Mało poważna awaria bolidu Alonso w kwalifikacjach

Jak wiemy Fernando Alonso nie dokończył swojego świetnego kółka w Q3, bo jego bolid doznał awarii w 11 zakręcie. Przez to zakończył w żwirze.

Wszyscy emocjonowaliśmy się świetnym okrążeniem Fernando Alonso w Q3, kiedy Fernando jechał bardzo szybko w kolejnych sektorach. Pierwsza trójka była w zasięgu ręki, a przy dobrych lotach nawet Pole Position. Niestety w połowie przejazdu operator zmienił kamerę na 11 zakręt, gdzie zobaczyliśmy Fernando Alonso w żwirze.

Hiszpan szybko zakomunikował: “Padła hydraulika i nie mogłem zmienić biegu”. Samochód został na 4 przełożeniu i nie chciał skręcić. Przez to zaprzepaścił jak mówił sam Fernando “najlepszą sesję od lat”.

Zdjęcie
Photo: ELEVEN SPORTS PL/Twitter

O-ring przyczyną awarii

Mogłoby się wydawać, że przyczyną awarii będzie bezpośrednio skrzynia biegów, ale na szczęście zespołu był problem tylko z… uszczelką: “Zerwał się ( o-ring przyp.red.) i z układu wyciekł olej.” – przekazał Szafnauer serwisowi The Race.

O-ring to element wyceniany na kilka dolarów i jest to zwykła uszczelka, którą kupimy w każdym sklepie budowlanym. Naprawa więc polegała tylko na wymianie pechowej uszczelki, która pozbawiła fanów Alonso ogromnego szczęścia ze swojego idola.

“Mamy tryb zabezpieczający, który próbował ratować silnik. Gdy pojawia się spadek ciśnienia oleju, włącza się ten tryb i to właśnie nastąpiło.” – dodał Szafnauer.

Jest to na prawdę przykre i mówiąc szczerze dziwię się, że nie piszę o tej uszczelce, ale ws. Roberta Kubicy. Dlaczego? Bo to właśnie jemu się takie sytuacje często zdarzają, a różne może się wydawać bzdety, mogą go wyeliminować z wyścigu. W wyścigu Alonso nie nadrobił już pozycji i dojechał ostatni na mecie – 17 miejscu.

Nie tak miał wyglądać El Plan

Dużo się mówiło i dalej mówi o słynnym już EL Planie, który miał zaprowadzić Alonso do zdobywania podiów i zwycięstw. Niestety sytuacja jest jak na razie słaba, bo realizacja EL Planu po 3 wyścigach zatrzymała się na 2 punktach i 14 miejscu w klasyfikacji Fernando Alonso.

Dla porównania Esteban Ocon zajmuję obecnie 7 miejsce w klasyfikacji kierowców z dorobkiem 20 oczek. Alpine jest natomiast na 5 miejscu z 22 punktami.

Photo: Alpine/Twitter

Podobne wpisy