|

“Niezniszczalny” – recenzja książki o historii Roberta Kubicy

Książka jest już na rynku od 2019 roku. Mimo to chciałbym zachęcić jeszcze tych, którzy nie czytali tej pozycji, żeby jak najszybciej ją kupili i cieszyli się zakupem, czytając niesamowitą historię Roberta Kubicy.

Myślę, że ta książka to pozycja obowiązkowa na półce każdego Polskiego fana F1. Chyba każdy z nas zna historię naszego jedynego reprezentanta w królowej sportów motorowych. Wie w jaki sposób jego kariera została w 2011 roku brutalnie przerwana i ile czasu potrzebował, aby wrócić na szczyt. Z okazji jego wygranej z walką z przeciwnościami losu, pod koniec 2018 roku zadania opisania całej historii nie tylko z tamtego okresu, ale począwszy od lat dziecięcych, kiedy zainteresował się ściganiem, poprzez kolejne lata startów w gokartach i seriach juniorskich, o nie poddawaniu się w dążeniu do celu, a także dramatycznych momentach i przeżyciach jego i ludzi którzy byli przy nim wtedy, podjęli się jego przyjaciele, dziennikarze najstarszej gazety sportowej w Polsce “Przegląd Sportowy” – Cezary Gutowski i Aldona Marciniak.

Poleciłbym ją nie tylko kibicom Polskiego kierowcy, ale również osobom, które nie interesują się F1 i słyszeli o niej co najwyżej w wiadomościach telewizyjnych. Wątki potrafią być bardzo wciągające, poznajemy w nich szczegóły historii o których nigdy nie wspominano w wywiadach telewizyjnych czy komunikatach prasowych. Możemy się dowiedzieć jak wszechstronnym człowiekiem jest Robert Kubica, a także jaki szacunek i poważanie ma wśród rywali z toru, inżynierów, szefów zespołów wyścigowych i władz sportowych kategorii w których rywalizował.

Książka pt. “Niezniszczalny” może posłużyć jako inspiracja dla ludzi pragnących realizować swoje pasje, żeby nigdy się nie poddawać. Autorzy w celu napisania książki odwiedzili wiele miejsc w Europie, polecieli m.in. do Włoch, aby porozmawiać z dr. Igorem Rossello, specjalistą od chirurgii rąk w szpitalu Santa Corona w miejscowości Pietra Ligure, do którego został przewieziony Polak po wypadku w Ronde di Andora. Lekarz, który w tamten niedzielny poranek został wezwany do pracy, bo tylko on był nadzieją dla uratowania Roberta wraz z kilkoma innymi specjalistami w rozmowie z Aldoną Marciniak opowiedział o szczegółach wydarzeń z tamtego dnia. Zdradzę tylko że wątek jest dramatyczny i osoby o słabych nerwach może doprowadzić do łez.

Sportowa książka roku w głosowaniu czytelników

Książka ta w 2020 roku została wyróżniona przez czytelników jako Sportowa Książka roku 2020 w głosowaniu czytelników. Na stronie plebiscytu przeczytamy:

Celem opatrzonej podtytułem „Niezniszczalny” książki jest odpowiedź na pytanie, jaki jest Robert Kubica. Patrząc na sferę czysto psychiczną, autorzy trafili w punkt. Mało jest bowiem sportowców o tak silnej osobowości, wytrwałości i dążeniu do perfekcji, by po takim wypadku dojść do należytej sprawności, nie mówiąc o ponownych startach w jednym z najbardziej wymagających fizycznie sportów na świecie. Kubica jest postacią, którą warto poznać i po to jest ta publikacja.

Mało jest książek przełamujących tezę, zgodnie z którą nie powinno się spisywać biografii czynnych sportowców, bo zwyczajnie nie wychodzą z tego dobre opowieści. Cezaremu Gutowskiemu i Aldonie Marciniak się to udało – „Niezniszczalny” to dobrze skonstruowana podróż po życiu jednego z najbardziej niezłomnych sportowców tego wieku nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. Jako się rzekło – człowieka niezniszczalnego. Dosłownie i w przenośni.

Wyniki 7. edycji Plebiscytu Sportowa Książka Roku - znamy zwycięzców! |  Książki sportowe
Photo: Sportowa Książa Roku

Podstawowe informacje o książce

Tytuł: “Niezniszczalny”

Autorzy: Cezary Gutowski, Aldona Marciniak

Liczba stron: 288

Liczba rozdziałów: 6: Karting, Serie juniorskie, Formuła 1, Wypadek, Rajdy, Druga droga do F1)

Data wydania: 27.02.2019

Wydawnictwo: Ringier Axel Springer Polska

Niezniszczalny - Gutowski Cezary, Marciniak Aldona
Okładka książki

Podobne wpisy