|

Kacper Sztuka mistrzem Włoskiej F4. Do jakiego grona dołączył Polak?

Kacper Sztuka dokonał niesamowitej rzeczy i wygrał tegoroczną edycję Włoskiej Formuły 4. To niesamowity sukces dla polskiego motorsportu, bo to najmocniej obsadzona Formuła 4 ze wszystkich. A kto wygrywał w niej, w poprzednich latach?

Kacper Sztuka mistrzem Włoskiej F4

Kacper Sztuka dokonał wielkiego sukcesu, o którym mówiono przed tym weekendem. Dnia 14. października 2023 roku przypieczętował on mistrzostwo Włoskiej F4, wygrywając drugi wyścig podczas weekendu na torze Vallelunga. Jakby tego było mało, dzień później zwyciężył w ostatnim już wyścigu tego sezon, świetnie podsumowując poczynania Kacpra w tym roku. W sobotę po wyścigu Prema złożyła protest przeciw Sztuce, jakoby Polak miał naruszyć procedury podczas samochodu bezpieczeństwa. Protest okazał się być słuszny i Kacper został ukarany karą 5s, która nie zepchnęła go jednak z pierwszego miejsca, bo wyrobił przewagę nad drugim kierowcą 5.3s przewagi.

Sztuka wygrał walkę o mistrzostwo z kierowcami wspieranymi przez McLarena, Red Bulla czy inne znane akademie. Brawo Kacper!! Kolejny piękny dzień polskiego motorsportu. Kacper tym samym dołączył do grona takich kierowców jak: Lance Stroll, Marcus Armtrong, Enzo Fittipaldi czy Andrea Kimi Antonelli. Więcej o tym gronie przeczytacie właśnie w tym artykule, który w tym momencie czytacie. Warto jednak wspomnieć, że… Kacper Sztuka jest mistrzem jednej z najlepszej, jak nie najlepszej, serii Formuły 4 na w Europie. Kacper, jesteś mistrzem!!

Lance Stroll – 2014

Pierwszą edycję wygrał kierowca, który jeździ teraz w Formule 1. Kanadyjczyk zdecydowanie pokonał drugiego w klasyfikacji Mattia Drudiego. Jedynym jego konkurentem był Brandon Maisano, którego wyniki nie były jednak zaliczane do głównej klasyfikacji. Po tym sukcesie Kanadyjczyk awansował do FIA Formula 3 European Championship, czyli poziom dzisiejszej FIA Formuły 3.

https://www.acisport.it

Ralf Aron – 2015

Estończyk, który reprezentował barwy Premy pewnie wygrał mistrzostwa wyprzedzając Zhou Guanyu i Roberta Schwartzmana. Jednak to właśnie Ralf odniósł z tej trójki najmniejszy sukces w przyszłości i dzisiaj ściga się w samochodach GT. Do tego zajmuje się karierą swojego młodszego brata Paula Arona, który zajął w tym roku 3 miejsce w Formule 3 i jest juniorem Mercedesa.

Marcos Siebert – 2016

Argentyńczyk wygrał Włoską Formułę 4 w swoim drugim sezonie. Jego głównym rywalem był Mick Schumacher, który jednak nie wystartował w jednej rundzie i stracił 15 punktów do Sieberta w ostatecznym rozrachunku. Kariera Marcosa potoczyła się później nie tak jakby tego chciał i po słabym sezonie w GP3 i jeździe w Formule Regionalnej postanowił zawiesić karierę. Wrócił on jednak do ścigania w zeszłym roku i od tego czasu jeździ w GT i ELMS, gdzie jest obecnie liderem klasyfikacji LMP3 razem z zespołem Cool Racing.

Marcus Armstrong – 2017

Nowozelandczyk wygrał te mistrzostwa w swoim debiutanckim sezonie wyprzedzając Joba Von Uiterta i Lorenzo Colombo. Po tej wygranej przeszedł, podobnie jak Lance Stroll, do Europejskiej Formuły 3, a w 2019 został wicemistrzem FIA Formuły 3. W Formule 2 nie powiodło mu się z kolei i wszystkie trzy sezony skończył na 13. miejscu w klasyfikacji generalnej. Obecnie były junior Ferrari ściga się w IndyCar z zespołem Chip Ganassi Racing.

