Nowy Lexus RX zaprezentowany

Lexus w końcu przedstawił nam nową, piątą generację swojego flagowego SUV-a. Ciekawa stylistyka i nowoczesny napęd hybrydowy to, to, co będziemy mogli znaleźć w tym Japończyku.

Światło dzienne ujrzała już piąta generacja Lexusa RX. Tym razem będziemy mieli do czynienia z nowoczesnym napędem hybrydowym oraz ciekawą stylistyką zewnętrzną. Czy nowy Lexus RX okaże się kolejnym dobrym samochodem?

Nowy Lexus RX
Photo: Lexus
Nowy Lexus RX
Photo: Lexus

Stylistyka

Nowy Lexus różni się od swojego poprzednika kolosalnie. Samochód ma zupełnie inną linie nadwozia, ale przypominającą tą z modelu NX. To może być ogromnym plusem tego modelu. Już na pierwsze spojrzenie auto wpada w oko. Widać jego bardzo dynamiczną linię co przykuje uwagę wielu osób.

Wnętrze również zostało zmienione. Z jednej strony zostało ono uproszczone, ale wygląda to znacznie lepiej, a przede wszystkim nowocześniej. W centralnym miejscu znajdować się będzie wyświetlacz systemu multimedialnego o przekątnej 14 cali.

Wnętrze Lexus RX
Photo: Lexus
Photo: Lexus

Oprócz ciekawego kokpitu, wewnątrz będziemy mieli do czynienia z wysokim poziomem materiałów wykończenia, a w zależności od wybranej wersji do wyboru będą różne rodzaje skórzanej tapicerki. Według naszego upodobania wybierzemy również dekoracyjne listwy.

Jednostki napędowe

Silniki to kolejna zmiana jaka zaszła w nowej generacji. Pod maską nie zobaczymy już silników V6. Lexus postawił tym razem na 4-cylindrowe jednostki co jest oczywiście związane z ekonomią. Do wybory dostaniemy 3 hybrydy: RX350h, RX450h+ i RX500h.

RX350h oferuje nam 249 KM i 316 Nm. Ta jednostka bazuje na konstrukcji 2,5 z Toyoty RAV 4 czy Toyoty Highlander. Sprint do pierwszej setki ma zająć 7,6 sekundy. Wersja RX450h+ to znana już z Toyoty RAV 4 i Suzuki Across hybryda plug-in. Moc 306 KM i bateria o pojemności 18,1 kWh pozwoli na bardzo dobre osiągi w tym modelu.

Nowinką, która debiutuje w Lexusie jest RX500h. Japończycy dodali jednostkę 2.4 Turbo, która współpracuje z układem hybrydowym. Moc w tym modelu ma sięgać 372 KM i 550 Nm. Oprócz tego, został opracowany specjalny napęd 4×4 z elektrycznym wsparciem tylnej osi. Ma to zapewnić o wiele większą przyczepność w różnych warunkach jakie spotkamy na drodze.

RX500H pozwoli również na przyzwoite przyspieszenie. Czas do pierwszej setki zajmie około 6s. Jak na taki samochód jest to bardzo fajny wynik, który zadowoli prawdopodobnie nie jednego klienta. Jeszcze dodam tylko, że ten model będzie wyłącznie w wydaniu F-Sport.

Cena

Możemy spodziewać się, że nowy Lexus RX będzie droższy od poprzednika. Jednym z powodów jest chociażby to, że Japończycy wycofali model RX 200t, który był najtańszą opcją do kupienia. Jednak po bardzo dobrym przyjęciu Lexusa NX, możemy spodziewać się, że i z tym modelem nie będzie problemu.

Pierwsze Lexusy RX będziemy mogli spotkać na drogach w pierwszym kwartale 2023 roku.

Photo: Lexus

Photo: Lexus