||

F1 23: pierwsze opinie, ocena gry przez Tomasza Poradzisza

F1 23 miało swoją premierę 16 czerwca, czyli dokładnie tydzień temu. Jakie oceny graczy możemy przeczytać na forach i jak ocenia ją Tomasz Poradzisz? Zapraszamy do przeczytania!

O nowej F1 23 pisaliśmy TUTAJ, kiedy to niespełna miesiąc przed premierą zebraliśmy najważniejsze informacje. Część z nich pozwolę sobie powtórzyć poniżej.

Nowości

Tryb fabularny “Droga do sławy 2”

Devon Butler podąża za serią F1 jak cień od roku 2019. Najpierw był elementem trybu kariery, potem w F1 2021 był rywalem Aidena Jacksona i Caspera Akkermana w pierwszej części trybu fabularnego, a teraz Devon będzie w swoim zespole, Konnersport Butler Global Formula 1 Team. Do Devona dołączy także siostra, mistrzyni F2, Callie Mayer, która będzie próbowała wejść bardzo usilnie do F1. Oczywiście gracze wcielą się w rolę znanego im już Aidena Jacksona.

Tory

W tej edycji gry zadebiutują dwa nowe tory, a są nimi: Losail International Circuit (GP Kataru) oraz Las Vegas Strip Street Circuit (GP Las Vegas). W grze pozostaną także tory, nazwane klasycznymi, a są nimi Paul Ricard, Portimao oraz Shanghai International Circuit.

F1 World

Nowością jest także platforma społecznościowa F1 World. Najlepiej wytłumaczy to sam twórca gry, czyli EA Sports:

F1® World pomaga wprowadzać graczy do skomplikowanego świata Formula 1®, łącząc ze sobą liczne tryby gry, takich jak próba czasowa, Grand Prix i tryb wieloosobowy, i zapewniając ekscytujący nowy sposób na cieszenie się grą. W ramach nowego systemu postępów, obejmującego stale aktualizowane treści sezonowe z wyzwaniami codziennymi i tygodniowymi, kierowcy mogą odblokować nowe barwy, kombinezony i kaski. 

Przechodząc coraz dalej w F1® World, gracze będą zwiększać swój poziom techniczny i odblokowywać modyfikacje członków zespołu i części do montowania w bolidzie F1® World, poprawiając różne obszary osiągów. Wraz ze wzrostem poziomu technicznego dostępnych będzie coraz więcej wyzwań i zawodów. Nowy system oceny bezpieczeństwa, łączący rozgrywki sieciowe i lokalne w F1® World, zachęca graczy do czystej jazdy i szanowania innych kierowców, dzięki czemu wyścigi wieloosobowe będą jeszcze lepszą zabawą.

Tomasz Poradzisz o F1 2023

Jakie są Twoje pierwsze wrażenia związane z grą F1 2023?

Dobre, jeździ się przyjemniej niż w F1 22, czuję, że mam większą kontrolę nad samochodem. Jest to zdecydowanie krok naprzód, ale też nie jest to rewolucja – wciąż feeling samochodu jest podobny do tego z 22’ki.

Zapewne już przejechałeś się po torze w Las Vegas i w Katarze. Jak oceniasz te obiekty?

Katar oceniam bardzo na plus, jest to szybki, techniczny tor, wymaga dużego docisku – takie obiekty lubię. Z kolei Las Vegas to tor uliczny, z ciasnymi, wolnymi sekcjami, które już tak bardzo mi nie odpowiadają.

Katarze. Jak oceniasz te obiekty? 3. Dla ciebie, profesjonalnemu kierowcy F1 w e-sporcie, co jest najważniejszą zmianą w najnowszej odsłonie gry?

Jest to oczywiście nowy handling, wymaga on innej jazdy, zmiany niektórych nawyków.

Czy dobrze zaznajomiłeś się i czy dobrze już czujesz się w F1 2023?

Tak, zdecydowanie lepiej niż rok temu w F1 22 – wtedy nowa gra była mi kompletnie obca, teraz już po nieco ponad tygodniu czuję się bardzo pewnie.

Spotkałem się z wieloma opiniami, że F1 2023 może być najlepszą częścią ostatnich lat tej serii gier. Czy podzielasz tą opinię?

Niekoniecznie, tak jak mówiłem nie jest to rewolucja. Gra na razie wydaje się solidna, ale czas pokaże.

