Niespodziewane zakończenie kwalifikacji do GP Włoch – Max Verstappen pokonany, Ferrari na Pole Position!

Carlos Sainz zdobywa w piękny sposób Pole Position, Max Verstappen wystartuje z drugiego miejsca, natomiast trzeci jest Charles Leclerc. Kierowcy Ferrari będą walczyć o zwycięstwo w GP Włoch!

Świetne kwalifikacje, dużo emocji. Jak się okazuje, deszcz nie jest potrzebny by było ciekawie! Drugi raz mieliśmy do czynienia z kwalifikacjami w nowej formie, czyli z góry narzuconą mieszanką opon dla kierowców Q1 – Hard; Q2 – Medium; Q3 – Soft. Carlos zdobywa Pole Position, Max jest drugi, Leclerc trzeci, a Sergio Perez nie był w stanie włączyć się w walkę o Pole Position. Albon znowu w Q3, a jeden z bolidów Astona na ostatniej pozycji.

Pierwsza trójka powalczy o zwycięstwo na Monzy.
Source: Formula 1 (@F1)/Twitter

Q1 – nieszczęście Alpine

Pierwsza część kwalifikacji to niestety nieudany występ kierowców Alpine. Obaj kierowcy robili, co w ich mocy, ale bezskutecznie. Ocon w 10. zakręcie zaliczył pocałunek ze żwirem, lecz zdołał opanować poślizg – poza skasowaniem czasu okrążenia nic się nie stało. Ocon oraz Gasly nie mogli odnaleźć tempa na okrążeniach czasowych, uplasowali się na 18. i 17. pozycji. Ich słaba forma była widoczna już wcześniej po sesjach treningowych – najwyższa pozycja to 13.

Z pozytywnych wiadomości należy pochwalić Logana Sargeanta za wysoką pozycję po Q1, bo aż 6. miejsce dał radę wycisnąć z Williamsa. Również Alex nie zawodzi i kończy pierwszy etap na drugim miejscu. Pierwszy Max Verstappen, ostatni natomiast Lance Stroll. Q1 Zakończyło się wypadnięciem poniższych kierowców:
16. Zhou
17. Gasly
18. Ocon
19. Magnussen
20. Stroll

Klasyfikacja kierowców po Q1.
Source: https://www.formula1.com/en/f1-live-timing.html

Q2 – Krzyk Logana

Druga część kwalifikacji nie przyniosła większych zaskoczeń. Z ciekawszych elementów drugiej części sesji, to walka o utrzymanie się Lewisa Hamiltona, który starał się o przyczepność. Oczywiście w iście „hamiltonowym” stylu przekazał żal do inżyniera. Kolejny raz z Q2 wychodzi Alex Albon, natomiast Logan Sargeant mimo walki nie był w stanie wyciągnąć więcej z bolidu. Ewidentnie kierowca liczył na wyjście z Q2, ponieważ po otrzymaniu informacji o pozycji usłyszeliśmy krzyk rozpaczy (zbliżony do Leclerca).

Kolejny jest Bottas – Alfa Romeo z całkowitym z brakiem tempa we Włoszech, w Q1 już walkę opuścił Zhou, w Q2 Valtteri. Hulkenberg, który wciąż lepiej wypada w kwalifikacjach niż zespołowy kolega, odpadł z Q2. To było maximum możliwości bolidu Haasa. AlphaTauri i ich obaj kierowcy zamykają stawkę odpadających, sprawiając, że lista wygląda jak poniżej:
11. Tsunoda
12. Lawson
13. Hulkenberg
14. Bottas
15. Sargeant

Wyniki czasówek po zakończonej sesji Q2
Source: https://www.formula1.com/en/f1-live-timing.html

Q3 – Smooth Operator pokonuje Maxa Verstappena

Najbardziej dynamiczna część kwalifikacji i również najbardziej emocjonująca. Możliwe, że to najlepsze Q3 do tej pory w sezonie! Tifosi mają co świętować. Carlos Sainz zdobywa Pole Position na domowym wyścigu Scuderia Ferrari. Od początku weekendu podejrzewaliśmy, że walka rozegra się między Red Bullami oraz Ferrari. Sergio Perez nie był w stanie odnaleźć tempa by dołączyć do walki o PP.

Pierwsze okrążenia w Q3 kierowcy Ferrari zrobili szybsze niż Max. Na drugie pierwszy z trójki do walki wyjechał Leclerc i poprawiał każdy sektor, za nim Verstappen, kolejny – Sainz. Każdy z kierowców znajdował kolejne tysięczne sekundy w następnym sektorze by zdobyć pierwsze pole startowe, lecz to Sainz najwięcej wyciągnął i pokonał Leclerca oraz Maxa Verstappena. Gratulacje dla Carlosa za piękną jazdę! Mam nadzieję, że to dopiero przystawka przed daniem głównym i zobaczymy w niedzielę piękną walkę na dystansie wyścigowym.

Z ciekawostek: Piastri (7. miejsce) pokonał Lando Norrisa (9. pozycja). Lewis Hamilton zaledwie ósma lokata, a w trakcie kwalifikacji kierowca informował o trudnościach ze znalezieniem przyczepności. Podczas gdy George Russel był w stanie wywalczyć 4(!) czas. Albon wysoko, bo startuje z szóstej pozycji – Taj nie przestaje zaskakiwać i już regularnie widujemy go w Q3. Alonso dopiero 10. czas. Aston wygląda dosyć słabo na Monzie.

Wyniki kwalifikacji

Source: Formula 1 (@F1)/Twitter

Kwalifikacje na Monzy nie zawiodły i fani dostali dużą dawkę emocji. Oczywiście najważniejsza informacja to pokonanie Maxa Verstappena przez Carlosa Sainza. To był z pewnością piękny dzień dla wszystkich Tifosi!

Szczegółowe wyniki kwalifikacji do GP Włoch sprawdzicie TUTAJ.

Czekamy na niedzielne GP Włoch

Kwalifikacje pokazały, że Ferrari potrafi znaleźć tempo na swoim torze. Powinniśmy otrzymać dużą dawkę emocji już na starcie, ponieważ Max Verstappen pokonany w kwalifikacjach przez Carlosa Sainza na pewno będzie głodny ostrej walki już od zgaszenia świateł. Poza nimi nie możemy zapominać o pewnym Monakijczyku, który będzie startować tuż za Sainzem i Verstappenem. Z pewnością celem Leclerca na niedzielne GP Włoch jest zwycięstwo.

Należy zwrócić uwagę na możliwości jakie daje ten szybki tor względem strategii. Śmiało możemy stwierdzić, że w walce z Ferrari, Max pozostaje sam, gdyż Sergio Perez jest dopiero na piątej lokacie. Kanapka Ferrari-Red Bull-Ferrari może być wielką ucztą dla fanów F1 w tę niedzielę.

Walka będzie oczywiście o podium, ale jak już nauczył nas ten sezon – w dalszej części stawki również możemy spodziewać się dużych emocji i ciekawych manewrów wyprzedzania. Start GP Włoch w niedzielę o 15:00!

Fot. Scuderia Ferrari (@ScuderiaFerrari)/Twitter

Podobne wpisy