Nowa Toyota Land Cruiser – do zadań trudnych

Toyota to nie tylko samochody stworzone do miasta czy dla rodzin lub taksówkarzy. Japoński producent ma w swojej historii kilka bardzo ciekawych modeli, a jednym z nich jest właśnie Land Cruiser.

Historia Land Cruisera

Linię terenowego modelu japońskiego producenta rozpoczął model BJ, który zaprezentowano 1. sierpnia 1951 roku. Był to moment najważniejszy dla terenowego modelu Toyoty, bo jego historia trwa do dzisiaj. Historia ta jest bogata o jedno ciekawe wydarzenie, które miało miejsce… na górze Fuji. Samochód pokazał swoją siłę i możliwości, stając się pierwszym pojazdem, który z powodzeniem wspiął się na szóstą stację na zboczach góry Fuji.

Od tamtej pory misją Toyoty dla Land Cruisera jest dostarczanie ludziom pojazdu, który zawiezie ich bezpiecznie do celu, nawet w najtrudniejszych warunkach. To też uczyniło go jednym z najlepiej sprzedających się modeli Toyoty w historii.

Nowa Toyota Land Cruiser

Wymiary

Nowa Toyota Land Cruiser mierzy 492,0 cm długości, 198,0 cm szerokości i 187,0 cm wysokości, a jej rozstaw osi wynosi 285,0 cm

Konstrukcja ramowa, nowoczesna płyta GA-F

Toyota Land Cruiser to samochód stworzony dla ciężkich wyzwań, jakie kierowcom i samochodom stawia jazda w terenie. Najlepiej sprzedający się producent w Polsce w zeszłym roku zaprezentował odświeżoną wersję Land Cruisera, który zachował konstrukcję ramową. Komfort jazdy i sztywność samochodu ma poprawić nowoczesna płyta GA-F.

To wszystko ma ułatwić codzienne użytkowanie tego samochodu, bo przecież o tym nie może zapominać producent. Nowa rama jest o 50% sztywniejsza, a sztywność nadwozia i ramy jest większa o 30%. Efektem jest poprawa jazdy w zakrętach. To również zwiększa terenowe możliwości tego samochodu, a więc mamy połączenie praktycznego samochodu z wielkimi terenowymi możliwościami.

Fot. Toyota - materiały prasowe
Wersja First Edition

Elektryczne wspomaganie kierownicy po raz pierwszy w modelu Land Cruiser

Po raz pierwszy w historii tego modelu zastosowano elektryczne wspomaganie kierownicy (EPS). Według producenta ma to pozytywnie wpłynąć na komfort jazdy po nierównościach – zmniejszy to odbicia, a więc kierowca nie odczuje zmiany terenu na kierownicy. Wprowadzenie EPS umożliwia też zastosowanie asystenta utrzymania pasa ruchu, będący częścią pakietu Toyota Safety Sense.

To nie koniec nowinek: odłączany przedni stabilizator poprzeczny i nie tylko

Po raz pierwszy Toyota będzie miała w jakimkolwiek swoim modelu odłączany przedni stabilizator poprzeczny. No dobra, ale co to oznacza w praktyce? Technologia – SDM (Stabiliser with Disconnection Mechanism) umożliwia kierowcy zmianę stanu stabilizatora za pomocą przełącznika na desce rozdzielczej. Funkcja ta zapewnia lepsze właściwości jezdne na nierównych drogach oraz większy komfort i łatwiejsze prowadzenie podczas jazdy po drogach.

Poza tym właściciele tego modelu będą mieć do dyspozycji zaktualizowany Multi-Terrain Monitor i Multi-Terrain Select. To oczywiście ma zwiększyć wsparcie kierowcy podczas jazdy w terenie. Pierwszy z wymienionych systemów zapewnia kamery oraz ekran w jakości HD. To zapewnia lepszą widoczność co znajduje się wokół samochodu oraz pod nim. Natomiast Multi-Terrain Select został ulepszony i automatycznie dopasowuje osiągi do warunków na trasie. Jest to – mówiąc profesjonalnie – system zmiennej charakterystyki napędu w zależności od terenu.

Jednostki napędowe

Land Cruiser będzie napędzany turbodoładowanym silnikiem Diesla o pojemności 2,8 l, mocy 204 KM/150 kW. Skrzynia biegów to nowa ośmiobiegowa automatyczna przekładnia współpracująca ze stałym napędem 4×4.

Land Cruiser będzie napędzany turbodoładowanym silnikiem Diesla o pojemności 2,8 l, mocy 204 KM/150 kW. Skrzynia biegów to nowa ośmiobiegowa automatyczna Direct Shift, co pozwoli holować ładunki o masie do 3500 kg. Na początku 2025 roku Toyota wprowadzi zelektryfikowany napęd “łączący mocny i wydajny silnik wysokoprężny z 48-woltową technologią miękkiej hybrydy“.

Na amerykańskim i chińskim rynku dostępny będzie hybrydowy układ oparty na silniku 2.4 litra. Da on 330 KM mocy i 630 Nm momentu, skrzynia biegów to 8-stopniowy automat. Na – jakby to powiedzieć – bardziej egzotycznym rynku, czyli we wschodniej Europie i Bliskim Wschodzie silnik będzie ten sam, ale co najważniejsze – nie będzie mieć wsparcia hybrydowego. Co ciekawe, w Japonii i Europie Wschodniej pojawi się też wolnossący benzynowy silnik o pojemności 2.7.

Fot. Toyota - materiały prasowe
Wersja First Edition

Design nowego Land Cruisera

Nowy Land Cruiser wygląda tak jak na terenowe auto przystało – masywnie. Model ten wyróżnia się kanciastym nadwoziem nawiązującym do stylu retro. Śmiało można powiedzieć, że nowoczesność została połączona z klasyką. Zauważalne są krótkie zwisy, ścięte narożniki oraz zwężona dolna część nadwozia. Natomiast części nadwozia zostały zaprojektowane tak, aby można je było łatwo wymienić w przypadku uszkodzenia.

Klienci będą mogli wybrać liczbę siedzeń – dostępna jest opcja z pięcioma siedzeniami i z siedmioma siedzeniami. Ekran dotykowy jest poziomym ustawieniu, kierowca ma również do dyspozycji wiele przycisków, które mają ułatwić codzienne użytkowanie.

Fot. Toyota - materiały prasowe

Dostępność, limitowana wersja

Całkowicie nowy Land Cruiser zostanie wprowadzony w Europie ze specjalnym modelem First Edition, dostępnym wyłącznie dla klientów, którzy dokonali rezerwacji w początkowym okresie przedsprzedaży od października tego roku.

Ta limitowana wersja – około 3000 egzemplarzy zostanie wyprodukowanych w Europie – zostanie wzbogacona dzięki specjalnym elementom stylistycznym i rozsądnemu terenowemu charakterowi. Szczegóły obejmują klasyczne okrągłe reflektory i dwa dedykowane dwukolorowe lakiery zewnętrzne: Sand i Smoky Blue. Dalsze szczegóły zostaną podane bliżej rozpoczęcia przedsprzedaży. Cena nie jest jeszcze znana.

Informacje prasowe nt. nowej Toyoty Land Cruiser są dostępne TUTAJ. Tam również zobaczycie jak będzie wyglądać model w podstawowej wersji, bo powyższe zdjęcia samochodu zawarte w tym artykule ukazują wersję Frist Edition.

Fot. Toyota - materiały prasowe

Podobne wpisy