OFICJALNIE: Audi wchodzi do F1!

Po miesiącach spekulacji i plotek mamy oficjalne wieści. Od 2026 roku w F1 będziemy mieli nowego producenta silników – Audi.

Nowe regulacje ws. jednostek napędowych miały pozwolić na dołączenie do F1 nowych producentów. Pierwszym z nich jest Audi, które swoją decyzję ogłosiło podczas weekendu GP Belgii. Nowe przepisy obejmujące zrównoważone paliwa i usunięcie MGU-H zachęciły niemieckiego pioniera wśród samochodów osobowych, aby dołączyć do królowej motorsportu.

Jednostki napędowe 2026 utrzymają obecną architekturę silnika spalinowego V6, ale będą cechować się zwiększoną mocą elektryczną i 100% zrównoważonymi paliwami. To dwa czynniki, które dla niemieckiego producenta samochodów były kluczowe do ich wejścia do F1.

Cieszę się, że mogę powitać Audi w Formule 1, kultowej marce motoryzacyjnej, pionierze i innowatorze technologicznym” – powiedział prezes i dyrektor generalny F1 Stefano Domenicali – To ważny moment dla naszego sportu. To podkreśla ogromną siłę, jaką mamy jako globalna platforma, która wciąż się rozwija – dodał szef F1.

To również duże uznanie, że nasze przejście na silniki hybrydowe zasilane zrównoważonym paliwem w 2026 r. jest przyszłościowym rozwiązaniem dla sektora motoryzacyjnego. Wszyscy nie możemy się doczekać, aby zobaczyć logo Audi na starcie. W odpowiednim czasie poznamy od nich dalsze szczegóły dotyczące ich planów – dodał szef F1.

Photo: F1/Official Website

Dalsze ogłoszenia do końca tego roku

Do końca tego roku firma ma ogłosić z którą ekipą wystąpią w 2026 roku. Oznacza to, że mimo wszystko niemiecka firma nie chce być jedynie dostawcą silników, ale również występować jako team. Według wielu plotek i spekulacji, Audi ma połączyć siły z Sauberem, od którego ma odkupić 75% udziałów.

W związku z dużymi postępami technologicznymi, jakie seria czyni w kierunku zrównoważonego rozwoju w 2026 roku, możemy mówić o nowej Formule 1. Formuła 1 ulega transformacji, a Audi chce aktywnie wspierać tę podróż. Bliskie powiązanie naszego projektu Formuły 1 z działem rozwoju technicznego AUDI AG umożliwi synergię – powiedział prezes zarządu Audi, Markus Duesmann.

Photo: Audi Sport/Twitter

Podobne wpisy