verstappen jechał w inne lidze, wydawało się, że to Holender zdobędzie dzisiaj Pole Position. A jednak, to Carlos Sainz wygrał kwalifikacje do GP Wielkiej Brytanii. Hiszpan swoje ostatnie okrążenie pojechał bardzo dobrze i szybko, i to pozwoliło kierowcy Ferrari na zdobycie pierwszego miejsca. Sainz jest 104 kierowcą w historii, który zdobył Pole Position w F1.

GP Wielkiej Brytanii
Photo: F1/Twitter

Q1

Pierwsza część kwalifikacji zaczęła się od deszczu. Tak jak było to wczoraj, podczas pierwszego treningu tak i dzisiaj, mieliśmy mokry tor. Sporo kierowców wyjechało już na samym początku. Było to oczywiście związane z warunkami jakie panowały na torze. Pierwsze dwa bolidy, które ustawiły się do wyjazdu byli to kierowcy Williamsa.

Tłok na torze był już od pierwszej minuty. Wszyscy kierowcy znajdujący się na torze byli na oponach przejściowych. Już na samym początku mieliśmy możliwość zobaczyć żółtą flagę, ale była ona bardzo krótko i nie przeszkodziła żadnemu kierowcy, który jechał swoje szybkie kółko. Z okrążenia na okrążenie kierowcy jechali coraz szybciej i poprawiali swoje czasy.

Na pierwszym miejscu mogliśmy widzieć takie nazwiska jak: Verstappen, Leclerc czy Russell. Ten trzeci był jednak bardzo krótko, ponieważ szybko został wyprzedzony przez Holendra. Na ostatnie 5 minut, zagrożeni odpadnięciem byli Stroll, Vettel, Tsunoda, Ricciardo i Schumacher.

Kierowcy walczyli do samego końca i ostatecznie odpadli: Albon, Magnussen, Vettel, Schumacher i Stroll. Najszybszy czas po pierwszej części należał do Maxa Verstappena. Holender swoje najszybsze kółko wykonał w czasie 1:39.129. Tuż za nim uplasował się Leclerc i Sainz.

GP Wielkiej Brytanii
Photo: F1/Twitter

Q2

Na drugą część kwalifikacji, George Russell usłyszał od swojego inżyniera, że deszcz ma znowu zacząć padać. Aby nie tracić czasu, kierowcy ponownie od samego początku wyruszyli na tor kręcić jak najlepsze czasy. Wszyscy, tak jak w Q1, wyjechali na oponach przejściowych. Lewis Hamilton już na samym początku zgłaszał wibracje na oponach, które miał założone na swoim bolidzie.

Ponownie o najlepsze okrążenie walczyli Max Verstappen i Charles Leclerc. Jednak to znowu Holender jechał szybciej od kierowcy Ferrari. Na ostatnie 5 minut deszcz znowu zaczął mocniej padać. Warunki robiły się coraz gorsze , a kierowcy, którzy byli „pod kreską” to Gasly, Bottas, Tsunoda, Ricciardo i Ocon.

GP Wielkiej Brytanii
Photo: F1/Twitter

Warunki na tyle się pogorszyły, że kierowcy robili o wiele słabsze czasy i nie było już możliwości powalczyć o cokolwiek. Wyżej wymieniona piątka odpadła po Q2. Nicholas Latifi po raz pierwszy w tym sezonie dostał się do Q3. Najszybszy czas znowu należał do Maxa Verstappena. Widać było, że Holender jest w wyższej lidze i ciężko było mu dorównać.

Tak cieszyli się mechanicy, po tym jak Nicholas Latifi, po raz pierwszy, awansował do Q3.
Photo: F1/Twitter

Q3

Trzecia część kwalifikacji nie różniła się niczym innym od dwóch pierwszych części. Już od samego początku kierowcy wyjechali na tor i znowu wszyscy założyli opony przejściowe.

Pod koniec Q3 znowu miało zacząć mocniej padać. Takie informacje przekazywali inżynierowie swoim kierowcą. Verstappen zaczynając swoje okrążenie wyjechał lekko po za tor. W trakcie przejazdu, Holendra odwróciło o 360 stopni, ale na szczęście nic się nie stało.

Fernando Alonso po kilku minutach popisał się fantastycznym okrążeniem i to on był na prowadzeniu. Warunki szybko zaczęły się poprawiać i kierowcy mogli poprawiać swoje czasy. W pierwszym zakręcie mogliśmy znowu widzieć żółtą flagę, którą wywołał Nicholas Latifi. Była ona jednak bardzo krótko i nikomu nie przeszkodziła.

Ostatnie czasy, które kręcili kierowcy były coraz lepsze. Wszyscy się poprawiali. Wydawało się, że Verstappen zmierza po kolejne Pole Position, jednak to Hiszpan z Ferrari pojechał najlepsze swoje ostatnie okrążenie i to pozwoliło mu na zdobycie pierwszego miejsca.

Carlos Sainz zdobył swoje pierwsze Pole Postion w F1 z czasem 1:40.983. Tuż za nim uplasował się Max Verstappen (1:41.055) i Charles Leclerc (1:41.298). Czwarte miejsce zajął Sergio Perez z czasem 1:41.616.

Tabela z wynikami

Photo: F1/Twitter

GP Wielkiej Brytanii

Jutrzejszy wyścig szykuje nam się bardzo emocjonująco. Carlos Sainz po raz pierwszy rusza z pierwszego miejsca, a tuż za nim rusza Max Verstappen. W drugim rzędzie ustawią się również kierowcy Ferrari i Red Bulla.

To te dwa zespoły stoczą ponownie walkę pomiędzy sobą, ale kto wie, może znowu Lewis Hamilton włączy się do walki o podium. Anglik rusza do wyścigu z piątego miejsca, a tempa wyścigowego wcale słabego nie miał.

Czy tor Silverstone okaże się być tak ważny jak w zeszłym sezonie? Czy Ferrari znowu zacznie punktować i będzie chciało kontynuować walkę z Red Bullem? Tego dowiemy się jutro, ale zapowiada się, że te dwa zespoły stoczą znowu pomiędzy sobą walkę. Oby jutrzejszy wyścig był tak ciekawy jak dzisiejsze kwalifikacje.

Podobne wpisy