Opine graczy po tygodniu gry

Przeważają pozytywne recenzje

Już na samym Steamie, gdzie możemy czytać opinie graczy z całego świata, przeważają bardzo pozytywne recenzje. Zwracano uwagę na polepszony model jazdy, dobre doznania pod względem grafiki oraz ulepszony system VR. Większość graczy wskazywała jednak jako największą zaletę właśnie poprawiony model jazdy. Według wielu graczy jazda jest łatwiejsza, dodawanie gazu na wyjściu z zakrętów nie jest już tak trudne.

Często porównywano F1 22 z F1 23 i powielały się opinie, że F1 23 jest zdecydowanie lepszą edycją od poprzedniej. Można odnieść wrażenie, że twórcy w końcu wysłuchali klientów i zmiany zaszły w dobrym kierunku. Być może to początek dalszego progresu. Poniżej zestaw pozytywnych opinii zebranych ze Steama.

O wiele lepiej niż edycja 22, to prawie tak, jakby w końcu posłuchali fanów.

Po dwóch długich latach frustracji i kiepskiego modelu jazdy, w końcu mogę zaznać trochę radości z grania w tę grę. To najlepsza gra F1 od 2020 roku, przynajmniej na razie. Zobaczymy, jak ulepszone konfiguracje i trochę czasu wpłyną na obsługę (lepiej lub gorzej), ale jak dotąd jest to niezaprzeczalnie znaczący krok we właściwym kierunku. Jeśli Codemasters będzie nadal rozwijać się w tym kierunku, dystansując się od wydań z 2021 i 2022 roku, możemy spodziewać się kilku wspaniałych lat gier F1 w przyszłości.

Ta gra to ogromny krok we właściwym kierunku. Wraz z ogłoszeniem, że EA zostaje wydawcą gry F1, właściwie spodziewałem się, że ta seria umrze, a po tym, jak F1 22 okazał się śmierdzący, dodatkowo potwierdziło to moje obawy, ale F1 23 udowodnił, że ja i prawdopodobnie wiele innych osób myliło się (na szczęście). Samochody mają teraz o wiele lepszą przyczepność niż w zeszłym roku, a także nie wydają się już tak bardzo podsterowne.

Ponadto możesz wprowadzić bardziej szczegółowe korekty dotyczące konfiguracji, np. zawieszenie i stabilizator poprzeczny można teraz ustawić w zakresie od 1 do 50, dzięki czemu można się nim bardziej bawić. Grafika przypomina mi bardziej F1 2021 niż F1 22, czego nie preferuję, ale dopóki reszta jest świetna, nie mam nic przeciwko. Zwykle nie publikuję recenzji, ale F1 23 całkowicie na to zasługuje.

Ponieważ model jazdy był największym problemem ostatniej gry, teraz zostało to ulepszone. Nie zrobiłem zbyt wiele” w “F1 World”, ale tak długo, jak po drodze staje się to trudniejsze, widzę, że jest popularne i jak dotąd jest to świetny dodatek. Jak zawsze trochę błędów, jak na razie czerwone flagi mogą czasami zepsuć wynik wyścigów, inne drobne też. Podoba mi się, ale 60 funtów to zdecydowanie za dużo za to, co jest, poczekaj na wyprzedaż.

A co graczom się raczej mniej podoba?

Jako nowość do F1 23 zostały dodane czerwone flagi, co wywołało pozytywne reakcje. Niestety nie działa ten system w pełni sprawnie, co było najczęstszym powodem do narzekań. Narzekano również na sztuczną inteligencję czy czasami na model jazdy. W szczegółach przeczytacie wszystko TUTAJ, do czego zachęcamy, aby wyrobić sobie opinię i podjąć właściwą decyzję odnośnie kupna tej gry.

Słowem podsumowania

Bazując na wielu pozytywnych opiniach i na podobnych wrażeniach Tomka Poradzisza, można odnieść wrażenie, że EA i Codemasters odżyli po bardzo słabej poprzedniej edycji. Według wielu poprawiono na plus model jazdy, grafikę czy opcję VR. Chwalono również dodatki jak: F1 World czy Breaking Point 2. W dodatku gra umożliwia nam ściganie po torach w Las Vegas oraz w Katarze.

Można więc rzecz, że nowa część serii gier F1 jest dobrym krokiem naprzód i warto się tą edycją zainteresować. Jednak uważam jak wielu innych graczy, że obecna cena jest zdecydowanie wygórowana. 320 zł na PC, ok. 300 zł na konsole… to zdecydowanie za dużo! Dlatego według mnie lepiej przyjąć taktykę odczekania jeszcze miesiąca lub dwóch miesięcy, aby przede wszystkim poprawiono przez ten czas wszystkie błędy i “bugi”, ale również, aby móc znaleźć grę już po niższej cenie.

Fot. EA SPORTS™ F1/Twitter

Podobne wpisy