Historia transmisji F1 w Eleven Sports
Eleven Sports towarzyszyło nam przez ostatnie 7 sezonów F1, którą mogliśmy śledzić na antenach tej telewizji. Po tym okresie czas na podsumowanie ich pracy.
Transmisje Formuły 1 w telewizji Eleven Sports dobiegły końca. Przez ostatnie 7. sezonów ta telewizja pokazywała nam zmagania najszybszych kierowców świata. Ale weekendy F1 były w niej czymś więcej niż tylko transmisją z toru wyścigowego. Zawsze przy okazji każdej sesji mieliśmy studio, w którym najlepsi eksperci w Polsce, wyrażali swoje opinie i podsumowywali całą rywalizację.
Z tej okazji postanowiliśmy zrobić artykuł, w którym przypomnimy, jak rozwijała się ta telewizja oraz słynne studio, które zyskało tak wielką sympatię kibiców.
Prawa do transmisji
Początki
Telewizja Eleven Sports Network pojawiła się na polskim rynku 2 sierpnia 2015 roku. Jeszcze przed ich wejściem mówiło się, że są zainteresowani kupnem praw do transmisji F1. Im bliżej było końca sezonu, tym coraz więcej pisano o tym, że przejmą prawa, które należały wówczas do Polsatu Sport.
15 lutego 2016 roku Eleven Sports oficjalnie potwierdziło zakup praw do transmisji wyścigów Formuły 1 w Polsce na lata 2016-2019. Okazało się to sporym problemem dla kibiców, którzy przez lata oglądali Formułę 1 na kanałach Polsatu, ponieważ Eleven nie był dostępny u żadnego popularnego producenta telewizji satelitarnej.
Wielu z nich liczyło, że jeszcze przed pierwszym wyścigiem, kanały tej telewizji pojawią się w ofercie Cyfrowego Polsatu. Tak się nie stało, ale okazało się, że największa w Polsce telewizja satelitarna nie pozostała obojętna apelom kibiców i już 15 kwietnia, czyli tuż przed GP Chin dodali Eleven Sports do swoich kanałów.
Do 1 maja pozostał on niekodowany, a następnie znalazł się w pakiecie 15 zł/mies. Kanały Eleven Sports trochę wcześniej były już dostępne w Cyfrze+, z czasem były już ogólnodostępnymi programami telewizyjnymi w osobnych pakietach, w wielu innych satelitach, a także serwisach internetowych.
Dalszy rozwój
25 maja 2018 roku, Cyfrowy Polsat ogłosił wykupienie telewizji Eleven Sports co oznaczało, że stali się częścią największej polskiej telewizji. Od strony transmisji na żywo, oznaczało to zwiększoną liczbę reklam. Taki ruch dla samej telewizji, oznaczał wzrost prestiżu na rynku.
Tuż po powrocie Roberta Kubicy do F1 w GP Australii 2019, redaktor naczelny telewizji Eleven Sports – Patryk Mirosławski -poinformował, że udało im się zakupić prawa do transmisji Formuły 1 aż do końca 2022 roku. Współpraca z Polsatem zaowocowała tym, że Polsat Sport zaczął pokazywać skróty wyścigów w poniedziałkowe wieczory, a następnie transmitować wybrane wyścigi na żywo w otwartym Polsacie, który transmitował F1 w latach 2007-2013.
Studio
2016
Misją Elevenu Sports, związaną z transmisjami Formuły 1 było utworzenie profesjonalnego studia, w którym będą zasiadać najlepsi eksperci w Polsce. Pierwsze studio odbyło się w sobotę, 19 marca 2016 roku, przed kwalifikacjami o GP Australii, a dzień później kolejne przed startem wyścigu.
W pierwszym roku nie mieli jeszcze profesjonalnego studia, tylko niewielki kawałek scenografii, za to wyposażony w sportowym stylu, dzięki czemu kibice podczas transmisji mieli co podziwiać. Skład studia wówczas był rotacyjny, pojawiały się w nim na zmianę osoby udzielające o F1 w innych mediach typu gazety, radio. Nie wszyscy z nich mieli doświadczenie w pracy, w telewizji. Czas trwania studia wynosił wtedy zazwyczaj maksymalnie pół godziny, po którym następowało bezpośrednie łączenie z torem, 5 minut przed startem wyścigu.

