Najważniejsze premiery samochodów w roku 2022

Rynek samochodów dalej doświadcza dużego kryzysu. Sytuacja na rynku podzespołów nadal jest w złym stanie, a pandemia na pewno temu nie pomaga. Mimo tych problemów na rok 2022 zostało zaplanowanych sporo motoryzacyjnych premier, a najciekawsze z nich przedstawię w tym wpisie.

#1 Alfa Romeo Tonale

Myślę, że to jedna z gorętszych premier. Alfa wprowadza czwarty model do swojej gamy, który będzie oferowany standardowo: silniki benzynowe i hybrydowe. Pierwotnie, samochód miał się pojawić w roku 2021, ale ze względu na problemy z półprzewodnikami i pandemią, premiera została przełożona na 2022 rok.

Według nieoficjalnych wieści, Tonale ma mierzyć 4528 mm długości, 1835 mm szerokości i 1604 mm wysokości. Rozstaw osi ma wynosić 2729 mm.

Pod maską prawdopodobnie pojawią się podstawowe jednostki benzynowe 1.3, które mają generować 130 KM-standard. Oprócz tych jednostek, ma pojawić się jeszcze miękka hybryda o mocy 130 lub 160 KM. Najmocniejszą jednostką ma być 240-konna hybryda plug-in.

#2 BMW Serii 7

BMW Serii 7 miał być zawsze rywalem dla Mercedesa Klasy S. Czy mu to wychodziło-ciężko stwierdzić. Wiemy, że wyszła nowa wersja S klasy i jest ona kosmiczna. W środku można się poczuć jak w odrzutowcu- wykonanie i użyte w tym materiały są nie z tej Ziemi. BMW Seri 7 ma pojawić się na początku tego roku. Dużo wskazuje na to, że odświeżony model otrzyma duże nerki. Przednie światła mają być dwuczęściowe, co widać na załączonym obrazku.

Dobór silników nie jest jeszcze znany, prawdopodobnie nowa Seria 7 będzie dostępna z silnikami benzynowymi i wysokoprężnymi, ale również z hybrydami plug-in oraz przede wszystkim w odmianie w pełni elektrycznej. Topowa wersja ma posiadać silnik elektryczny o mocy ponad 650 KM.

#3 Renault Megane E-Tech Electric

Nowe Megane, mimo że wygląda na większą, mierzyć będzie tylko 4,21 metra długości, a jego rozstaw osi wyniesie 2,7 metra. Dzięki temu samochód powinien mieć w środku sporo miejsca i nikt nie powinien na niego narzekać, a jeżeli mówimy już o wnętrzu, prezentuje się ono bardzo ładnie. Na pierwszy rzut oka możemy zauważyć dwa spore ekrany. Pierwszy w poziomie ma służyć oczywiście kierowcy, a drugi pionowy do multimediów. Warte odnotowania jest również to, że Renault pozostawiło sporo fizycznych przycisków, a 95 proc. użytych materiałów pochodzi z recyklingu.

Samochód ma zostać zbudowany na całkowicie nowej platformie CMF-EV zaprojektowanej przez Renault-Nissan-Mitsubishi. Pojawi się w dwóch wariantach napędowych o mocy 130 i 220 KM

Po więcej zapraszam do wpisu Michała Tyrkalskiego.

#4 Renault Austral

Samochód ten będzie nową wersją Kadjara, ale pod inną nazwą. Nazwa pochodzi od łacińskiego słowa “australis”, która ma być zachętą do podróży, a znaczy “południowe wybrzeże”. Samochód jeździ już po ulicach, ale nadal jest dobrze zamaskowany.

Model ma mieć 4.5 m długości, więc będzie nieco większy niż Kadjar, który ma 4.4 m długości. Austral będzie bliźniakiem Nissana Qashqai i ma dzielić z nim większość podzespołów.

Pod maską pojawią się silniki benzynowe i hybrydy. Układ systemu medialnego ma być podobny do tego z Megane E-Tech: ekran poziomy dla kierowcy i pionowy system multimedialny co tworzy literę “L” w kokpicie.

#5 Dacia Jogger

Wiemy już wszystko o nowej Daci, która pojawi się w polskich salonach na przełomie marca/kwietnia. Nowy 7 osobowy samochód łączy w sobie cechy kombi, minivana i Suv-a. Przede wszystkim wiemy, że będzie oferowana w trzech wersjach: Essential, Comfort oraz limitowana wersja Extreme, która ma być specjalnie przygotowana na premierę.

Dacia Jogger Essential

Cena:

5- osobowa: 63.400

7- osobowa: 66.400

Wersja Dacia Jogger Comfort

Cena:

5- osobowa: 71.400

7- osobowa: 74.400

Wersja Extreme

Cena:

5- osobowa: 75.400

7- osobowa: 78.400

SilnikLiczba miejscEssentialComfortExtreme
TCe 100 LPG563 400 zł71 400 zł75 400 zł
TCe 110565 400 z73 400 zł77 400 zł
TCe 100 LPG766 400 zł74 400 zł78 400 zł
TCe 110768 400 zł76 400 zł80 400 zł

#6 Mercedes EQS SUV

Mercedes szykują dużo premier na ten rok, a jedną z nich jest Mercedes EQS SUV. W Mercedesie uznali, że należy jak najbardziej skomplikować nazwy i tym sposobem mamy Mercedesa EQS, sedan, który jest przełomem w elektrykach. Będziemy mieć też Mercedesa EQS SUV…

Nowy Mercedes na wizualizacjach wygląda ciekawie i odważnie. Często widzimy na nich ogromną atrapę grilla. Będzie to największy samochód w palecie niemieckiego koncernu. SUV oraz sedan otrzymają tę samą platformę i dobór silników, pierwsza wersja z napędem na tylną oś, mocą 333 KM i akumulatorami o pojemności 107,8 kWh, które pozwolą na jednym ładowaniu przejechać do 770 kilometrów. Druga wersja będzie rozwijać 523 KM.

Niedawno pojawiły się zdjęcia szpiegowskie. Osoba uchwyciła Mercedesa w miejskiej scenerii, a ze zdjęć można dużo zobaczyć, bo samochód stał na parkingu. Rzucającym się w oczy jest przednia część samochodu i widać, że atrapa grilla raczej będzie mniejsza. Na wizualizacjach najbardziej w oczy zawsze się rzucała przednia maska.

Photo: BMW/Press Media

Podobne wpisy