|

Kacper Sztuka w F3! Polak dołączył do MP Motorsport

Kacper Sztuka dopiął swego i 19. dnia stycznia ogłosił oficjalnie, że w sezonie 2024 będzie ścigał się w Formule 3. Polak zasilił szeregi zespołu MP Motorsport.

Kacper Sztuka to świeżo upieczony mistrz Włoskiej F4, czyli prawdopodobnie najlepszej serii na poziomie F4 w Europie. Polski kierowca walczył o ten tytuł w trakcie sezonu z Ugo Ugochukwu i Arvidem Lindbladem i w ostatniej rundzie zdołał przypieczętować swój największy sukces w karierze. Dzięki temu, Kacper mógł myśleć o awansie o poziom wyżej, czyli do Formuły 3.

Kilka tygodni po wygraniu sezonu 2023 Włoskiej F4, Kacper Sztuka poczynił ważny krok w kierunku wyższych serii. Dołączył on do akademii Red Bulla, czyli najlepszego zespołu Formuły 1, który od wielu lat prowadzi rozwój młodych kierowców. W akademii RB rozwijali się tacy kierowcy jak: Max Verstappen, Sebastian Vettel, Pierre Gasly, Daniel Ricciardo czy Alex Albon. Przy okazji: zachęcamy do przeczytania naszego artykułu nt. kierowców akademii Red Bulla, których kariera nie przebiegła tak jak wyżej wymienionym kierowcom – TUTAJ.

Sztuka w MP Motorsport

Nasz junior dołączył do znanej marki w seriach juniorskich, jaką jest zespół MP Motorsport. W sezonie 2022 ekipa ta triumfowała w Formule 2 jako najlepszy zespół, a mistrzem został ich kierowca – Felipe Drugovich. W Formule 3 stale klasyfikują się w pierwszej połowie tabeli. W ostatnim sezonie zespół ten zajął 3. miejsce w klasyfikacji konstruktorów z dorobkiem 194 punktów. MP Motorsport jest miejscem, który daje podwaliny na odpowiedni rozwój i na osiąganie sukcesów.

Partnerem Kacpra w holenderskim zespole będzie niemiecki kierowca – Tim Tramnitz – który również jest kierowcą akademii Red Bulla. MP Motorsport ściga się również m.in. w Hiszpańskiej Formule 4, FRECA, Formule 3 czy Formule 2.

Ledwo skończył najlepszy rok w mojej wyścigowej karierze, a już dzisiaj mogę potwierdzić, że pojadę w pełnym sezonie FIA Formuły 3 z zespołem MP Motorsport! To najlepszy krok w rozwoju dla mnie jako kierowcy ze wszystkich możliwych. Wielu z was czekało na tę wiadomość i cieszę się, że mogę to dziś ogłosić. To spełnienie marzeń. MP Motorsport jest czołowym zespołem, który walczy o najwyższe pozycje. Ich doświadczenie będzie dla mnie niezwykle ważne w debiutanckim sezonie, który rozpocznie się na początku marca w Bahrajnie – powiedział Kacper Sztuka.

Ciężka praca sztabu ludzi wokół mnie oraz Red Bull Junior Program pozwoliła sięgnąć po wymarzone miejsce w samochodzie F3. Już nie mogę się doczekać wyjazdów na wyścigi Grand Prix! Dziękuję wszystkim, którzy mocno trzymali kciuki i liczę, że wsparcie nie zmieni się przez cały 2024 rok! – dodał Polak.

Jesteśmy naprawdę zadowoleni, mogąc powitać Kacpra w zespole. Miał niesamowity sezon we Włoskiej Formule 4 i został zaproszony do Red Bull Junior Team w nagrodę za tak świetny rok. Podczas testu na Imoli od razu pokazał, że jest obiecującym kierowcą i jesteśmy pewni, że jest gotów na mocny debiut w FIA F3. Cały zespół nie może doczekać się pracy z Kacprem i Timem w trakcie sezonu – powiedział szef zespołu, Sander Dorsman.

Kalendarz F3 w sezonie 2024

Po raz pierwszy kierowcy w oficjalnej sesji wyjadą na tor w dniach 11-13 lutego, kiedy to miejsce będą mieć testy przedsezonowe na torze Sakhir w Bahrajnie. Pierwsza runda odbędzie się o wiele później, bo na przełomie marca i kwietnia. Na kierowców czekają takie tory jak Monako, Silverstone czy Monza. W tym sezonie odbędzie się 10 rund, a więcej szczegółów znajdziecie poniżej. Początek sezonu 29 lutego, koniec pierwszego dnia września.

Zmagania Kacpra Sztuki w Formule 3 będziemy mogli śledzić na platformie Viaplay i na oficjalnej platformie F1TV. Kibicujmy naszemu kierowcy w trakcie tegorocznej kampanii i trzymajmy kciuki za udany pierwszy sezon na poziomie Formuły 3!

Fot. Kacper Sztuka Racing (@Kacper_Sztuka)/X

Podobne wpisy