Max Verstappen wygrywa kwalifikacje do GP Abu Zabi

Max Verstappen wygrywa ostatnie kwalifikacje w sezonie 2023 do GP Abu Zabi. Podium uzupełnili Charles Leclerc oraz Oscar Piastri.

Max Verstappen w ostatnich kwalifikacjach w tym sezonie zdobywa Pole Position do GP Abu Zabi. Holender kolejny raz pojechał wspaniale. Tuż za Holendrem znaleźli się Charles Leclerc oraz Oscar Piastri.

Q1 – Sainz odpada

Pierwsza część kwalifikacji rozpoczęliśmy dopiero po 4min od rozpoczęcia czasu, kiedy to wszyscy kierowcy zaczęli wyjeżdżać ze swoich garaży. Pierwszym kierowcą, który rozpoczął okrążenie był Max Verstappen. Po pierwszych przejazdach na prowadzeniu mogliśmy zobaczyć Maxa Verstappena. Tuż za Holendrem blisko był Lando Norris oraz Charles Leclerc. Trzech kierowców miało skasowane czasy a byli nimi: Logan Sargeant, Zhou Guanyu oraz Nico Hulkenberg.

Ewolucja toru była bardzo szybka, co wiązało się z kolejnymi wyjazdami i nikt nie mógł do końca liczyć, że będzie mógł awansować do Q2. Wszyscy kierowcy poprawiali swoje czasy bardzo mocno, ale przez spory tłok na torze nie każdy miał możliwość przejechać czystego okrążenia i takim pechowcem okazał się Carlos Sainz, który odpadł po Q1. Logan Sargeant jako jedyny miał skreślone dwa czasy. Na pierwszym miejscu uplasował się Max Verstappen, drugi był Sergio Perez, a trzeci Yuki Tsunoda . Natomiast po Q1 pożegnaliśmy:

16. Carlos Sainz
17. Kevin Magnussen
18. Valtteri Bottas
19. Zhou Guanyu
20. Logan Sargeant

Klasyfikacja kierowców po Q1.
Klasyfikacja kierowców po Q1.
Fot. Formula 1

Q2 – Hamilton odpada

Drugą część kwalifikacji zaczęliśmy od przejazdów na oponach używanych. Większa część kierowców nowy komplet ogumienia zostawiła sobie na drugi przejazd. Po pierwszych przejazdach na prowadzeniu ponownie mieliśmy Maxa Verstappena, tuż za Holendrem znajdowali się Lando Norris i Sergio Perez. Czwarte miejsce przypadało dla Oscara Piastriego, co pokazywało, że te dwa zespoły czują się na tym obiekcie bardzo dobrze i mają mocne tempo.

Na drugą część kwalifikacji wyjechali wszyscy z wyjątkiem Maxa Verstappena. Holender był pewny swego i to się sprawdziło, ponieważ nikt nie pobił czasu kierowcy Red Bulla. To samo tyczyło się również z Lando Norrisem, Brytyjczykowi wystarczył jeden przejazd, aby utrzymać drugą pozycję. Trzecią pozycję zajął Charles Leclerc, a na dalszych pozycjach natomiast było sporo zmian, na czym ucierpiał m.in. Lewis Hamilton – Brytyjczyk nie przejechał najlepszego okrążenia i skarżył się się na bolid po przejechanym okrążeniu. Po Q2 pożegnaliśmy:

11. Lewis Hamilton
12. Esteban Ocon
13. Lance Stroll
14. Alex Albon
15. Daniel Ricciardo

Klasyfikacja kierowców po Q2.
Klasyfikacja kierowców po Q2.
Fot. Formula 1

Q3 – Verstappen wygrywa

W ostatniej części kwalifikacji nikt nie czekał i już wszyscy kierowcy wyjechali na samym starcie. Pierwszym kierowcą na torze, którego zobaczyliśmy był Max Verstappen. Po pierwszych przejazdach na prowadzeniu ponownie mieliśmy Holendra, natomiast on jako jedyny jechał na świeżym komplecie opon. Tuż za nim mieliśmy Lando Norrisa i Oscara Piastriego.

Podczas drugich przejazdów Max nie poprawił swojego czasu, natomiast to wystarczyło, aby zdobył Pole Position. Lando Norris, który miał walczyć o pierwsze miejsce popsuł swój przejazd, przez co ukończył kwalifikacje dopiero na 5. pozycji. Charles Leclerc, po którym nikt się nie spodziewał zdobył 2. miejsce. Na trzecim znalazł się Oscar Piastri, który również nie przejechał czystego okrążenia, a na czwartej pozycji George Russella.

Wyniki kwalifikacji

Klasyfikacja kierowców po Q3 do GP Abu Zabi
Klasyfikacja kierowców po Q3.
Fot. Formula 1

Szczegółowe wyniki kwalifikacji do GP Abu Zabi sprawdzicie TUTAJ.

Co czeka nas w GP Abu Zabi?

Mimo, że znamy już mistrzów w klasyfikacji kierowców i konstruktorów, to nie oznacza, że w ostatnim wyścigu nie czeka nas żadna walka. Max Verstappen ponownie powinien pokazać swoje doświadczenie i mieć największe szanse na zwycięstwo. Za Red Bullem powinniśmy mieć McLareny, które mają bardzo dobre tempo i to oni wyglądają na drugą siłą w ten weekend. Lando jak i Oscar powinni znaleźć się na podium po minięciu linii mety. Dodatkowo, Lando Norris w walce o czwartą pozycję w klasyfikacji kierowców ma największe szanse, aby ją zająć, patrząc skąd startuje Fernando Alonso i Carlos Sainz. Kierowca Ferrari startować będzie dopiero z 16. pozycji co skutkuje sporą ilością wyprzedzeń aby przebić się do top10.

Oprócz tej walki kierowców, szykuje nam się bitwa zespołów między Ferrari a Mercedesem o drugie miejsce w klasyfikacji konstruktorów. Te zespoły mają w top10 tylko po jednym kierowcy więc do końca będziemy oglądać między nimi batalię, ponieważ mają bardzo podobne tempo. Lewis wraz z Carlosem powinni jednak przebijać się do przodu, natomiast to George i Charles będą głównymi postaciami tych zespołów podczas wyścigu.

Nie możemy również zapominać o Alpha Tauri. Yuki Tsunoda pojechał niesamowite kwalifikacje, które dają wielkie nadzieje w walce o 7. pozycję w klasyfikacji konstruktorów z Williamsem. Japończyk będzie startował z 6 pozycji. Jeżeli Yukiemu nie przydarzy się żaden pech, to ma spore szanse na zdobycie punktów.

Ostatni wyścig w sezonie 2023, a my wciąż mamy jeszcze nie wszystko wyjaśnione, więc nie można tych zawodów przegapić, ponieważ jeszcze sporo walki szykuje nam się na torze. GP Abu Zabi startuje w niedzielę o godzinie 15:00!

Fot. F1

Podobne wpisy