Photo: ELEVEN SPORTS PL/Twitter
Nietypowa lokalizacja
Studia podczas weekendu GP Niemiec 2016 odbyły się w nietypowym miejscu, jak na dziedzinę motosportu. Eksperci nie nadawali, jak zawsze ze studia w Warszawie, ale z Sopotu. Powodem tego były regaty żaglowe Energa Sopot Match Race, nad którym telewizja miała patronat.
Jeśli chodzi o inne ciekawe miejsca w których nakręcono studio, to w 2017 roku zapowiadające GP Kanady odbyło się w muzeum Gillesa Villeneuv’a w Montrealu. Zapowiadając GP Brazylii, reporterzy mieli niepowtarzalną okazję zwiedzić muzeum Ayrtona Senny w Sao Paulo. Tego samego roku studio podsumowujące GP USA, nagrano w muzeum samochodów zabytkowych. W 2019 roku przy okazji GP Włoch, reporterzy odwiedzili również muzeum Alfy Romeo.

Photo: ELEVEN SPORTS PL/Twitter
Eleven F1
W 2017 roku osiągnęli swój cel. Udało im się utworzyć profesjonalne studio i skompletować stały skład. Od tego czasu transmisje studia przed i po kwalifikacjach, a także wyścigach zaczęły trwać godzinę, a studia przy transmisjach treningów, pół godziny. Dodatkowym smaczkiem dla kibiców zaczęły być wtorkowe studia, w których od zależności od terminu, zapowiadano lub podsumowywano GP, a także wieczorne magazyny w czwartki i piątki podczas weekendów wyścigowych.
Przed finałowym wyścigiem w Abu Dhabi, po raz pierwszy w Polsce pokazali transmisję z parady kierowców, co stało się stałym punktem ich transmisji. Taka formuła programu była kontynuowana w następnych latach, już do samego końca. Jedyną zmianą był dzień emisji tego dodatkowego studia, z wtorku na poniedziałek.
Studio Formuły 1 zaczęło się cieszyć coraz większym zainteresowaniem i sympatią kibiców. Eksperci byli profesjonalni i starali się wykonywać jak najlepszą robotę. Byli w stanie przyciągnąć do oglądania i zatrzymać coraz większą liczbę ludzi, czego nie potrafił zrobić w poprzednich latach Polsat Sport. W zyskaniu rozgłosu pomógł im również powrót Roberta Kubicy do F1.
14 czerwca 2017 roku wyemitowano specjalne studio, w którym poprzez łączenie został przeprowadzony wywiad, właśnie z Robertem Kubicą, który tydzień wcześniej odbył swój pierwszy test bolidem F1 od czasu wypadku w Ronde di Andora. 27 września 2017 roku, gościem specjalnym w studiu w Warszawie, był urzędujący wówczas mistrz świata F1, Nico Rosberg. Wówczas został on menedżerem Kubicy. Nasz reprezentant pojawił się w studio w Warszawie dopiero 16 października 2022 roku.

