Mick Schumacher oraz jego sezon 2022

Mick Schumacher w tym roku jedzie drugi sezon F1 w jego karierze. Ma o wiele lepszy sprzęt niż rok temu. Jak mu szło do tej pory?

Grand Prix Bahrajnu

Kwalifikacje Mick miał dobre, zajął 12 miejsce, jednak w porównaniu do kolegi zespołowego Kevina Magnussena wiele mu brakowało. W Q2 stracił do Duńczyka 0.5 sekundy.

Wyścig dla Micka był lekko nieszczęśliwy, na pierwszym okrążeniu został obrócony przez Estebana Ocona, przez co stracił masę czasu. Następnie odrabiał to co stracił, sporo walczył jednak finalnie odrobinę zabrakło do pierwszych punktów. Dojechał na 11 miejscu i chyba każdy się zgodzi, że gdyby nie incydent z pierwszego okrążenia Mick zdobyłby pierwsze punkty w karierze.

Pozycja w Kwalifikacjach – 12
Pozycja w wyścigu – 11
Zdobyte punkty – 0
Photo: Planet F1

Grand Prix Arabii Saudyjskiej

Niestety w kwalifikacjach doszło do koszmarnego wypadku Micka – przy około 270 km/h stracił panowanie i uderzył w bandę. Przeciążenie wyniosło 33G. Na szczęście nic młodemu Niemcu się nie stało. Na wskutek wypadku Mick Schumacher nie wystartował w wyścigu.

Pozycja w kwalifikacjach – 14
Pozycja w wyścigu – DNS
Zdobyte punkty – 0
Photo: www.asnmp.com

Grand Prix Australii

Pierwszy raz w karierze Mick ścigał się w Melbourne. W kwalifikacjach pierwszy raz pokonał Kevina Magnussena i czwarty raz z rzędu wszedł do Q2. Kwalifikacje skończył na 15 pozycji.

W wyścigu było stabilnie, nie jechał bardzo dobrze, ale również nie jechał bardzo źle. Można powiedzieć, że ten wyścig był dosyć przeciętny dla Micka. W tym wyścigu pokonał Kevina pierwszy raz w tym sezonie.

Pozycja w kwalifikacjach – 15
Pozycja w wyścigu – 13
Zdobyte punkty – 0
Photo: www.f1i.com

Grand Prix Emilii Romanii

Patrząc na pozycję Micka w kwalifikacjach można powiedzieć, że były to świetne kwalifikacje. Gdy spojrzymy na jego stratę do Kevina Magnussena to można dojść do wniosku, że to nie były udane kwalifikacje. Zajął 12 pozycję, a w Q2 stracił do Kevina Magnussena 1 sekundę.

Sprint dla Micka nie był już taki zły. Czystym tempem przebił się na 10 miejsce, utrzymując za sobą George Russella. TOP8 w sprincie punktuje, więc niestety trochę mu zabrakło do pierwszych punktów w karierze.

W wyścigu Mick miał ogromne szanse na punkty, startował z 10 miejsca, jednak wiele mu to nie dało. Na starcie uszkodził bolid Fernando Alonso i stracił wiele pozycji. Tempo w wyścigu nie było już tak dobre jak w sprincie, Mick utknął na końcu stawki. Później pojawiły się błędy i obrócił się w Variante Alta. Finalnie dojechał na 17. pozycji i był to jego jeden z najgorszych wyścigów.

Pozycja w kwalifikacjach – 12
Pozycja w wyścigu – 17
Zdobyte punkty – 0
Photo: RacingNews365

Grand Prix Miami

Po raz kolejny Mick pokonał Kevina Magnussena w kwalifikacjach i piąty raz z rzędu awansował do Q2. Kwalifikacje skończył na 15 pozycji.

Start do wyścigu i pierwsze okrążenia dla Micka były świetne, bo zyskał aż 4 pozycje. Przez cały wyścig trzymał się w okolicach punktów. Pod koniec wyścigu doszło do kontaktu z Sebastianem Vettelem, przez co stracił ogromną szansę na punkty. Można śmiało powiedzieć, że to był jeden z lepszych wyścigów Micka Schumachera w tym sezonie.

