FIA: Skandaliczna decyzja ws. rosyjskich i białoruskich kierowców

Skandal – tak jednym słowem możemy określić decyzję FIA ogłoszoną z dniem 1 marca 2022 roku. Mówi ona, że rosyjscy i białoruscy kierowcy pozostaną w motorsporcie.

Wczoraj zostaliśmy poinformowani, że na pierwszy dzień marca zostało zwołane posiedzenie Światowej Rady Sportów Motorowych w związku z sytuacją na Ukrainie. Po szybkim odwołaniu GP Rosji wszyscy spodziewali się, że FIA pójdzie za światem, UEFĄ i FIFĄ (chociaż wiemy jak to w tych instytucjach wyglądało…) i zdecyduje o wyrzuceniu przede wszystkim rosyjskich kierowców, ale również białoruskich z całego świata motorsportowego.

W takim razie co FIA podjęła na dzisiejszym spotkaniu:

–Zawody motorsportowe nie będą odbywać się w Rosji i na Białorusi;

– Kierowcy będą jeździć pod neutralnymi flagami, a hymny nie będą odgrywane;

– rosyjskie i białoruskie drużyny narodowe nie będą uczestniczyły w międzynarodowych zawodach;

– Podczas zawodów nie będzie można używać flag, malowań itp. nawiązujących do Rosji i Białorusi;

– Sędziowie, oficjele, członkowie komitetów zostają tymczasowo zawieszeni w wykonywaniu swoich obowiązków.

Tak jak już wiemy, Rosyjscy i Białoruscy kierowcy będą mogli brać udział w zawodach FIA, jak gdyby nic. Rosyjscy sportowcy i tak już występują pod nie swoja flagą, także na pewno to ich zaboli. Hymn puści sobie kierowca jak zejdzie z podium w słuchawkach. Niestety na to podium nie będzie mógł wnieść na plecach Rosyjskiej lub Białoruskiej flagi- trudno, zrobi to w swoim motorhomie. Proszę wybaczyć za ironię, ale to jest najbardziej kulturalny sposób, aby wyrazić moją i wszystkich wściekłość, poczucie hańby i skandalu.

Kolejną hańbą jest nazywanie wojny na Ukrainie w oficjalnych dokumentach jako: “sytuacja na Ukrainie”… Sytuacja? Przepraszam, sytuacja!? Sytuacja może być na torze, sytuacja pogodowa, sytuacja w domu, ale nie krwawa wojna dokonana przez reżim na wolny kraj! Wojna, w której giną cywile, dzieci, kiedy już tyle ludzi uciekło do Polski, ale niektórym się jeszcze nie udało. Kiedy cały świat się obawia, że jak wstanie na drugi dzień, to przeczyta złe informacje.

Po trzecie – proszę nie mówić: co Rosyjscy i Białoruscy sportowcy są winni za to co robią osoby rządzące w ich kraju. To ja pytam: Czego winni są obywatele Ukrainy, którzy są bombardowani każdego dnia i nie wiedzą, czy oni i ich dzieci przeżyją najbliższe godziny? Tu nie ma miejsca na sentymenty, myślenie, że w sumie to szkoda tych kierowców. Szkoda, ale bardziej szkoda mi niczego winnych obywateli Ukrainy.

Sytuacja Mazepina raczej się nie zmieni
Haas F1 Team's New Driver Mazepin May be a Package Deal
Photo: JOE PORTLOCK - FORMULA 1GETTY IMAGES

Oczywiście patrzymy w tym wszystkim najbardziej na Mazepina. Jego sytuacja nie zmieni się, bo nie ma na to wpływu dzisiejsza decyzja FIA. Tutaj chodzi o kwestie sponsorskie – więcej przeczytacie o tym tutaj.

Sprawa Mazepina nadal jest napięta i jest mała szansa na pozostanie w F1 – wszystko przez sankcje, a przede wszystkim odłączenie od SWIFT. Chyba Dimitrij musiał by latać do USA i płacić za Nikitę… a nie, przecież jest zamknięta przestrzeń powietrzna! Po drugie Gene Haas nie pozwoliłby sobie na ogromną krytykę, jeżeli utrzymałby Nikitę w zespole. Nie miałby z tego żadnych korzyści finansowych, a jego imię mocno by ucierpiało.

Ciężko powiedzieć kto zastąpi Rosjanina. Dziś portal racingnews365 podał listę 5 głównych kierowców, którzy są najbardziej możliwi do zastąpienia Mazepina w Haasie: Pietro Fittipaldi, Antonio Giovinazzi, Robert Kubica, Oscar Piastri, Nico Hulkenberg. Jak na razie Haas wydał tylko krótki komentarz: “w tej chwili odmawiamy komentarza”.

GP Rosji odwołane już definitywnie

Jedyną słuszną decyzją jest odwołanie tegorocznego GP Rosji, bo wcześniej wydarzenie miało status “zawieszony”. Zawody nie odbędą się z powodu siły wyższej. Do zastąpienie szykuje się Turcja (Istambul Park), czy Portugalia (Portimao).

Photo: Motorsport

Podobne wpisy