Max Verstappen wygrywa kwalifikacje do GP Abu Dhabi

Max Verstappen wygrał ostatnie kwalifikacje do GP Abu Dhabi w tym sezonie. Podium uzupełnili Sergio Perez i Charles Leclerc.

Ostatnie kwalifikacje w tym sezonie dobiegły końca. Max Verstappen wygrał sobotnie kwalifikacje do GP Abu Dhabi. Sergio Perez i Charles Leclerc ukończyli kwalifikacje kolejno na drugim i trzecim miejscu.

Q1

Pierwsza część kwalifikacji zaczęła się bardzo spokojnie. Kierowcami, którzy wyjechali na początku byli z zespołów Williamsa i Alpha Tauri. Tuż za nimi pojawili się również kierowcy Astona Martina. Jako pierwszy swoje okrążenie ukończył Nicholas Latifi, a tuż za nim okrążenie przejechał Pierre Gasly. Po 5 minutach z najszybszym czasem mieliśmy Yukiego Tsunode z czasem 1:26.135. Na drugim miejscu znajdował się Mick Schumacher i Lance Stroll.

Musieliśmy chwilę czekać, aby na torze pojawili się kierowcy walczący o najwyższe cele. Charles Leclerc był pierwszym takim kierowcą, który zrobił najszybsze okrążenie, ale już po kilkunastu sekundach to Sergio Perez wskoczył na P1 z czasem 1:24.820. W międzyczasie na 3 miejscu zameldował się Lando Norris, a Max Verstappen wyprzedził Checo o 0.066s.

Na ostatnie 5 minut, na czele tabeli przodował Max Verstappen. Podium uzupełniali Sergio Perez i Carlos Sainz. Natomiast po drugiej stronie barykady znajdowali się: Sebastian Vettel, Mick Schumacher, Valterri Bottas, Alex Albon i Nicholas Latifi.

Ostatecznie to Holender z Red Bulla utrzymał się na prowadzeniu z czasem 1:24.754, a tuż za nim byli Sergio Perez i Carlos Sainz. Natomiast po pierwszej części pożegnaliśmy się z: Kevinem Magnussenem, Pierrem Gaslym, Valtterim Bottasem, Alexem Albonem i Nicholasem Latifim.

Kwalifikacje przed GP Abu Dhabi
Photo: F1

Q2

Drugą część kwalifikacji rozpoczęliśmy od wyjazdu kierowców Mercedesa. Lewis Hamilton już na początku zaczął zgłaszać, że ma problemy z hamulcami. Hamilton jako pierwszy ukończył okrążenie z czasem 1:25.772, ale już po chwili wyprzedził go George Russell o 0.409s. Po zjeździe do boksu przez kierowców Mercedesa, na torze zrobił się spory tłok, ponieważ znajdowali się wszyscy kierowcy.

Po pierwszych przejazdach przez wszystkich kierowców na prowadzeniu znajdował się Sergio Perez z czasem 1:24.419. Tuż za nim był Max Verstappen i Carlos Sainz. Na ostatnie 6min na torze znowu pojawili się kierowcy Mercedesa i próbowali wykorzystać ponownie pusty tor.

Lewis po swoim przejeździe wskoczył na 2 miejsce i tracił do Checo 0.355s, a Russell uplasował się na 4 pozycji ze stratą 0.521s. Gdy ponownie kierowcy Mercedesa zjechali do boksów, na torze pojawiła się reszta stawki.

Drugą część kwalifikacji zakończyliśmy z najlepszym czasem Sergio Pereza. Tuż za Meksykańczykiem uplasowali się Charles Leclerc i Carlos Sainz. Po drugiej części kwalifikacji pożegnaliśmy się z: Fernando Alonso, Yukim Tsunodą, Mickiem Schumacherem, Lancem Strollem i Zhou Guanyu.

Kwalifikacje przed GP Abu Dhabi
Photo: F1

Q3

Trzecią część kwalifikacji zaczęliśmy ponownie od wyjazdu kierowców Mercedesa. Za nimi pojawili się również kierowcy Ferrari. W garażach pozostali tylko Sebastian Vettel i Daniel Ricciardo. Reszta stawki zameldowała nam się na torze.

Po pierwszych przejazdach to Max Verstappen zajmował pierwsze miejsce z czasem 1:23.988. Na drugim miejscu plasował się Carlos Sainz, a na trzecim Sergio Perez. Po tym, gdy wszyscy zjechali do boksów, na torze mogliśmy oglądać Vettela i Ricciardo. Ci kierowcy postanowili w trzeciej części kwalifikacji przejechać tylko jedno okrążenie.

Sebastian Vettel po swoim przejeździe wskoczył na 7 pozycję ze stratą do Verstappena 0.973s, a Daniel Ricciardo znalazł się tuż za Niemcem.

Na ostatnie 2 minuty kierowcy ponownie wyjechali na swoje drugie przejazdy. Ostatecznie z najszybszym czasem kwalifikacje ukończył Max Verstappen z czasem 1:23.824. Podium uzupełnili Sergio Perez i Charles Leclerc.

Wyniki kwalifikacji

Wyniki kwalifikacji przed GP Abu Dhabi
Source: F1

GP Abu Dhabi

Jutrzejszy wyścig szykuje nam się ciekawie w walce między Mercedesem a Ferrari, McLarenem a Alpine i zespołami z niższych miejsc. Red Bull pokazał dzisiaj siłę i będą prawdopodobnie jutro bardzo mocni w trakcie pokonywanego dystansu. Zespoły powinny jechać jutro na dwa pit stopy.

Najbardziej jednak wszyscy będziemy czekać na ostatni wyścig Sebstiana Vettela i tego jak mu jutro pójdzie, ponieważ w dzisiejszych kwalifikacjach pokazał się z bardzo dobrej strony i oby w niedzielę mógł również tak pojechać swój ostatni wyścig w karierze!

Photo: Red Bull

Podobne wpisy