||

F1 23 – raczej ewolucja aniżeli rewolucja

3 maja, EA Sports zaprezentowało nam pierwszy zwiastun nowej edycji licencjonowanej gry mistrzostw świata Formuły 1 – F1 23. Odpowiedzialne za nią studio Codemasters poczyniło w niej pewne zmiany, jednak nadal będzie to dobrze znana wirtualnym kierowcom od lat gra.

Informacje ogólne

Model jazdy oraz silnik graficzny gry nadal będą bardzo podobne lub takie same. Przypuszcza się, iż F1 23 będzie F1 22 z większą ilością trakcji. Mistrzowie Kodu nie mają za dużych możliwości na rozwój gry, jeśli weźmiemy pod uwagę to, iż gra nadal będzie wychodzić na konsole starej generacji takie jak PS4 czy Xbox One. Jeśli się spodziewaliście wielkiej zmiany i przesunięcia modelu gry w stronę Assetto Corsy, to musicie poczekać jeszcze jeden rok.

Jak już zdążyłem wspomnieć, gra wyjdzie na PS4 i Xbox One oraz na ich młodszych braciach, czyli PS5 i Xbox Series X/S, a także na komputery PC. Gra ukaże się 16 czerwca 2023 roku, jednak będzie można w nią zagrać 3 dni wcześniej, jeśli kupi się Edycję Mistrzowską gry. W przypadku PC gra będzie kosztować 319,90 zł za Edycję Standardową oraz 419,90 zł za Edycję Mistrzowską. W wypadku konsol cena będzie o 50 zł wyższa i odpowiednio Edycja Standardowa będzie kosztować 369,90 zł, a Edycja Mistrzowska 469,90 zł.

Fot. EA Sports

Porównanie zawartości edycji

W wypadku kupienia Edycji Mistrzowskiej gry do 31 maja otrzyma się bonusy zaznaczone w tabeli za pomocą gwiazdki

Edycja StandardowaEdycja Mistrzowska
Gra F1 23 Gra F1 23
Pakiet F1 WorldPakiet F1 World
5000 PitCoinów18000 PitCoinów
Dostęp do gry 3 dni wcześniej z podwójną premią do punktów PD
Premia do punktów PD w F1 World
4 nowe ikony w trybie MyTeam (Nigel Mansell, Jamie Chadwick, Kamui Kobayashi, Pastor Maldonado)
Ikony trybu “Droga do sławy 2” w trybie MyTeam (Devon Butler, Aiden Jackson, Callie Mayer, Casper Akkerman)
Specjalnie zaprojektowane elementy wyścigowe do personalizacji z motywem Maxa Verstappena (barwy bolidu, kask, kombinezon, rękawice)
Przedmioty do personalizacji trybu “Droga do sławy 2” – elementy ubrań codziennych i wyścigowych inspirowane przez tryb “Droga do sławy 2” (koszulka, bluza z kapturem, czapka z daszkiem, kaski oraz barwy bolidu, kombinezon i rękawice Konnersport)
Pakiet zawartości Las Vegas (kombinezon, kask, rękawice, barwy bolidu i czapka)*

Nowości

Tryb fabularny “Droga do sławy 2”

Devon Butler podąża za serią F1 jak cień od roku 2019. Najpierw był elementem trybu kariery, potem w F1 2021 był rywalem Aidena Jacksona i Caspera Akkermana w pierwszej części trybu fabularnego, a teraz Devon będzie w swoim zespole, Konnersport Butler Global Formula 1 Team. Do Devona dołączy także siostra, mistrzyni F2, Callie Mayer, która będzie próbowała wejść bardzo usilnie do F1. Oczywiście gracze wcielą się w rolę znanego im już Aidena Jacksona.

Tory

W tej edycji gry zadebiutują dwa nowe tory, a są nimi: Losail International Circuit (GP Kataru) oraz Las Vegas Strip Street Circuit (GP Las Vegas). W grze pozostaną także tory, nazwane klasycznymi, a są nimi Paul Ricard, Portimao oraz Shanghai International Circuit.

F1 World

Nowością jest także platforma społecznościowa F1 World. Najlepiej wytłumaczy to sam twórca gry, czyli EA Sports:

F1® World pomaga wprowadzać graczy do skomplikowanego świata Formula 1®, łącząc ze sobą liczne tryby gry, takich jak próba czasowa, Grand Prix i tryb wieloosobowy, i zapewniając ekscytujący nowy sposób na cieszenie się grą. W ramach nowego systemu postępów, obejmującego stale aktualizowane treści sezonowe z wyzwaniami codziennymi i tygodniowymi, kierowcy mogą odblokować nowe barwy, kombinezony i kaski. 

Przechodząc coraz dalej w F1® World, gracze będą zwiększać swój poziom techniczny i odblokowywać modyfikacje członków zespołu i części do montowania w bolidzie F1® World, poprawiając różne obszary osiągów. Wraz ze wzrostem poziomu technicznego dostępnych będzie coraz więcej wyzwań i zawodów. Nowy system oceny bezpieczeństwa, łączący rozgrywki sieciowe i lokalne w F1® World, zachęca graczy do czystej jazdy i szanowania innych kierowców, dzięki czemu wyścigi wieloosobowe będą jeszcze lepszą zabawą.

Ustawienia gry

Do gry po 10 latach przerwy powraca czerwona flaga, która dodaje dramaturgii w realnych wyścigach, jako iż zespoły muszą wtedy przemyśleć strategię i stawka na nowo ustawia się na polach startowych i dokonuje restartu.

Także w grze będzie dostępny nowy dystans wyścigu, czyli 35% jego długości, co było wcześniej dostępne tylko w F1 Esports.

Fot. EA Sports

Podobne wpisy