Charles Leclerc najlepszy w obydwu kwalifikacjach

Charles Leclerc niepokonany w obydwu kwalifikacjach. Z pierwszego miejsca wystartuje zarówno w sobotnim sprincie, jak i w niedzielnym Grand Prix.

W Azerbejdżanie mamy inny format weekendu, o czym pisaliśmy TUTAJ. Niestety dla kierowców mieli oni tylko jedną sesję treningową, a po niej już kwalifikacje do niedzielnego Grand Prix. W sobotę nie było żadnej drugiej sesji treningowej, a była druga sesja kwalifikacyjna zwana Shootout. To ona ustawiła kierowców do sobotniego sprintu. Podsumujmy więc te dwie sesje kwalifikacyjne.

Piątkowe kwalifikacje

Chaotyczny początek

Kilka minut po rozpoczęciu sesji w bandzie w zakręcie nr. 4 wylądował Nyck de Vries, co oznaczało wstrzymane sesji. Chwilę po jej wznowieniu udział w kwalifikacjach musiał zakończyć Pierre Gasly. W obu sytuacjach mieliśmy czerwoną flagę. Do boksów wezwany został również Kevin Magnussen, który miał problemy ze swoim silnikiem.

W Q1 ostatecznie odpadli oczywiście de Vries i Gasly, ale również Magnussen i Hulkenberg oraz Zhou. Z świetnej strony pokazały się Williamsy, które zajęły 8 i 11 miejsce awansując dalej. Na granicy awansu utrzymał się Esteban Ocon, będąc szybszym od Zhou o 0.020s!

Q2 już spokojniejsze

Q2 już odbyło się bez żadnych przerw, a kierowcy raczej bez problemów pokonywali okrążenia. W tej sesji również nie zabrakło zaskoczeń, bo na 11 miejscu odpadł George Russell! To może zwiastować ciekawą gonitwę w niedzielę, ale pytanie czy Mercedes jest w stanie to zrobić. Jest to duża wątpliwość, bo Hamilton dostał się do Q3 z 10 miejsca mając przewagę nad Russellem 0.004s!

W Q2 odpadli również: Ocon, Albon, Bottas i Sargeant. Dalej awansował m.in. Yuki Tsunoda, która zajął w Q2 7 miejsce. Dobrze poradził sobie również McLaren, który dostał się dwoma bolidami do Q3!

Charles Leclerc na pole position

Po pierwszy przejazdach w ostatniej części kwalifikacji Max Verstappen i Charles Leclerc mieli takie same czasy okrążenia! Obaj przejechali je w czasie 1:40.445, ale to Verstappen przejechał okrążenie jako pierwszy, więc to on liderował w tabeli. Jednak Holender nie utrzymał tego miejsca do końca.

Charles Leclerc okazał się być najlepszym w kwalifikacjach do GP Azerbejdżanu trzeci raz z rzędu. Monakijczyk może być uznawany za speca od kwalifikacji na tym torze. Pojechał on okrążenie 1:40,203, był szybszy od 0.1s od Verstappena i o 0.3s od Pereza.

Carlos Sainz zajął 4 miejsce, a Hamilton P5. Alonso wypadł nieco gorzej niż do tego przywykliśmy w tym sezonie, bo zajął 6 miejsce. Stroll wystartuje natomiast z P9, więc może sama charakterystyka toru nie odpowiada konstrukcji Astona Martina. Z 7 miejsca wystartuje Lando Norris, za nim Yuki Tsunoda, a pierwszą dziesiątkę zamknie Oscar Piastri.

Fot. Formula 1/Twitter

Szczegółowe wyniki kwalifikacji TUTAJ.

Sobotnie kwalifikacje – Shootout

W sobotę odbyła się na początek dnia druga sesja kwalifikacyjna, pod nazwą Shootout. Sesja była skrócona w stosunku do piątkowej sesji kwalifikacyjnej, która odbyła się w standardowym trybie. Kierowcy w Q1 mieli do dyspozycji 12 minut, w Q2 10 minut, a w Q3 8 minut. W Q1 i Q2 do dyspozycji mieli wyłącznie oponę pośrednią, natomiast w Q3 miękką mieszankę.

Przerywane SQ1

Pierwsza część czasówki była często przerywana. Najpierw żółtą flagę wywołał Oscar Piastri, a później Nyck de Vries. Obaj jednak nie zapłacili zbytnio za swoje błędy i mogli kontynuować jazdę. Inaczej sprawia miała się z Sargeantem, który wywołał czerwoną flagę rozbijając się. Było to już na samym końcu SQ1 i nawet Amerykanin awansował do drugiego etapu, ale oczywiście nie mógł już w niej wziąć udziału.

Z Shottout pożegnali się: Gasly, obaj kierowcy Alpha Tauri oraz Alfy Romeo. Dla Gaslyego piątkowe jak i sobotnie kwalifikacje były koszmarne i w obu wyścigach będzie musiał startować z końca stawki.

SQ2

SQ2 rozpoczęła się przez wypadek Sargeanta z małym opóźnieniem. Od początku mieliśmy duży ruch na torze, a kierowcy przebijali swoje czasy. Przez pewien czas zagrożony był Russell, ale tym razem zdołał się przed tym wybronić i wszedł do pierwszej dziesiątki.

Ostatecznie odpadli dwaj kierowcy Haasa, Ocon, Piastri i Sargeant. Esteban Ocon znów odpadł w drugiej części kwalifikacji, tak jak to miało miejsce w piątek. Bardzo ciężki weekend dla Alpine. Natomiast świetnie poradził sobie Alex Albon, który dostał się do TOP10!

Charles Leclerc kolejny raz najlepszy w kwalifikacjach

Niestety Lando Norris, który dostał się do finałowego etapu kwalifikacji, nie mógł w nich wziąć udział. Brytyjczyk nie miał w posiadaniu świeżych miękkich opon, co było warunkiem do wzięcia udziału w SQ3. Dlatego też w sprincie wystartuje on z 10 miejsca.

Kolejny raz najlepszy okazał się Charles Leclerc… on chyba ma jakiś sposób na kwalifikacje w Baku! Pojechał wolniejsze kółko niż w piątek – 1:41.697 – ale był szybszy o 0.1s od drugiego Pereza i o blisko 0.3s od Verstappena. Tak, Max Verstappen zajął 3 miejsce przegrywając z Perezem.

Za piątkowe kwalifikacje odegrał się George Russell, który zajął w Shootout 4 miejsce. Za nim znalazł się Carlos Sainz i Lewis Hamilton. Miejsce 7 zajął Alex Albon, co jest znakomitym wynikiem dla Williamsa! Alonso pojechał kolejne słabsze kwalifikacje, zajmując w nich 8 miejsce, a jego partner z zespołu zajął miejsce nr. 9.

Leclerc wylądował jeszcze na końcu kwalifikacji w bandach, uszkadzając przednie skrzydło. Mimo to był on w stanie wrócić na tor, dzięki czemu nie było czerwonej flagi. Po zakończeniu sobotnich kwalifikacji dowiedzieliśmy się również, że z pit lane do sprintu wyruszy Esteban Ocon.

Szczegółowe wyniki Shootout TUTAJ.

Fot. Scuderia Ferrari (@ScuderiaFerrari)/Twitter

Podobne wpisy