Louis Deletraz wystąpi w pełnym sezonie IMSA

Louis Deletraz ogłosił przed chwilą, że będzie się ścigał w pełnym sezonie IMSA. Oznacza to, że prawdopodobnie nie będzie partnerem zespołowym Roberta Kubicy w WEC. Czy jest możliwe połączenie WEC z IMSA?

Dziś o godzinie 19 Louis Deletraz za pośrednictwem swoich mediów społecznościowych ogłosił, że w przyszłym sezonie będzie jeździł w serii IMSA. Jest to dla mnie duże zaskoczenie, bo byłem pewny, że będzie partnerem zespołowym Roberta Kubicy w WEC. Oczywiście tego jeszcze nie można wykluczyć, bo kalendarz IMS teoretycznie nie pokrywa się z WEC, ale przemieszczenie się z Europy do Stanów Zjednoczonych, a zwłaszcza w czasach pandemii nie jest łatwe. Deletraz będzie reprezentował barwy zespołu Tower Motorsport. Jednocześnie potwierdził, że wystąpi w tegorocznej edycji Daytona 24h wraz z Ferdinandem Habsburgiem, Rui Andrade i Johnem Farano. Po więcej informacji o tegorocznym wyścigu Daytona, zapraszam tutaj:

Seria IMSA

IMSA to seria rozgrywana w Stanach Zjednoczonych.  Powstała w wyniku połączenia American Le Mans Series i Rolex Sports Car Series, które zostało sfinalizowane 5 września 2012 roku. Od 2016 roku głównym sponsorem serii jest firma WeatherTech, więc pełna nazwa zawodów to: IMSA WeatherTech SportsCar Championship. W serii mistrzostwo zd0byli m.in.: Christian Fittipaldi, Felipe Nasr, Juan Pablo Monotoya.

Takeaways from 2021 IMSA WeatherTech SportsCar Championship | IMSA
Photo: IMSA

Kalendarz IMSA dla kategorii LMP2, a kalendarz WEC

Jak widzimy poniżej IMSA zapewnia 7 wyścigów, podobnie jak WEC. W IMSA mamy jeden 24 godzinny wyścig- Daytona, w WEC Le Mans. Nic się ze sobą nie pokrywa oprócz wyścigu w Sebring w marcu. Wtedy odbywają się w tym samym terminie wyścig IMSA i WEC na tym samym torze, jeden po drugim. W serii IMSA wyścig nazywa się- “Sebring International Raceway”. Natomiast w WEC nazywa się: “1000 Miles of Sebring”. Dalej już nie ma żadnych problemów, chyba że przejazd w maju: po 1 maja z 3 rundy IMSA na Laguna Seca do Belgii na tor Spa, żeby 7 maja pojechać w wyścigu WEC, a potem wrócić do Stanów Zjednoczonych na wyścig IMSA w Mid-Ohio.

Kalendarz dla kategorii LMP2 w IMSA 2022

DataWydarzenie
29-30 stycznia24h Daytona
19 marcaSebring 
1 majaLaguna Seca 
15 majaMid-Ohio 
26 czerwcaWatkins Glen 
7 sierpniaRoad America 
1 październikaRoad Atlanta 

Kalendarz WEC 2022

DataWydarzenie
12-13 marcaSebring (testy)
18 marcaSebring (wyścig)
7 majaSpa  
11-12 czerwcaLe Mans  
10 lipcaMonza  
11 wrześniaFuji  
12 listopadaBahrajn

Gdzie oglądać?

Jak możemy przeczytać na głównej stronie serii w Polsce wyścigi można oglądać dzięki NENT (Nordic Entertainment Group). Jest to założyciel naszego kochanego Viaplay, w którym będzie można śledzić F1 od sezonu 2023. Powołując się na stronę IMSA, to również na Viaplay możemy oglądać zmagania kierowców na torach w USA.

Podsumowując, Louis mocno nas zaskoczył i ja kompletnie się nie spodziewałem, że może wybrać IMSA. Teoretycznie może jeszcze połączyć z tym WEC, ale będzie o to ciężko, mimo że jest to teoretycznie do zrobienia. Pytanie teraz, gdzie będzie się ścigał Robert Kubica, w jakim zespole i z jakimi partnerami? Czekamy na informacje, które super by było, jeżeli pojawiłby się w połowie tego miesiąca.

Photo: Getty Images