||

Le Mans 24H 2022 – Kubica walczy o zwycięstwo [RELACJA]

Jedyny taki wyścig w roku – Le Mans! To wyzwanie dla wszystkich kierowców, zespołów, dziennikarzy i kibiców. Dlatego postaramy się relacjonować to wydarzenie przez 24H.

24 Hours of Le Mans jest jednym z trzech wyścigów, który trzeba wygrać, żeby zdobyć “triple crown”, na które oprócz niego składa się Indy 500 i GP Monako. Wchodzi on w skład Długodystansowych Mistrzostw Świata, czyli WEC. Sam wyścig jak i cała seria są organizowane przez Automobile Club de l’Ouest założony w 1906 r. Jest to też najstarszy długodystansowy wyścig świata.

Lista startowa

W tym roku na starcie staną aż 62 auta. 5 z nich to klasa Hypercar, aż 27 to klasa LMP2, 7 aut to GTE Pro i 23 auta w GTE Am. Polskie akcenty uświadczymy w klasie LMP2, gdyż Robert Kubica pojedzie z Louisem Deletrazem i Lorenzo Colombo w Orece 07 #9 zespołu Prema. Natomiast polski zespół Inter Europol Competition wystawi dwie Oreki 07 z numerami 34 i 43. Oreca #43 jest wypożyczona od znanego Dragonspeeda.

Przechodząc do składów, to w #34 pojadą Alex Brundle, Esteban Gutierrez i Kuba Śmiechowski, a w #43 David Heinemeier-Hansson, Pietro Fittipaldi i Fabio Scherer. Ponad połowa zgłoszeń to automatyczne zgłoszenia z WEC, więc ich omawianie sobie odpuszczę, ale na te najciekawsze lub najbardziej egzotyczne poświęcę osobny artykuł. Tymczasem zostawiam pełną listę zgłoszeń poniżej.

Pełna lista zgłoszeń

Transmisja

W Polsce wyścig jest transmitowany tylko przez Eurosport. W zeszłym roku wszystkie sesje były transmitowane na żywo na kanałach linearnych tej marki, więc w tym roku można się spodziewać tego samego. Jeżeli będziecie chcieli obejrzeć wyścig w Internecie, tj. robię to ja, to będziecie musieli wykupić pakiet Eurosport Extra w Playerze TVN lub abonament Eurosport Player, bo ten jest dalej dostępny wbrew pozorom. Zostawiam też link do live-timingu. Natomiast wszystkie dokumenty, w tym wyniki, są dostępne tutaj.

LIVE TIMING

Photo: Prema Orlen Team/Twitter

Podobne wpisy