GP Azerbejdżanu [ZAPOWIEDŹ]

GP Azerbejdżanu to wyścig, który jest często nieprzewidywalny. Potwierdza to fakt, że jak na razie nikt nie wygrał tego GP dwukrotnie.

Bardzo długa prosta, wolne 90 stopniowe zakręty, ciasna sekcja zamkowa oraz zdradliwy zakręt nr. 15. To wszystko czeka kierowców w nadchodzący weekend więc i my pochylmy się nad ulicznym torem w Baku.

Od nudnego GP Monako minęły dwa tygodnie, a my przenosimy się na tor, który w ostatnim czasie przynosił wyścigi znacznie różne od tego, który mogliśmy oglądać w księstwie. W Azerbejdżanie nie chodzi o otoczkę czy historie, która tak naprawdę przed 2016r. nie istniała, a jedynie o dobre ściganie.

Dzięki bardzo ciekawemu układowi toru oraz bliskości ścian, które nie wybaczają błędów, Baku City Circuit jest gwarantem emocjonującego wyścigu. Warto w tym momencie dopowiedzieć, że w krótkiej historii GP Azerbejdżanu, nie zdarzyło się jeszcze, żeby jakiś kierowca wygrał wyścig dwukrotnie.

Będzie to kolejne ważne starcie w walce o mistrzowski tytuł i wygląda na to, że sprawę zwycięstwa rozegrają między sobą kierowcy Red Bulla oraz Ferrari. Patrząc na charakterystykę toru oraz ostatnie starcia, to austriacki zespół stawiałbym w roli faworyta w zwycięstwie GP Azerbejdżanu. Warto jednak pamiętać, że podczas wyścigów na tym bardzo często dochodzi do kolizji, co dla Bernda Maylandera może oznaczać bardzo pracowity weekend.

Photo: Oracle Red Bull Racing/Twitter

Historia wyścigów w Baku

Wyścigi do stolicy Azerbejdżanu sprowadził sam Bernie Ecclestone, który już w 2013r. wspominał o możliwym ulicznym wyścigu w centrum Baku. Tor miał mieć ciekawą sekcje, która przechodzi przez zabytkową część miasta. Baku co ciekawe jest bardzo starym miastem, a pierwsze wzmianki o osadzie znajdującej się w tym miejscu pochodzą z II wieku n.e.

Jak powiedział, tak też uczynił i w lipcu 2014r. oficjalnie potwierdzono, że Baku pojawi się w kalendarzu cyrku F1 od sezonu 2016. Mało kto o tym pamięta, ale w debiucie wyścig nosił nazwę GP Europy, dziedzicząc tą nazwę po wyścigu rozgrywanym na torze w Valencii. Dopiero od sezonu 2017, wyścig nosi nazwę GP Azerbejdżanu.

Do dnia dzisiejszego, na torze w Baku rozegrano 5 wyścigów, które wyłoniły pięciu różnych zwycięzców. W ostatnim sezonie, po ciekawym i trzymającym w napięciu wyścigu, wygrał Sergio Perez, czyli niekwestionowany król toru. Podium uzupełnili Sebastian Vettel oraz Pierre Gasly.

Photo: Aston Martin F1/Twitter

Statystyki
Najwięcej zwycięstw kierowców w Azerbejdżanie
KierowcaLiczba zwycięstwWygrana
Nico Rosberg12016
Daniel Ricciardo12017
Lewis Hamilton12018
Valtteri Bottas12019
Sergio Perez12021

Najwięcej zwycięstw zespołów w Azerbejdżanie
ZespółLiczba zwycięstwaPierwsza wygranaOstatnia wygrana
Mercedes320162019
Red Bull220172021

Baku City Circuit

Photo: Formula 1/Twitter

Tor w Azerbejdżanie to trzeci najdłuższy obiekt w całym kalendarzu, o długości jednego okrążenia wynoszącego 6.003 km. Zaprojektowany został przez Hermanna Tilke. Układ toru jest bardzo ciekawy i wymagający. Pierwszy sektor to mieszanka prostych oraz wolnych zakrętów 90 stopni.

Potem przechodzimy do drugiego, bardzo technicznego sektora z słynną już sekcją zamkową, w której rozbijali się tacy kierowcy jak Charles Leclerc, Robert Kubica czy Sergio Perez. Po przejechaniu tej ciasnej sekcji, przechodzimy do szybkich łuków, aby znowu dość gwałtownie hamować w zakręcie numer 15. To kolejny bardzo zdradliwy fragment na ulicznym torze.

W zeszłym sezonie, podczas kwalifikacji w tym zakręcie ze ścianą spotkali się Antonio Giovinazzi oraz Lance Stroll. Po przejechaniu „piętnastki” pozostaje nam ostatni wolny zakręt, po którym wyjeżdżamy na prostą o łącznej długości ponad 1 kilometra. To właśnie na tej prostej w 2016r. Valtteri Bottas reprezentujący barwy Williamsa ustanowił rekord prędkości podczas sesji F1 wynoszący 378km/h. Oficjalny rekord jednego okrążenia w wyścigu należy natomiast do Charlesa Leclerca, który w 2019r. tor przejechał w czasie 1:43.009.

Photo: Formula 1

Harmonogram na weekend w Azerbejdżanie

SesjaDataGodzina
FP110.0613:00
FP210.0616:00
FP311.0613:00
Kwalifikacje11.0616:00
Wyścig12.0613:00

Kalendarz F1

Photo: Baku City Circuit/Twitter

Podobne wpisy