Inter Europol Competition wygrywa wyścig w Asian Le Mans Series!

12 lutego 2023 roku, Inter Europol Competition dopisał do swej historii kolejny, piękny fragment. Zespół po raz pierwszy wygrał wyścig w klasie LMP2, która w tym przypadku jest także ogólnym zwycięstwem w wyścigu.

Co było przed niedzielą

Sam weekend „TurboPiekarzy” był mocną sinusoidą zdarzeń. Sesje testowo-treningowe szły bardzo dobrze i w sobotnich kwalifikacjach, Charles Crews zdobył pole position o 0,7 sekundy. Tym bardziej jest to duże osiągnięcie zespołu, iż Amerykanin nie czuł się zbyt dobrze fizycznie przez cały weekend w Dubaju. Sobotni wyścig dał potrzebną dawkę doświadczenia załodze #43, która to debiutowała w aucie LMP2.

Podczas początkowych stintów Piekarze prowadzili w wyścigu, lecz po zmianie Crews’a na Christiana Bogle, załoga nie miała szans w walce z bardziej utalentowanymi rywalami. Swoje także dołożyła strategia, a na 30 minut przed końcem wyścigu awaria zawieszenia, przez co zespół musiał się wycofać z wyścigu.

Niedzielny wyścig

Niedziela zaczęła się wyśmienicie. Charles Crews wywalczył pole position do wyścigu z przewagą pół sekundy nad drugim autem. Crews, który także zaczynał wyścig, miał dobry start i utrzymywał swoją przewagę przez kilka zakrętów, dopóki nie został wyprzedzony przez United’a #23. Gdy Amerykanin próbował odzyskać pozycję, dokonał zbyt odważnego ataku i spadł na koniec stawki.

Zmiana strategii pomogła szybko się przebijać przez auta GT i LMP3 oraz wrócić do stawki LMP2 na jej lead lap. Osobna strategia oznaczała, iż zespół plątał się pomiędzy trzecim, a szóstym miejscem. Poprzez różne Full Course Yellow itp. tempo Piekarzy się pokazywało za zasługą Christiana Bogle.

Fot. Inter Europol Competition/Twitter

Pogoń za zwycięstwem

Jako ostatni do auta wsiadł Nolan Siegel i natychmiastowo zaczął zmniejszać stratę załogi do drugiego miejsca. Wtedy na tor wyjechał Safety Car i zespół awansował na drugie miejsce w wyścigu. To spowodowało, iż pojawiła się możliwość znacznego zbliżenia się do prowadzącego wówczas DKR Engineering #3, poprzez zmniejszenie straty z ponad 30 sekund do 7.

Dzięki jego niesamowitej i czystej prędkości, 18-latek dojechał do Charliego Eastwooda i wyprzedził go w efektowny sposób. W krótkim okresie czasu zdołał wyrobić 18 sekund przewagi i dojechał z nią do mety, oficjalnie dokonując jednego z największych osiągnięć w historii zespołu. Tak właśnie Inter Europol Competition wygrało 4h of Dubai!

Wypowiedzi

Sascha Fassbender, menadżer Inter Europol Competition, tak ujął niedzielę zespołu w Dubaju:

Jestem zachwycony pierwszą wygraną zespołu w klasie LMP2. Jest to tym bardziej specjalne, iż w aucie mieliśmy trzech debiutantów. To przywraca nas do walki o mistrzostwo, tylko 10 punktów straty i jestem dumny z całego zespołu oraz kierowców. Zespół – każdy w nim – pracował perfekcyjnie.

Charles Crews, główny fundament wygranej Inter Europol Competition w Dubaju, tak skomentował ten wyścig:

Wczorajsze kwalifikacje były niesamowite i zdobycie podwójnego pole position było moim celem – pierwszego dla zespołu w LMP2 – i zrobienie tego podwójnie było niesamowite i naładowało mnie energią do szybszej jazdy. Oba dni były dla mnie trudne ze względu na problemy natury zdrowotnej. Nie łączę tego z utratą wagi, był to po prostu problem, jaki miałem.

Pierwszy wyścig poszedł z mojej perspektywy, tj. powinien. Potem Christian i Nolan wykonywali kawał dobrej roboty do momentu awarii auta. To nam zabrało szansę walki o podium, a może nawet zwycięstwo.

Dzisiaj pokazałem, że nadal jestem brązowym kierowcą i to był nieszczęśliwy błąd z mojej strony i się po prostu podpaliłem. Nie wiedziałem, że ścigam się ze złotym czy srebrnym kierowcą – myślałem, że to inny brązowy kierowca – i powinienem postąpić inaczej. Teraz skupiamy się na kolejnym wyścigu z wizją zdobycia dwóch dodatkowych punktów za pole position i, mam nadzieję, że będzie walczył lepiej niż dzisiaj i podobnie jak w sobotę. Teraz się skupiamy na hat-tricku, takim jak zrobiliśmy w ELMS, czyli 4 pole position i 3 zwycięstwa.

Nolan Siegel tak widział ten wyścig:

Pierwszy raz w LMP2, to był fantastyczny tydzień pod wieloma kątami, spotkanie zespołu, przyjazna atmosfera. Każdy jest super pomocny i później to zwycięstwo, to jest wspaniałe. Auto było bardzo dobre i myślę, że naprawdę dotarliśmy do stawki, po tym jak zapadł zmierzch. Manewr wyprzedzania (zdobycie prowadzenia) było kluczowe i późniejsza kontrola prowadzenia. Jestem bardzo zadowolony, że wygraliśmy, wspaniałe auto i wszystko perfekcyjnie zagrało.

Christian Bogle był dość oszczędny w słowach:

Start był trochę nerwowy, ale to kwestia zaciśnięcia zębów i wykonywania swojej roboty. Pojechałem dobry środkowy stint i Nolan zwieńczył to naprawdę mocnym finiszem. Wszystko dzisiaj zagrało w zrobieniu pięknego dnia, pierwszy wyścig w LMP2 i wygrana, coś niewiarygodnego.

Fot. Inter Europol Competition

Inter Europol jest trzeci w klasyfikacji generalnej LMP2 z 27 punktami ze stratą 10 punktów do prowadzącego w klasyfikacji Algarve Pro Racing. Dwa 4-godzinne wyścigi w Abu Dhabi już w najbliższy weekend, 18 i 19 lutego.

Fot. Inter Europol Competition

Podobne wpisy