Max Verstappen wygrywa GP Francji!

Max Verstappen po raz siódmy zwycięża w tym sezonie i tym samym umacnia się na prowadzeniu. Podium uzupełnili Lewis Hamilton i George Russell.

Tor w teorii nie funduje ciekawych wyścigów, jednak dzisiaj nie można narzekać na mało walki. O zwycięstwo walki na dobrą sprawę nie było, lecz o trzecie miejsce mogliśmy ją oglądać bardzo długo. Nie tylko była walka o trzecie miejsce, lecz o wiele pozycji, aż ciężko zliczyć.

Start wyścigu

Start był spokojny, Charles obronił prowadzenie natomiast Lewis Hamilton wyprzedził Sergio Pereza. Fernando Alonso awansował o 2 pozycje wyprzedzając dwójkę młodych Brytyjczyków. W szykanie Esteban Ocon obrócił Yukiego Tsunodę, Francuz został ukarany karą 5 sekund. Pechowy start miał Valtteri Bottas, bo stracił aż 6 pozycji.

Intensywne pierwsze okrążenia

Na następnych okrążeniach George Russell wyprzedził Fernando Alonso. Max Verstappen przez wiele okrążeń Starał się wyprzedzić Charlesa Leclerca, lecz nie udało mu się to. Bardzo szybko na pit stop zdecydował się Haas ściągając swoich kierowców na 9 i 10 okrążeniu.

Podczas 17. okrążenia zjechał do boksu Max Verstappen po twardą mieszankę. Wydawało się że Charles Leclerc będzie miał przewagę strategiczną lecz niestety na 19. okrążeniu wyleciał w bandy, prawdopodobnie przez problemy z przepustnicą i odpadł z rywalizacji. Wywołało to samochód bezpieczeństwa, który wykorzystali kierowcy. Okrążenie później wycofał się Yuki Tsunoda.

Photo: F1/Twitter

Restart

W trakcie restartu kolejną pozycję zdobył Carlos Sainz i po 20 okrążeniach jechał już na siódmej pozycji. Na 23. okrążeniu doszło do kontaktu między Zhou Guanyu a Mickiem Schumacherem, przez co Mick się obrócił, a Zhou musiał zjechać do boksu ze względu na uszkodzenia, dostał karę 5 sekund za ten incydent. Na kolejnym okrążeniu Carlos Sainz dostał karę 5 sekund za niebezpieczny wyjazd z boksu.

Genialny Sainz

W dalszej części wyścigu oglądaliśmy jak Carlos awansował na kolejne pozycje wyprzedzając Lando Norrisa, Fernando Alonso i Georga Russella. Miał doskonałe tempo i gonił Sergio Pereza. W międzyczasie na 37. okrążeniu doszło do kolizji Nicholasa Latifiego i Kevina Magnussena, po której Duńczyk się wycofał.

Od 40 okrążenia zaczęła się rozmowa Carlosa z inżynierem na temat zjazdu, oraz walka z Checo. Hiszpanowi polecono zjazd do boksów w momencie, gdy jechał bok w bok z Sergio Perezem i w bardzo efektowny sposób popisał się niesamowitym manewrem. Okrążenie później Sainz zjechał do boksu po średnią mieszankę.

Photo: F1/Twitter

Niesamowita walka o podium

George Russell sporo nadrobił do Checo dzięki jego walce i był tuż za nim. Przed szykaną mocno opóźnił hamowanie, przez co dotknęli się i Sergio Perez ściął szykanę, bo nie miał miejsca na powrót na tor. Przez następne okrążenia George Russell wywierał ogromną przewagę na Checo. Na 49. okrążeniu awarię miał Zhou Guanyu, na torze pojawił się wirtualny samochód bezpieczeństwa. Gdy VSC się skończył zaspał Sergio Perez i od razu wykorzystał to George Russell, awansując na trzecie miejsce.

Finish

Max Verstappen wygrał Grand Prix Francji, drugi dojechał Lewis Hamilton, jednak za ich plecami byliśmy świadkami dwóch świetnych walk. Do samego końca nie byliśmy pewni kto stanie na trzecim stopniu podium. Finalnie George Russell dojechał trzeci, a Checo czwarty. Carlos Sainz dojechał piąty z najszybszym okrążeniem. Świetną walkę stoczyli kierowcy Astona Martina o jeden punkt, z której zwycięsko wyszedł Lance Stroll.

Pełne wyniki wyścigu

Photo: F1/Twitter

Photo: Oracle Red Bull Racing/Twitter

Podobne wpisy