Daniił Kwiat kierowcą fabrycznym Lamborghini!

Lamborghini Squadra Corse znowu zdecydowało się zaskoczyć fanów endurance z samego rana. Były kierowca Red Bulla w F1, kilkukrotny zdobywca podiów w królowej motorsportu, 29-letni Rosjanin, Daniił Kwiat został ogłoszony kierowcą programu LMDh włoskiej marki.

Rosjanin z włoską licencją nie może narzekać na brak ścigania po wyjściu z Formuły 1. Po odejściu z AlphaTauri po sezonie 2020, Kwiat był w sezonie 2021 kierowcą rezerwowym Alpine. W 2022 roku miał jechać razem z G-Drive Racing w WEC, lecz wojna na Ukrainie zmieniła drastycznie jego plany.

Latem wystąpił gościnnie w NASCAR, a na początku tego roku ogłosił program w klasie LMP2 z Premą, która wraz z Iron Lynx’em obsługuje fabryczny program LMDh Lamborghini. W załodze jeździ on razem z Mirko Bortolotti’m i Doriane Pin.

W Squadra Corse, Kwiat będzie odpowiedzialny za intensywne testowanie i rozwój auta LMDh Włochów. W przyszłym roku stanie się częścią załogi, która pojedzie w WEC oraz Endurance Cup w WSCC. W Lamborghini, Kwiat pojedzie z włoską licencją.

Do załogi Lamborghini w LMDh należą już, wspomniany wcześniej, Mirko Bortolotti, Andrea Caldarelli i Romain Grosjean. Lamborghini najprawdopodobniej wystawi tylko po jednym aucie w każdej z serii.

Fot. Lamborghini Media Centre

Cytaty: Daniił Kwiat i Giorgio Sanna

Giorgio Sanna, szef działu motorsportu w Lamborghini Squadra Corse, tak skomentował zatrudnienie Kwiata w roli kierowcy Lamborghini:

Jako grupa, jesteśmy bardzo podekscytowani, że możemy przywitać Daniiła w Lamborghini i wierzymy, że będzie on mocnym dodatkiem do naszego programu LMDh w sezonie 2023. Główną rolą Daniiła będzie bliska współpraca z naszymi inżynierami oraz mechanikami nad prototypem auta, które zadebiutuje w przyszłym roku i dodanie jego cennego doświadczenia z wielu serii wyścigowych. Nie mam wątpliwości, że Daniił odegra kluczową rolę w naszej jeździe w 2024 roku.

Sam zainteresowany, Daniił Kwiat, ujął swoje dołączenie do Lamborghini tak:

Jestem bardzo szczęśliwy, że dołączyłem do Lamborghini Squadra Corse, jest to dla mnie wielkim zaszczytem. Lamborghini jest bardzo znaną włoską marką z wspaniałą historią w świecie motoryzacji i dorastając we Włoszech, to jest dodatkowe źródło dumy dla mnie. Liczymy, że zrealizujemy wiele celów razem, dziękuję Wam [Lamborghini – przypis red.] za Wasze zaufanie do mnie i czekam na zaczęcie prac nad projektem LMDh w głąb tego roku.

Fot. Lamborghini Media Centre

Podobne wpisy