Pozycja w kwalifikacjach – 15
Pozycja w wyścigu – 15
Zdobyte punkty – 0
Photo: Planet F1

Grand Prix Hiszpanii

Kwalifikacje dla Micka były świetne i po raz pierwszy w tym sezonie i karierze awansował do Q3. Zakwalifikował się na 10 pozycji i znowu miał świetną okazję do zdobycia punktów.

Biorąc pod uwagę okoliczności, to był to okropny wyścig dla niego. Startował z P10, na pierwszym okrążeniu Kevin Magnussen i Lewis Hamilton mieli kontakt i musieli zjechać, dzięki czemu Niemiec zyskał 2 pozycje. Później odpadł z wyścigu Charles Leclerc, co dało kolejną pozycję, lecz i te wydarzenia nie pomogły mu w zdobyciu punktów. Głównie przez złą strategię Haasa – postanowiono, aby na 35 okrążeniu zjechać po twarde opony i to był jedyny pit stop. Dojechał na 14 miejscu i można mówić o sporym rozczarowaniu, oraz głupiej strategii Haasa

Pozycja w kwalifikacjach – 10
Pozycja w wyścigu – 14
Zdobyte punkty – 0
Photo: F1-Fansite

Grand Prix Monako

Kwalifikacje były trochę nietypowe, na początku czasówki nawierzchnia była bardzo chłodna przez co z kolejnymi okrążeniami czasy zaczęły się poprawiać. Nie przeszkodziło to Mickowi 7 raz z rzędu awansować do Q2. Kwalifikacje skończył na 15 pozycji.

Wyścig był bardzo dla niego nieudany – kierowcy ścigali się na mokrej powierzchni. Biorąc pod uwagę charakterystykę toru łatwo tu o błąd, który niestety się przydarzył Mickowi na 26 okrążeniu i odpadł z wyścigu. Nic poważnego Mickowi się nie stało, jednak uszkodzenia były ogromne.

Pozycja w kwalifikacjach – 15
Pozycja w wyścigu – DNF
Zdobyte punkty – 0
Photo: www.grandprix.com

Grand Prix Azerbejdżanu

Wszystko co dobre kiedyś się kończy i właśnie w Baku zakończyła się świetna passa z awansowaniem do Q2. Kwalifikacje poszły mu tragicznie i zajął 20 miejsce.

Wyścig również nie poszedł mu za dobrze, dojechał na 14 pozycji w sytuacji, gdzie 5 kierowców nie dojechało do mety. Tym samym na mecie był przedostatni wyprzedzając tylko Nicholasa Latifiego. Był to jeden z gorszych jego weekendów wyścigowych w karierze.

Pozycja w kwalifikacjach – 20
Pozycja w wyścigu – 14
Zdobyte punkty – 0
Photo: www.autoweek.com

Grand Prix Kanady

Mick tak samo jak w Melbourne, w Montrealu po raz pierwszy w karierze ścigał się, gdzie zaliczył najlepsze kwalifikacje w karierze. Nie tylko wszedł do Q3, ale zajął 6 miejsce. Warto dodać, że warunki były deszczowe, dzięki czemu wynik jest jeszcze bardziej imponujący.

Na początku wyścigu wszystko się układało Mickowi po myśli, na starcie utrzymał pozycję, miał dobre tempo, aby utrzymać się na 7 pozycji. Niestety awaria silnika pozbawiła go świetnej okazji do zdobycia punktów.

Pozycja w kwalifikacjach – 6
Pozycja w wyścigu – DNF
Zdobyte punkty – 0
Photo: newsrnd.com

Grand Prix Wielkiej Brytanii

Po kwalifikacjach życia w Kanadzie, Mickowi tak jak w Azerbejdżanie rywalizacja czasowa nie wyszła za dobrze. Drugi raz w tym sezonie odpadł w Q1 zajmując 19 miejsce.