Photo: ELEVEN SPORTS PL/Twitter
Wiosna 2020
W 2020 roku, kiedy z wiadomych przyczyn start sezonu został opóźniony, telewizja postanowiła podczas okresu oczekiwania zrobić cykl: “Najlepsze wyścigi Roberta Kubicy”, gdzie wyemitowali najważniejsze wyścigi dla jego kariery, choć z racji, że znalazło się w nich GP Kanady 2007, tytuł nie zawsze był odpowiedni. Przed wyścigami odbywało się studio, tak jak w normalny weekend F1, w którym eksperci brali udział zdalnie. Podczas emisji z GP Węgier 2006, w którym z racji złej pogody, na ostatnich okrążeniach zerwało łączność dźwiękową komentarza, Filip Kapica i Michał Gąsiorowski postanowili uzupełnić komentarz, wczuwając się w klimat tamtego wyścigu, co wyszło im bardzo dobrze.
Wtedy również Eleven Sports transmitował wirtualne GP. Zarówno te, w których rywalizowali zawodowi gracze, jak i te z udziałem kierowców wyścigowych i celebrytów.
Studia wyjazdowe
Jeszcze w 2016 roku spróbowano rozwiązania z wysyłaniem reporterów na Grand Prix. Patryk Mirosławski i Mikołaj Sokół pojechali na ostatnie 4 wyścigi sezonu. Od sezonu 2017 Eleven Sports miał już stałych wysłanników co rundę, z którymi łączono się w trakcie studia nadawanego z Warszawy. Podczas testów zimowych również odbywały się magazyny podsumowujące. Kiedy w padoku F1 zaczął pojawiać się Robert Kubica, stał się on ich stałym gościem, wielokrotnie opowiadając o swojej roli i obowiązkach. W sezonie 2018, w piątkowe wieczory po treningach, Eleven F1 miał stały cykl, w którym Kubica opowiadał o wyposażeniu kierowcy wyścigowego.
W 202o roku z powodu ograniczeń pandemicznych zaprzestano podróży na wyścigi. Kiedy sytuacja stała się już nieco stabilniejsza to w sezonie 2021 większość magazynów była nadawana prosto z toru, żeby nadrobić ich brak w roku poprzednim. W tym roku również większość relacji w trakcie weekendu F1 została przeprowadzona jedynie z toru.
Internet łączy ludzi
W naszym podsumowaniu, nie mogliśmy nie wspomnieć o słynnym hasztagu na Twitterze czyli znanym chyba każdemu “#elevenf1“. Pomysł stworzenia przez nich miejsca do dyskusji był strzałem w dziesiątkę. Zintegrował on fanów z całej Polski. Wielu ludzi postanowiło założyć konto na Twitterze, aby móc zostać częścią tej społeczności i udzielać swoje opinie na temat królowej sportów motorowych i innych serii wyścigowych. Pewnie wielu z nas swoją obecność teraz w tym miejscu, zawdzięcza właśnie temu.
Członkowie studia
Michał Gąsiorowski

Photo: Press
W latach 2001-2017 pracował w programie 3 polskiego radia, gdzie relacjonował wydarzenia sportowe. Obecnie pracuje w radiu 357, którego jest współzałożycielem. Napisał książki: “To jest futbol. Krótka historia piłki nożnej” i “Od koła do Formuły 1. Historia motoryzacji”.
F1 w Eleven Sports komentował od samego początku. Następnie został również prowadzącym Eleven F1. W maju 2019 roku, z powodu różnicy zdań, odszedł nagle z telewizji. Na szczęście ponad miesiąc później, pogodził się z władzami stacji i wrócił do komentowania wyścigów. W studiu występował jednak już tylko jako gość. Do historii na pewno przejdzie jego komentarz z ostatniego okrążenia GP Abu Zabi 2021, kiedy krzyczał: “Max się zbliża, Max będzie nurkował, nurkuje…”
Mikołaj Sokół

Photo: Techland Wydawnictwo/TouTube, sokolimokiem.pl
Eleven Sports stawiając na najlepszych ekspertów w Polsce nie mógł pominąć jego. Dziennikarz “Rzeczpospolitej” Mikołaj Sokół, który prowadzi również swój własny blog, był już znany wieloletnim kibicom F1. W latach 2007-2009 komentował wyścigi Formuły 1 w Polsacie. Wtedy zrezygnował w momencie, kiedy Polsat przestał wysyłać swoich komentatorów bezpośrednio na tor, wprowadzając komentarz ze studia. Ma on ogromną wiedzę techniczną i historyczną. Komentując GP czy będąc ekspertem w studiu, często opowiadał historie i anegdoty z przeszłości, dzięki którym kibice mogli wzbogacać swoją wiedzę. Niedawno wydał swoją książkę: “Szybko, szybciej, najszybciej”
Aldona Marciniak

