Kalle Rovanpera mistrzem świata WRC!

Kalle Rovanpera wygrał tegoroczny Rajd Nowej Zelandii i zdobył swój pierwszy tytuł mistrza świata. Fin zdominował tegoroczny sezon.

Kalle Rovanpera zdobywa mistrzostwo świata WRC w sezonie 2022, po świetnej kampanii. Dzięki punktom za Power Stage w Rajdzie Nowej Zelandii, tytuł zdobyli na dwie rundy przed końcem sezonu. Młody Fin wygrał 6 rajdów do tej pory, a odbyło się ich już 11. Do tego dorobku będzie miał jeszcze szansę dopisać sobie ostatnie dwa wydarzenia tegorocznej kampanii.

Photo: Kalle Rovanpera/Twitter

Na najwyższym stopniu podium stawał w: Szwecji, Chorwacji, Portugalii, na Safari w Kenii, w Estonii i właśnie w Nowej Zelandii. Uzbierał dzięki temu 237 punktów, a drugi Ott Tanak ma ich 173. Jest to przewaga aż 64 oczek na dwie rundy przed końcem!

Najmłodszy mistrz świata w historii WRC

Mistrz świata tego sezonu zapisał się w historii nie tylko z faktu tytułu. Rovanpera zdobył tytuł jako najmłodszy kierowca w historii, a skończył 22 lata dzień wcześniej w sobotę (01.10). Poprzednio rekord w tej kwestii miał Colin McRae, który swoje mistrzostwo zdobył mając 27 lat. To aż 5 lat różnicy!

Kraj Finlandii wrócił na szczyt po 20 latach, bowiem ostatnim mistrzem świata z tego kraju był Marcus Grönholm. Otóż ten kierowca swój drugi i ostatni dla siebie i Finlandii triumf odniósł w 2002 roku.

Dziękuję! To wielka ulga. Dobry sezon i wreszcie to mamy. Trochę poczekaliśmy po kilku trudnych rajdach. Dziękuję zespołowi. Przygotowali szybki i niezawodny samochód. I cały czas w nas wierzyli – powiedział Rovanpera.

Klasyfikacja kierowców – TOP5

MiejsceKierowcaPunkty
1.Kalle Rovanpera237
2.Ott Tanak173
3.Thierry Neuville144
4.Elfyn Evans116
5.Takamoto Katsuta100

Pełna klasyfikacja

Przedostatnim rajdem będzie Rajd Katalonii, zaplanowany w dniach 20-23 października.

Photo: TOYOTA GAZOO Racing WRT/Twitter

Podobne wpisy