Mazepin wylatuje z Formuły 1

Doczekaliśmy się oficjalnego ogłoszenia – Nikita Mazepin wraz z jego sponsorem Uralkali wylatuje z królowej motorsportu.

Haas rozwiązał już oficjalnie kontrakt z Nikitą Mazepinem i jego sponsorem Uralkali. Jest to decyzja mimo tego, że FIA jak na razie zgodziła się na udział Rosyjskich i Białoruskich kierowców w wydarzeniach motorsportowych. Przeciw FIA wyszła już np. Wielka Brytania i Brytyjska Federacja Motorsportu. Zabroniła ona kierowcom z rosyjską i białoruską licencją uczestniczyć w wydarzeniach motorsportowych na terenie ich kraju.

Dalsza współpraca Mazepina z Haasem nie miała szansy istnienia (więcej przeczytacie o tym TUTAJ). Przede wszystkim jego sponsor Uralkali, który w większości należy do jego ojca – Dmitrija. Jest on rosyjskim oligarchą, który jest w bliskich relacjach z Władimirem Putinem. Pieniądze rosyjskie sponsorujące karierę średniego kierowcy, w obecnej sytuacji – nie do zaakceptowania. Gene Haas również nie mógł sobie pozwolić na ogromną krytykę w jego zespół, więc musiał się jak najszybciej odłączyć od rodziny Mazepinów. Zwłaszcza, że jest Amerykaninem, więc już sama współpraca się nie łączyła.

Oświadczenie zespołu

„Zespół Haas F1 zdecydował o rozwiązaniu ze skutkiem natychmiastowym umowy ze sponsorem tytularnym Uralkali, a także z Nikitą Mazepinem. Tak jak reszta społeczności F1, zespół jest zszokowany i zasmucony inwazją na Ukrainie i życzy szybkiego i pokojowego zakończenia konfliktu.”

Nikita Mazepin w F1

Ralf Schumacher warns Nikita Mazepin is 'anything but easy' | PlanetF1
Photo: Planet F1

Rosjanin spędził w Formule 1 tylko zeszłoroczny sezon. Radził sobie w nim tragicznie, ale wiemy też jakie możliwości miał bolid Haasa. Stale przegrywał z Mickiem Schumacherem w pojedynkach zespołowych. 5 razy odpadł z wyścigu, w ostatnim nie wziął udziału z powodu zakażenia Covidem. Jego najwyższa pozycja w wyścigu, to miejsce nr. 14 w Azerbejdżanie.

Podsumować jego karierę w F1 może fakt, że sezon zakończył na 21 miejscu w klasyfikacji. Robert Kubica znalazł się przed nim po przejechaniu dwóch wyścigów.

Nikita nie będzie raczej dobrze pamiętany i większość osób się po prostu cieszy z takiego obrotu spraw, że Nikita odchodzi z F1. Ja cały czas uważałem, że nie jest to kierowca na miarę królowej motorsportu. Jest tyle dobrych kierowców, którzy nadal nie dostali swojej szansy jak np.: Piastri i Szwarcman. Nikita według mnie w żadnej serii nie zasłużył na jazdę choćby w jednym treningu F1, a jego niebezpieczna jazda w niższych seriach była nieakceptowalna.

Kto za Mazepina?

Według najnowszych plotek, to Pietro Fittipaldi, czyli kierowca rezerwowy Haasa. Na razie nie mówi się, czy będzie to kierowca na cały sezon, czy tylko na testy i być może pierwszy wyścig w Bahrajnie. Gunther Steiner mówił zresztą, że to on ma być jako pierwszy brany pod uwagę w sytuacji wyrzucenia Mazepina:

„Jeżeli Nikita z tego czy innego powodu nie będzie mógł jeździć, pierwszy telefon wykonamy do Pietro”

– „Przede wszystkim jest z nami od kilku lat. Potem będziemy zastanawiali się co dalej.”

Czekamy na dalsze wieści, które pojawią się przed testami w Bahrajnie, czyli już w przyszłym tygodniu.

Photo: Getty Images

Podobne wpisy