GP Miami [ZAPOWIEDŹ]

F1 po krótkim przystanku w Europie wyjeżdża do Ameryki Północnej, aby po raz pierwszy pojechać na Miami International Autodrome.

Pora na kolejny nowy tor w Formule F1 – Miami International Autodrome. To nowe miejsce dla F1, więc weekend będzie ważny już od pierwszej sesji treningowej. Walka pomiędzy Leclerciem a Verstappenem jest bardzo emocjonująca, więc nowy tor może nam dać jeszcze więcej uśmiechu.

Jak na razie ścigaliśmy się w Bahrajnie, Arabii Saudyjskiej, Australii i na Imoli. Dotychczas tylko Charles i Max wygrywali wyścigi i to na zmianę, zaczynając od pierwszego w Bahrajnie i zwycięstwa Leclerca. Ostatnie GP wygrał Max Verstappen, który dzięki dodatkowym punktom za pierwsze miejsce w sprincie, trochę nadgonił w klasyfikacji do Monakijczyka.

Obecnie różnica między nimi to 27 punktów, więc co by się nie stało, kierowca Ferrari utrzyma pierwsze miejsce. Jeszcze ciekawiej wygląda klasyfikacja konstruktorów, gdzie Ferrari prowadzi przed Red Bullem tylko 11 punktami (124-113). Wszystko dzięki świetnej dyspozycji Pereza, a słabej Sainza, który ma również ostatnio nieco pecha.

GP Miami

Kontrakt zawarto na 10 lat, po długich negocjacjach. Bowiem już w 2018 roku rada miasta Miami podjęła uchwałę ws. organizacji wyścigu Formuły 1. Według niej pierwszy wyścig miał odbyć się w 2019 roku na ulicznym torze zlokalizowanym w Bayfront Park. Niestety na wskutek opóźnień w negocjacjach GP ostatecznie nie doszło o skutku w pierwszym terminie.

Później wysunął się pomysł organizacji imprezy w okolicach Hard Rock Stadium, który jest bardzo ważnym obiektem w USA. Projekt toru został przedstawiony w październiku 2019 i miał on wykorzystywać parkingi znajdujące się przy stadionie. Układ nieco zmodyfikowano, aby nie korzystać z dróg publicznych, co przeszło już do rzeczywistości.

Jest to drugi wyścig w USA, ale to jeszcze nie koniec, bo w 2023 roku odbędzie się GP Las Vegas – daje nam to 3 wyścigi w USA w jeden rok. Dlaczego? Rynek USA jest bardzo ważny dla sportu, co Liberty Media zauważyło i wykorzystuje. Najpierw serial na Netflixie, który przyniósł ogromne korzyści medialne i nowych kibiców. Teraz więc czas, aby Ci kibice mogli zobaczyć bolid F1 na żywo.

Hard Rock Stadium to bardzo znany obiekt, na którym odbywają się mecze NFL. 5 razy odbywał się tu Super Bowl, a fani muzyki mogli posłuchać tutaj na żywo U2, The Rolling Stones, Pink Floyd czy Guns N’ Roses. Na oficjalnej stronie F1, są rekomendację, że wydarzenia na torze można obejrzeć z górnych poziomów stadionu.

Miami International Autodrome

Zdjęcie
Photo: Haas/Twitter

Nitka toru liczy sobie 5,412 km długości i składa się na to 19 zakrętów. Ma być to bardzo szybki tor, bo szacuje się, że średnia prędkość na okrążeniu będzie dochodziła do ponad 220 km/h, a maksymalnie kierowcy będą mogli osiągać nawet 320 km/h. Kierowcy będą się ścigać przeciwnie do ruchu wskazówek zegara.

Miami_Circuit.png
Photo: Formula 1

Jeśli chodzi o miejsca do wyprzedzania, to będziemy mieć 3 strefy DRS: na prostej startowej, między 9-11 i na długiej prostej między 16-17. To na tych dwóch ostatnich wymienionych odcinkach mają być najlepsze okazje do wyprzedzania, bo prosta startowa jest stosunkowo krótka.

Teoretycznie więc ma być to tor, na którym będą duże prędkości, dużo walki na torze i dużo emocji. Jak będzie? Zobaczymy…

Harmonogram na weekend w Miami

SesjaDataGodzina
FP1Piątek 06.0520:30
KwalifikacjePiątek 06.0523:30
FP2Sobota 07.0519:00
SprintSobota 07.0522:00
WyścigNiedziela 08.0521:30

Kalendarz F1

Photo: Haas/Twitter

Podobne wpisy