Max Verstappen wygrywa sprint przed GP Belgii

Max Verstappen wygrywa sprint przed GP Belgii. Podium uzupełnili Oscar Piastri i Pierre Gasly.

Po długich oczekiwaniach, po przesunięciach rozpoczęcia startu w końcu się doczekaliśmy walki na torze, gdy deszcz przestał padać i wyszło słońce. Max Verstappen wygrał krótki sprint przed GP Belgii. Natomiast mogliśmy oglądać bardzo ładne podium, ponieważ widzieliśmy na nim Oscara Piastriego i Pierre Gaslyego.

Szalony start

Mieliśmy start lotny, ale tuż po tym jak kierowcy wcisnęli gaz do dechy, sporo osób zjechało na zmianę opon – z deszczówek na przejściówki. Mogliśmy oglądać sporo walki w boksach. Kierowcy, którzy zjechali na pierwszym okrążeniu mieli o wiele lepsze tempo i mieli możliwość sporo zyskać na tym wyprzedzając kierowców, którzy zjechali dopiero na drugim okrążeniu. Max Verstappen stracił przez to swoją pierwszą pozycję na rzecz Oscara Piastriego.

Fernando Alonso w żwirku

Na czwartym okrążeniu Hiszpana z Astona Martina mogliśmy ujrzeć w żwirze. Niestety, przez walkę z Nico Hulkenbergiem wyjechał na tarkę, a jego bolid stracił przyczepność w tylnej części, co skutkowało zakończeniem jazdy w sprincie. Nie był to udany występ dla Alonso, ponieważ świętował on dzisiaj urodziny.

Walka Lewisa Hamiltona z Sergio Perezem

Na siódmym okrążeniu mieliśmy możliwość oglądać walkę pomiędzy Hamiltonem, a Perezem. W takich warunkach była to bardzo ostra walka, ale kierowcy postarali na tyle ile mogli aby ta bitwa była jak najbardziej czysta. Niestety, Checo lekko został dotknięty przez Lewisa przez co z jego bolidu odleciał jakiś odłamek a to skutkowało zerowym tempem w jego bolidzie. Brytyjczyk dostał jednak za tą walkę 5s kary.

Wyniki sprintu

Szczegółowe wyniki TUTAJ.

Wypowiedzi TOP3

Max Verstappen:

Była to bezpieczna decyzja by zostać na torze, mógłbym zostać zablokowany przez innych gdybym zjechał, mogła być neutralizacja i bardzo dużo bym stracił. Wiedzieliśmy jednak, że jesteśmy szybcy i to było widać gdy przesiedliśmy się na przejścówki

Oscar Piastri był zadowolony z sobotniego występu:

Prowadzenie na pierwszych zakrętach, to dzień, którego nie zapomnę.

Pierre Gasly:

Bardzo się cieszę. Finisz na Spa to wyjątkowa sprawa. Warunki były bardzo trudne więc bardzo się cieszę. Wspominam Anthoine i cieszę się, że po niezbyt płynnym początku sezonu dziś udało nam się wszystko złożyć. Dałem z siebie wszystko i opłaciło się

Czy sprint pokazał jak będzie wyglądał niedzielny wyścig?

Mimo zmieniającej się pogody zobaczyliśmy jak może wyglądać wyścig. Max Verstappen ponownie z bardzo dobrym tempem i to on po kilku okrążeniach może objąć prowadzenie. Ferrari oraz Mercedes również będą silne gdy tor będzie suchy, ponieważ samochody mają mniejszy docisk. W tym wypadku najgorzej wypada McLaren, który ma największy docisk w swoich bolidach w ten weekend i to oni będą mieć największe problemy. Ich samochody w drugim sektorze spisywać się będą bardzo dobrze, ale w szybkich sekcjach – 1 i 3 sektor, czeka ich sporo walki przed innymi bolidami.

Jeżeli w niedzielnym wyścigu zobaczymy piękną słoneczną pogodę, to pierwszą siłą nadal będzie Red Bull, ale drugą i trzecią siłą prawdopodobnie zostanie Ferrari/Mercedes. McLarenowi zostanie 4 miejsce dla zespołu.

GP Belgii rozpocznie się o godzinie 15:00.

Fot. Oracle Red Bull Racing

Podobne wpisy