Photo: Maciej Lieder
W “Przeglądzie Sportowym” pisze od 2006 roku. Do ekipy Elevenu dołączyła podczas pierwszych wyścigów sezonu 2016. W 2017 roku znalazła się w stałym składzie studia, prowadząc wtorkowe magazyny, w pierwszych miesiącach emisji, a podczas GP będąc stałym gościem w studiu. Podczas weekendu wyścigowego pierwszy raz studio poprowadziła podczas GP Brazylii 2018, a następnie od GP Hiszpanii 2019 powierzono jej stałą funkcję prowadzącej.
Podczas GP Abu Dhabi 2017 pierwszy raz była wysłannikiem prosto z toru, w następnych latach również nieraz podróżowała na wyścigi, niejednokrotnie pracując na 2 fronty. W prowadzeniu programów telewizyjnych posiada spore doświadczenie, podczas igrzysk olimpijskich w 2016 i 2021 roku prowadziła program “Misja Rio”. W ostatnich latach była również współprowadzącą gali “Sportowiec roku” transmitowanej w telewizji Polsat.
Filip Kapica

Photo: Instagram - @filipkapica
Został zatrudniony w telewizji Eleven w maju 2016 roku, mając zaledwie 24 lata. Zadebiutował komentując emocjonujące GP Hiszpanii 2016. Później już na stałe mogliśmy usłyszeć jego głos podczas transmisji nie tylko Formuły 1, ale również meczów piłkarskich. Wielokrotnie podróżował, również na wyścigi. W pierwszych latach otwarcie deklarował, że jest wielkim fanem Lewisa Hamiltona i Ayrtona Senny. Raz nawet Patryk Mirosławski śmiał się, że Filip pewnie syna nazwie Ayrton albo Lewis.
Wcześniej pracował m.in. w Weszło i Rock Radio. Wśród członków ekipy Eleven F1 wyróżniał się wzrostem. Mierzy bowiem 193 centymetry.
Robert Smoczyński

Photo: rosmoc/Twitter
Autor na blogu sokolimokiem.com do ekipy Eleven F1 dołączył wraz z początkiem sezonu 2018. Był najstarszym i najbardziej doświadczonym ekspertem w składzie. Śledzi Formułę 1 już od kilku dekad, tak więc ma na koncie spore doświadczenia. W studiu opowiadał wiele historii z przeszłości sportu, które pamięta z czasów młodości.
Patryk Mirosławski

