|

Holenderscy juniorzy w F2 i FRECA

Richard Verschoor walczy o zwycięstwa w Formule 2, Kas Haverkort jest w czołówce FRECA, a Laurens Van Hoepen jest wspierany przez Nycka De Vriesa. Czy któryś z nich ma szansę na bycie “zastępcą Verstappena”?

W tych najwyższych seriach juniorskich mamy wiele kierowców z różnych narodowości, których marzeniem jest dostanie się do Formuły 1. Dla przykładu: w samej F2 mamy kierowców z Norwegii, Indie, Barbadosu. Danii, Bułgarii czy z Czech. Oprócz nich mamy również narodowości tych większych krajów, a jednym z nich jest Holandia. Zapraszamy do wpisu o kierowcach w seriach juniorskich pochodzących z krainy wiatraków i tulipanów.

Richard Verschoor – F2

Verschoor rozpoczął swoją przygodę w kartingu, kiedy to jego tata kupił mu gokarta. Sam kierowca wspominał, że nie było mu dane za wiele widzieć się z tatą, który był pochłonięty pracą. Po zakupie gokarta jeździli na wiele torów, co rozpoczęło karierę Richarda. W kartingu poradził sobie świetnie: wygrał i to nie jeden raz mistrzostwo kraju, udało mu się zdobyć mistrzostwo świata i mistrzostwo Niemiec. Po tak dobrym okresie w tym pierwszy etapie kariery kierowcy wyścigowego, przyszedł czas na awans do wyższych serii.

Urodzony w 2000 roku Richard Verschoor wygrał SMP F4 i Hiszpańską Formułę 4. Oba tytuły zgarnął w 2016 roku. Do tego w 2019 roku wygrał prestiżowe Makau Grand Prix w klasie Formuły 3. W Formule 2 jeździ od 2021 roku i od tego czasu odniósł trzy zwycięstwa. Reprezentuje obecnie barwy holenderskiej ekipy Van Amersfoort Racing i zajmuje w tym sezonie 8 miejsce w klasyfikacji generalnej. Warto zauważyć, że jest najwyżej sklasyfikowanym kierowcą, który nie należy do żadnej akademii zespołu Formuły 1.

Jest to spory talent, ale jego karierę hamują trochę problemy finansowe. Być może pójdzie w ślady swojego rodaka Benta Viscaala i przeniesie się do wyścigów endurance.

Kas Haverkort – FRECA

Kas Haverkort zaczął jeździć gokartem już jak miał 3.5 roku. To wtedy zaczął trenować w każą środę i sobotę. Jego pierwszy oficjalny wyścig kartingowy miał miejsce w Berghem, kiedy to miał 6 lat. Wtedy zaczęła się jego przygoda z motorsportem już na poważnie.

Do jego najważniejszych osiągnięć kartingowych zalicza się 2. miejsce w Pucharze Finałowym WSK – OK, 1. miejsce w Mistrzostwach Niemiec Juniorów Kartingowych 2017, 3. miejsce w Trofeum Akademii Kartingowej CIK-FIA w 2016 r., 2. miejsce w Chrono Karting Winter Series 2013, 1. miejsce w Chrono Rotax Max Winter Cup 2012 Micromax i 3. miejsce w 2012 Chrono Dutch Rotax Max Challenge – Micromax.

Kas Haverkort jest kolegą Verschoora z zespołu Van Amersfoort Racing, ale Haverkort występuje na poziomie FRECA, gdzie spędza obecnie trzeci sezon. Jest on mistrzem hiszpańskiej Formuły 4 z 2020 roku, kiedy to kompletnie zdominował sezon. Zebrał on 13 zwycięstw i łącznie 17 miejsc na podium w 21 wyścigach. Łącznie zdobył 111 punktów przewagi nad koleżanką z drużyny Mari Boyą. Tytuł przypieczętował rewelacyjną przedostatnią rundą na torze Jarama, wygrywając wszystkie trzy weekendowe wyścigi.

Powinien już w tym roku jeździć w Formule 3, ale sytuacja finansowa mu na to nie pozwoliła. W obecnym sezonie zajmuje 4 miejsce we FRECA, co jak na osiągi Van Amersfoort Racing, które nie mogą się równać Premie czy R-ace GP, jest wynikiem wybitnym. Haverkort ma bardzo duży potencjał i może zajść daleko. Wszystko zależy od tego czy poprawi się jego sytuacja finansowa. Wtedy z pewnością może liczyć na miejsce w dobrej ekipie Formuły 3.

fot. https://formularegionaleubyalpine.com

Laureans Van Hoepen – FRECA

Przygodę z kartingiem rozpoczął wieku 8. lat, gdzie wygrał serię krajowych mistrzostw. Później wygrał IAME Euro Series w klasie X30 Mini w 2017 roku i zajął miejsce w pierwszej dziesiątce zarówno Mistrzostw Europy FIA, jak i Pucharu Mistrzów WSK w OK w 2020 roku.

Ten kierowca wybrał bardzo specyficzną drogę kariery. Zamiast pójść do Formuły 4, zrobił od razu przeskok do regionalnej Formuły 3 i właśnie jedzie swój drugi sezon we FRECA. Zajmuje 12 miejsce w klasyfikacji generalnej, ale warto dodać, że jest najlepszym ze swojego teamu, czyli ART Grand Prix. Ciężko oczekiwać po nim, że dojdzie bardzo wysoko w karierze w single-seaterach, ale to utalentowany kierowca i nie możemy o tym zapominać. Ciekawostką jest fakt, iż jest to kierowca wspierany przez Nycka De Vriesa, który bacznie przygląda się jego karierze.

Dilano Van’t Hoff

Warto też wspomnieć o Dilano Van’t Hoff. To także holenderski kierowca, który w tym roku podczas drugiego wyścigu FRECA na Spa-Francorchamps uczestniczył w kraksie z Adamem Fitzgeraldem, na skutek czego zmarł. To wielka strata dla holenderskiego motorsportu. Dilano był mistrzem hiszpańskiej Formuły 4 z 2021 roku i zdołał stanąć na podium FRECA w zeszłym sezonie. To kolejna przykra sytuacja w świecie motorsportu…

Fot. Richard Verschoor (@R_Verschoor1)/Twitter

Podobne wpisy