Max Verstappen wygrywa kwalifikacje do GP Wlk. Brytanii, znakomity występ McLarena!

Emocjonujące kwalifikacje do GP Wlk. Brytanii już za nami. Pierwsze miejsce ponownie zdobył Max Verstappen, ale to, kto ukończył za nim jest wielką sensacją. Drugie miejsce uzyskał Lando Norris, a trzecie Oscar Piastri.

Cóż to były ze emocjonujące kwalifikacje. Jest to zasługa oczywiście Mclarena, który pojechał fenomenalne zawody. Nie są oni jednak jedynymi, którzy zszokowali w sobotę. Bo niektórzy kierowcy znowu zawiedli.

Q1- Perez znowu poniżej oczekiwań

Pierwszą część kwalifikacji zaczęliśmy od mieszanek w oponach. Niektórzy kierowcy wyjechali na oponach przejściowych, a inna część na softach. Już na samym starcie Lewis Hamilton miał problem, przez który wyleciał w żwir, ale na całe szczęście udało mu się uratować i mógł dalej walczyć na torze.

Po 10min mieliśmy już kilka skasowanych czasów m.in. Norrisa czy Hamiltona. Kierowcy musieli walczyć, aby dostać się do Q2, ponieważ pod sam koniec był prognozowany deszczyk. Na ostatnie trzy minuty, gdy było bardzo nerwowo, na torze tuż przed zjazdem do alei serwisowej zatrzymał się Kevin Magnussen – zgasł mu silnik. W tym momencie zobaczyliśmy czerwoną flagę i zrobiło się bardzo nerwowo. Po kilku minutach kierowcy wrócili na tor, a warunki poprawiły się na tyle, że każdy kierowca się poprawiał.

Po pierwszej części na pierwszym miejscu mogliśmy oglądać Lando Norrisa – widać, że kolejne przywiezione poprawki zadziałały. Był to kierowca, którego można było pochwalić, z innych kierowców na plus pokazali się Leclerc i kierowcy Mercedesa.

Q2 – mocne McLareny

Drugą część kwalifikacji zaczęliśmy od sporego zamieszania. Kierowcy wszyscy na początku wyjechali na tor, aby zrobić szybko czasy na softach, ponieważ deszcz miał spaść za kilka minut. Z McLarena jednak dochodziły informacje, że deszczu miało nie być.

Lando Norris kolejny raz pokazywał się z bardzo dobrej strony i kręcił znakomite czasy. To samo można było powiedzieć o Oscarze Piastrim. Kierowcy McLarena spisywali się naprawdę dobrze. W drugiej części kwalifikacji ponownie mogliśmy oglądać skasowane czasy kierowców.

W dalszym etapie mogliśmy oglądać dobre jazdy Alonso czy Albona, którzy znajdowali się na P1 i P2. Na ostatnie 5min jednak budziły się Mercedesy, a Oscar Piastri wskoczył na pierwsze miejsce. Ważną częścią było dogrzewanie opon, które nie każdemu wychodziło dobrze. Pod koniec ponownie mogliśmy oglądać na pozycji lidera Lando Norrisa, a tuż za nim Lewisa Hamiltona.

Po ostatnich przejazdach na pierwszym miejscu uplasował się Max Verstappen, a kierowcy McLarena znowu nas zaskoczyli. Oscar Piastri i Lando Norris skończyli drugą część na P2 i P3. Ci kierowcy zasłużyli na pochwały, a oprócz nich można było wyróżnić jeszcze Alexa Albona, który był na P4.

Q3 – McLaren ponownie błyszczy

W trzeciej części kwalifikacji wszyscy kierowcy wyjechali na tor i nikt nie próbował robić tylko jednego przejazdu. Jedynym kierowcą, który wyjechał na świeżym komplecie opon był Max Verstappen, reszta zawodników miała założone w swoich samochodach opony używane.

Po pierwszych przejazdach, na pierwszym miejscu był oczywiście kierowca Red Bulla przez świeży komplet opon. Tuż za Holendrem mielimy Lewisa Hamiltona i Oscara Piastriego. Na ostatnim miejscu mogliśmy natomiast oglądać Lando Norrisa. Była to spora różnica u kierowców McLarena.

Na drugich przejazdach mieliśmy bardzo ciekawe przejazdy, Każdy jechał bardzo szybko a kierowcy Ferrari kręcili sektory na fioletowo. Leclerc jednak nie wyprzedził Verstappena tak samo jak i Sainz. Jednak to co działo się chwilę później – coś niesamowitego. McLareny przejechali fantastyczne okrążenia i skończyli na P2 i P3. Max Verstappen ponownie zdobył PP.

GP Wlk. Brytanii
Fot. F1

Wyniki kwalifikacji

Fot. Formula 1 (@F1)/Twitter

Szczegółowe wyniki TUTAJ.

Wypowiedzi TOP3

Max Verstappen przyznał, że były to szalone kwalifikacje.

To były szalone kwalifikacje. Było dość gorączkowo i miejscami dość ślisko, ale zrobiliśmy nasze okrążenia

Lando Norris również potwierdził, że był to szalone kwalifikacje.

Dość szalone kwalifikacje. Moje ostatnie okrążenie było dobre. Słyszałem Zaka w radiu, co jest najlepszą rzeczą na świecie

Oscar Piastri również nie ukrywał szczęścia, ponieważ to jego pierwsze tak wysokie miejsce w kwalifikacjach.

Co za sesja kwalifikacyjna. Byliśmy prawie poza Q1 i Q2, ale w Q3 samochód był jak rakieta.

Co nas czeka podczas GP Wlk. Brytanii?

Oczywiście, pierwsze miejsce znowu będzie zaklepane dla Maxa Verstappena. Holender ma tempo i jedynie awaria bolidu bądź jakaś kraksa może pozwolić, że wygra wyścig kto inny. McLareny pokazują, że mają tempo i będą mieli spore szanse, aby chociaż jeden kierowca skończył wyścig na podium. Dalej mamy Ferrari i Mercedesy.

Wszyscy są ustawieni bardzo zespołowo i nikogo nie możemy jutro wykluczyć z walki o podium, bo ekipa z Maranello jak i Mercedes, będą chcieli tam stanąć. Ferrari ma lepsze tempo niż niemiecka ekipa i wydaje się, że to oni bardziej będą walczyć z McLarenami. Walka zapowiada nam się arcyciekawa i pozostało nam już tylko czekać na niedzielny wyścig. Start GP Wlk. Brytanii o 16:00!

Fot. Formula 1 (@F1)/Twitter

Podobne wpisy