Photo: Getty Images
Redaktor naczelny Eleven Sports również wielokrotnie występował w Eleven F1. Mogliśmy go oglądać głównie w składzie wyjazdowym, w relacjach prosto z padoku F1, choć zdarzyła się sytuacja kiedy jeszcze przed startem ostatniego sezonu sam wystąpił w studiu w Warszawie. Jego specjalizacją było zazwyczaj przeprowadzanie wywiadów. Można przypomnieć historię z weekendu o GP USA 2019, kiedy odkrył pasję reporterską u Roberta Kubicy. Panowie na chwilę zamienili się miejscami, kiedy Robert spróbował przeprowadzić wywiad z panem Patrykiem.
W latach poprzednich
Mateusz Majak
Jest synem byłego piłkarza reprezentacji Polski, Sławomira Majaka. Miał szansę pójść w ślady ojca, ale postanowić wybrać dziennikarstwo. W studiu Formuły 1 pojawiał się w 2016 roku. W sezonie 2017 znalazł się w składzie stałej ekipy, jeżdżąc na wyścigi. Twierdzono, że przynosi szczęście Valtteriemu Bottasowi, bo Fin wygrał dwa wyścigi, na które się wybrał – Rosja i Austria. Następnymi wyjazdami Mateusza Majaka było Amerykańskie tourne, czyli Austin i Meksyk. Kiedy komentatorzy widzieli wysoką formę Fina, już spekulowali co jest tego powodem. W tych GP jednak Finowi nie udało się zwyciężyć.
Później występował już na stałe jedynie w studiach piłki nożnej. Do Eleven F1 powrócił tylko raz, kiedy poprowadził studio podczas kwalifikacji GP Kanady 2019.
Maciej Jermakow
Tak jak większość stałych członków studia, występował w nim już w 2016 roku. Pracował wtedy jako dziennikarz w RMF FM. Wraz z końcem maja 2017 roku opuścił tą stację radiową, żeby przejść do Eleven Sports i już od GP Kanady zasiadł na fotelu prowadzącego. Komentował również wyścigi, nie tylko F1, ale również W Series. W międzyczasie stworzył swój video blog o nazwie “Ósmy bieg”. W telewizji Eleven Sports spędził 4 lata. Odszedł z końcem czerwca 2021 roku, żeby zasilić szeregi przyszłego nadawcy F1 w Polsce, Viaplay. Tam również komentował wyścigi W Series, a w przyszłym roku pewnie usłyszymy jego głos podczas weekendów F1.
Oprócz bycia dziennikarzem, jego pasją jest ściganie się samochodami osobowymi. Wielokrotnie brał udział w zawodach rozgrywanych na torze w Słomczynie.
Gosia Rdest
Przed początkiem sezonu 2018 ogłoszono że nasza reprezentantka w wyścigach samochodowych dołącza do ekipy Eleven F1. Pierwszy raz wystąpiła w studiu przy okazji wyścigu o GP Chin. Później jeszcze pojawiła się dwukrotnie. Z racji obowiązków związanych ze ściganiem nie mogła na stałe tam zagościć. W 2019 roku na antenie Eleven Sports mogliśmy oglądać jej występy w W Series. Tego samego roku była ekspertem w studiu F1 na TVP Sport, gdzie transmitowano wyścig od 45 minuty.
Andrzej Borowczyk
Tego pana chyba nikomu nie trzeba przedstawiać żadnemu kibicowi sportów motorowych. Pan Andrzej jest ikoną polskiego komentarza. Od lat związany z stacją Polsatu. Jego głos kibice mogli już usłyszeć w czasach transmisji F1 w TV4, a następnie na kanałach Polsatu. Wspomniane już nagłe odejście Michała Gąsiorowskiego z Elevenu w maju 2019 roku, sprawiło że kibice po kilku latach przerwy mogli usłyszeć głos pana Andrzeja.
Dzięki temu powrócił legendarny duet jaki tworzył z Mikołajem Sokołem w czasach transmisji na Polsacie. W Eleven F1 pojawił się pierwszy raz, podczas magazynów emitowanych podczas lockdownu, wiosną 2020 roku. Kiedy sezon 2020 ruszył na dobre, pan Andrzej zaczął pojawiać się w studiu w Warszawie.
Goście z czasów składu rotacyjnego
Agnieszka Kopacz – nikt ze stałych członków ekipy nie może się pochwalić występem w pierwszym studiu w historii. To osiągnięcie ma na swoim koncie natomiast Agnieszka Kopacz. Prowadziła je na samych początkach. Wcześniej była dziennikarką m. in. TVP Sport i Orange Sport. Obecnie pracuje dla WP.
Ryszard Turski – tego pana zna pewnie każdy czytelnik magazynu “GP Racing”, dawniej “F1 Racing”. Jest on bowiem jego redaktorem naczelnym. W Eleven Sports także występował przy okazji pierwszych wyścigów emitowanych w tej stacji, w 2016 roku.
Grzegorz Możdżyński – jego również, podobnie jak wymienionego wyżej Ryszarda Turskiego, fani F1 mogą znać z najsłynniejszego czasopisma o F1 w Polsce. Ma on tam swoją rubrykę, w której komentuje bieżące wydarzenia. Również występował w studiu F1 na kanałach Eleven Sports na samym ich początku. W przeszłości był nieraz zapraszany do studia F1 w Polsacie.
Łukasz Siudak – był gościem studia F1 m.in. podczas GP Bahrajnu 2016. Jest aktorem, ale od lat pracuje jako dziennikarz sportowy. W przeszłości pracował w Orange Sport, Canal+ i Motowizji, a obecnie jest dziennikarzem Polsatu Sport. Prowadził również gale kartingową i różne eventy motoryzacyjne.
Cezary Gutowski – dziennikarz “Przeglądu Sportowego”. Rrównież ma na swoim koncie występy w studiu Eleven Sports. Pojawił się kilkukrotnie w 2016 roku m.in. podczas studia o GP Monako. Nie został jednak wzięty pod uwagę przy kompletowaniu stałego składu.
Marcin Grzywacz – dziennikarz i komentator sportowy. Od 2015 roku związany z telewizją Eleven Sports, a od 2006 roku w Sportklubie. Wcześniej związany także z m.in. Super Express, TVN i Orange Sport.
Photo: Aldona Marcinak/Twitter