Pomimo jednych z gorszych kwalifikacji w sezonie, Mick pojechał niesamowity wyścig. Na starcie udało mu się uniknąć karambolu, później w wyścigu złapał świetne tempo, nie popełniał błędów i świetnie walczył z rywalami. Kibice najbardziej zapamiętają jego walkę z ostatnich okrążeń z Maxem Verstappenem. Finalnie dojechał na 8 miejscu tuż za plecami Maxa i tym samym zdobył pierwsze punkty w karierze.

Pozycja w kwalifikacjach – 19
Pozycja w wyścigu – 8
Zdobyte punkty – 4
Photo: f1feed.net

Grand Prix Austrii

Punkty w Wielkiej Brytanii dodały Mickowi skrzydeł i tak w kwalifikacjach do Grand Prix Austrii po raz kolejny awansował do Q3. Zakwalifikował się na 7 pozycji i znowu miał za sobą udaną czasówkę.

Sprint był udany dla Micka. Cały wyścig utrzymywał się w TOP8, w trakcie ostatnich okrążeń bronił 8 pozycję przed Lewisem Hamiltonem. Pomimo gorszego bolidu przez wiele okrążeń utrzymywał pozycję przed 7x mistrzem świata. Niestety na 21 okrążeniu stracił 8 miejsce, jednak nie zmienia to faktu, że sprint miał świetny.

Do wyścigu startował z 9 miejsca, więc znowu stał przed szansą na zdobycie punktów. Wyścig był genialny w wykonaniu młodego Niemca. Na starcie awansował o jedną pozycję, na 4 okrążeniu wyprzedził Lewisa Hamiltona i jechał na 6 miejscu (za sprawą kontaktu Russella i Pereza). Po pit stopie miał świetne tempo i szybko wrócił do TOP10. Na 33 okrążeniu awansował na 6 miejsce wyprzedzając kolegę z zespołu – Kevina Magnussena. W dalszej części wyścigu udało mu się utrzymać tą pozycję i dojechał do mety na 6 pozycji, dodatkowo fani przyznali mu nagrodę kierowcy dnia. Każdy się zgodzi, że był to najlepszy weekend Micka Schumachera w karierze.

Pozycja w kwalifikacjach – 7
Pozycja w wyścigu – 6
Zdobyte punkty – 8
Photo: www.overtimeheroics.net

Grand Prix Francji

Tydzień po jednych z najlepszych kwalifikacji w karierze Micka, znowu młody Niemiec zaliczył jedne z gorszych występów w sobotniej rywalizacji w karierze. Nie awansował do Q2 i zakwalifikował się na 19 pozycji.

Wyścig również nie był zbyt udany. Cały wyścig Mick nie miał tempa wyścigowego, na niedobór złego doszło do kontaktu z Zhou Guanyu i Mick obrócił się, przez co stracił masę czasu. Do mety dojechał na 15 miejscu, czyli był ostatni z tych kierowców, którzy dojechali do mety.

Pozycja w kwalifikacjach – 19
Pozycja w wyścigu – 15
Zdobyte punkty – 0
Photo: www.essentiallysports.com

Grand Prix Węgier

W ostatnich kwalifikacjach przed przerwą wakacyjną Mick dziesiąty raz w tym sezonie kwalifikuje się do Q2, zdobywając 15 miejsce.

Wyścig nie był najgorszy dla Micka, można wręcz powiedzieć, że był dobry. Utrzymywał się w TOP10, miał dobre tempo, ale niestety zła decyzja Haasa o założeniu twardych opon pozbawiła go szansy na punkty. Twarda opona była bardzo wolna na Hungaroringu i Mick w tej sytuacji niewiele mógł zrobić. Haas zauważył ten błąd, lecz było już za późno. Do mety dojechał na 14 miejscu i ogromna szkoda tej strategii, bo możliwe, że młody Niemiec zdobyłby punkty.

Pozycja w kwalifikacjach – 15
Pozycja w wyścigu – 14
Zdobyte punkty – 0
Photo: grandprix.com

Photo: Haas F1 Team/Twitter