Leclerc wygrywa kwalifikacje do GP Francji

Charles Leclerc wygrał kwalifikacje do GP Francji. TOP3 uzupełnili Max Verstappen i Sergio Perez. Leclerc nie dał szans kierowcom Red Bulla.

Charles Leclerc po raz kolejny zdobywa Pole Position w swojej karierze. Monakijczyk okazał się być najlepszy podczas sobotnich kwalifikacji i wystartuje z pierwszego miejsca do GP Francji. Kierowcy Red Bulla musieli obejść się ze smakiem tym razem, ponieważ na Leclerca nie było mocnych.

Q1

Pierwsza część kwalifikacji przebiegła bardzo szybko i bez problemów. Każdy z kierowców przejeżdżał czyste okrążenia. Jednak podczas najważniejszych przejazdów kierowcy tacy jak Albon czy Zhou mieli problemy na torze i nie poprawili swoich czasów. Ten pierwszy miał na tyle szczęścia, że udało mu się przejść do Q2.

Po Q1 odpadli Gasly, Stroll, Zhou, Schumacher i Latifi. Niemiec z Haasa nie miał szczęścia, ponieważ jego czas został skasowany, a gdyby nie to, to widzielibyśmy go w Q2. Dla Gaslyego jest to kolejna słaba sobota. Kierowca Alpha Tauri znowu odpada już na samym początku.

GP Francji
Photo: F1

Najszybsze okrążenie wykręcił Charles Leclerc z czasem 1:31.727. Tuż za Monakijczykiem uplasowali się Max Verstappen i Carlos Sainz.

Q2

Druga część kwalifikacji rozpoczęła się tak samo jak pierwsza. Wszyscy kierowcy, którzy pozostali wyjechali od razu na tor i kręcili swoje najszybsze czasy. Na 4 min przed końcem, rekordowym czasem popisał się Carlos Sainz. Hiszpan swoje kółko przejechał z czasem 1:31.081 i żaden kierowca nie pomagał mu się „podciągnąć”.

Na sam koniec, na tor nie wyjechało tylko dwóch kierowców: Sainz i Verstappen, ponieważ to oni zajmowali pierwsze dwa miejsca. Cała reszta wyjechała walczyć o wejście do Q3. Kierowcy poprawiali czasy, ale Carlosa Sainza nikt nie wyprzedził. Natomiast na drugie miejsce wskoczył Charles Leclerc. Max Verstappen zakończył na 3 miejscu. Po Q2 odpadli Ricciardo, Ocon, Bottas, Vettel i Albon.

GP Francji
Photo: F1

Q3

Na pierwszy przejazd w ostatniej części kwalifikacji kilku kierowców wyjechało na używanych miękkich oponach, m.in. Sainz, Russell, Hamilton. Było to oczywiście spowodowane brakiem nowych kompletów, który trzeba było sobie zostawić na ostatni przejazd.

Carlos Sainz wyjechał w Q3 aby pomagać Leclercowi w zdobyciu pierwszego miejsca, ponieważ Hiszpan do jutrzejszego wyścigu będzie startował z samego końca. Jest to kara za wymienione części. Po pierwszych przejazdach najszybsze okrążenie należało do Charlesa Leclerca. Tuż za nim znajdował się Max Verstappen z minimalną stratą.

Na ostatni przejazd wszyscy wyjechali już na świeżym komplecie opon za wyjątkiem Sainza. Już po pierwszym sektorze było widać, że to kierowca Ferrari prawdopodobnie zgarnie Pole Position i tak też się stało. Charles Leclerc przejechał najszybsze okrążenie i zdobył pierwsze miejsce. Podium uzupełnili Max Verstappen i Sergio Perez. Hamilton tym razem okazał się lepszy od Russella, a Lando Norris rozdzielił Mercedesy kończąc na 5 miejscu. Obydwu Anglików trzeba pochwalić za dzisiejsze jazdy, bo wykonali kawał dobre roboty.

Photo: F1

Wyniki kwalifikacji do GP Francji

Photo: F1

Pod uwagę musimy wziąć miejsca Carlosa Sainza i Kevina Magnussena. Obydwaj ci kierowcy wystartują jutro z samego końca stawki za wymienione części w ich bolidach. To oznacza, że każdy kierowca od 11 miejsca w dół przesunie się o dwa miejsca do przodu na starcie do jutrzejszego wyścigu.

Photo: F1

Podobne wpisy