Fot. Scuderia Ferrari (@ScuderiaFerrari)/X

Enzo Fittipaldi – 2018

Wnuk legendarnego Emersona Fittipaldiego w ostatniej rundzie odebrał prowadzenie w mistrzostwach Leonardo Leonardiemu. Z Włoskiej Formuły 4 przeszedł do serii FRECA, gdzie został wicemistrzem ulegając jedynie Frederikowi Vestiemu. Obecnie jest on juniorem Red Bulla i ściga się w Formule 2 z zespołem Rodin Carlin, gdzie zajmuje 7. miejsce w klasyfikacji generalnej.

Dennis Hauger – 2019

Norweg totalnie zdominował ten sezon i wygrał z przewagą ponad 130. punktów nad drugim Gianluca Petecofem. Trzeci był Paul Aron, czyli brat Ralfa, mistrza z 2015 roku. Warto też wspomnieć, że piąty w mistrzostwach był Roman Stanek z Czech. Po tej wiktorii Hauger przeszedł do Formuły 3, którą wygrał w 2021 roku, a obecnie junior Red Bulla ściga się w Formule 2, gdzie jak na razie jest ósmy w klasyfikacji generalnej.

Gabriele Mini – 2020

Pierwszy włoski zwycięzca tej serii zdecydowanie wygrał te mistrzostwa pokonując Francesco Pizziego i Dino Beganovica. Był to jego debiutancki sezon w single-seaterach, co tylko pokazuje skalę talentu Miniego. Po tym sezonie Mini przeszedł do FRECA, a obecnie ściga się w Formule 3, gdzie w tym był siódmy w klasyfikacji generalnej. Jest on także członkiem akademii Alpine.

https://twitter.com/MiniGabriele

Oliver Bearman – 2021

Urodzony w 2005 Brytyjczyk i członek Ferrari Driver Academy zdominował większość rund i spokojnie pokonał w klasyfikacji generalnej Tima Tramnitza i Kirila Smala. Od razu po tym sezonie poszedł do Formuły 3, gdzie zdobył 3. miejsce w debiutanckim sezonie, a obecnie ściga się w Formule 2 i ma wziąć udział w treningu Formuły 1, w barwach Haasa. Ma on bardzo duży potencjał na dotarcie do Formuły 1 w ciągu paru najbliższych lat.

Andrea Kimi Antonelli – 2022

Włoch, który jest członkiem Akademii Mercedesa, to jeden z największych talentów ostatnich lat. W 2022 wygrał mistrzostwa bez żadnych problemów, wygrywając ponad połowę wyścigów. Po mistrzostwie przeszedł do serii FRECA, której obecnie jest liderem. Prawdopodobnie w 2024 roku będzie jeździł w Formule 2 z Premą. Już teraz chodzą pogłoski, że ma podpisany kontrakt na starty w Formule 1 z Mercedesem.

Kacper Sztuka – 2023

Pomimo słabszej pierwszej części sezonu, Polak zdominował ostatnie trzy weekendy i ostatecznie wywalczył mistrzostwo z przewagą 35 punktów nad drugim w klasyfikacji generalnej Ugo Ugochukwu. Trzeci Arvid Lindblad z kolei roztrwonił ponad 100 punktową przewagę na półmetku sezonu i od rundy na Monzy ani razu nie pojawił się na podium. Nie wiadomo, gdzie ostatecznie pójdzie Kacper, ale celuje on w FIA Formułę 3. Wszystko teraz zależy od budżetu.

https://twitter.com/Kacper_Sztuka

Co dalej?

Kacper Sztuka dokonał dużego wyczynu. Zapewne nie wszyscy zestawiali Polaka w jednym gronie z innymi kandydatami na mistrza serii. Jednak druga połowa sezonu była znakomita w wykonaniu Kacpra i to mu dało upragnione mistrzostwo. Teraz czas na F3, na którą zwiększyły się po tym sukcesie szanse. Sam Kacper ostatnio wspominał, że prowadzą rozmowy z zespołami z F3, niektóre z nich dały Kacprowi zielone światło. Niestety, problemem jest – zresztą jak zawsze – dopięcie budżetu, o co będą się w najbliższym czasie starać. Trzymamy kciuki i liczymy na to, że Kacper Sztuka zdoła wskoczyć do F3, bo po prostu na to zasługuje!

Dla osób, które chciałyby wesprzeć Kacpra, odsyłamy do Patronite tego kierowcy.

Klasyfikację kierowców tego sezonu sprawdzicie TUTAJ.

Fot. Kacper Sztuka Racing/Official Website

Podobne wpisy