OFICJALNIE: Piastri kierowcą McLarena na sezon 2023

Już oficjalnie możemy powiedzieć – Oscar Piastri kierowcą McLarena na sezon 2023, który dzięki temu zadebiutuje w F1 jako kierowca etatowy.

Duża doza niepewności wisiała nad Oscarem Piastrim i jego przyszłości. Afera związana z Alpine nie należała do najłatwiejszych sytuacji. Wszyscy wiemy w jaki sposób został ogłoszony Oscar Piastri jako nowy kierowca etatowy Alpine… bez żadnej wiedzy samego zainteresowanego.

Tym samym Australijczyk chciał znaleźć miejsce w innym zespole, jednocześnie nie zgadzając się z postawą francuskiej ekipy. Całą sytuacją musiała się zająć Komisja kontraktowa F1. Decydować miała w sprawie umów Oscara Piastriego z Alpine oraz McLarenem.

Oscar Piastri kierowcą McLarena

W piątek podczas weekendu w Holandii, Contract Recognition Board wydała oficjalny werdykt: Oscar Piastri ma ważny kontrakt z McLarenem, zawarty 4 lipca na sezony 2023 i 2024.

Tym samym wiemy, że Australijczyk podpisał umowę na dwa lata z legendarnym teamem. Dzięki temu McLaren już oficjalnie mógł ogłosić, że to Oscar Piastri zastąpi Daniel Ricciardo na gridzie w 2023 roku.

Jestem niezwykle podekscytowany debiutem w F1 z tak prestiżowym zespołem jakim jest McLaren i jestem bardzo wdzięczny za zaoferowaną mi możliwość. Zespół ma długą tradycję dawania młodym talentom szansy i nie mogę się doczekać ciężkiej pracy u boku Lando, aby popchnąć zespół w przód stawki. Skupiam się na przygotowaniach do debiutu w F1 w 2023 roku i rozpoczęciu kariery w F1 w “papaya”. – tak skomentował swój pierwszy kontrakt jako kierowca etatowy w F1 Oscar Piastri.

Cały zespół jest zachwycony, że może powitać Oscara w McLarenie na sezon 2023 F1. Do tej pory miał imponującą karierę wyścigową i jesteśmy pewni, że razem z Lando będzie w stanie pomóc nam zrobić kolejny krok naprzód w kierunku naszych ambicji. (...) Z niecierpliwością czekamy na wspólne przygotowania do ekscytującego sezonu 2023. – skomentował Andreas Seidl, szef zespołu.

Oscar jest jednym z wschodzących talentów przechodzących przez serię juniorskie do F1 i cieszymy się, że dołączy do zespołu w 2023 roku. Zwycięstwo zarówno w F3, jak i F2 w kolejnych debiutanckich sezonach jest prawdziwym osiągnięciem i świadectwem jego talentu w wyścigach jednomiejscowych. Mamy młody, ekscytujący skład z ogromnym potencjałem, który stawia nas w dobrej pozycji do realizacji naszych przyszłych ambicji. Oscar jest ekscytującym członkiem rodziny McLaren i nie możemy się doczekać, aby zobaczyć, jak rozwija się wraz z naszym zespołem F1. – chwalił Piastriego Zak Brawn.

Oscar Piastri i jego dotychczasowa kariera

Oscar Piastri to młody Australijczyk z ogromnym talentem, który dostrzegł Mark Webber i został jego menadżerem. Wszedł do F1 jako junior akademii Alpine.

Młody Australijczyk w sezonie 2016/17 startował w F4 w emiratach Arabskich, gdzie zdobył 2 podia, a sezon skończył na 6. miejscu. W 2017 przeniósł się do brytyjskiej Formuły 4, w której mistrzem był Lando Norris. Wiodło mu się tam dobrze, 6 razy zdobył Pole Position i 6 razy wygrywał wyścigi, stając na podium 13 razy. Cały sezon zakończył na 2 miejscu. W 2018 zaczął jeździć w europejskim pucharze Formuły Renault, gdzie trzykrotnie stawał na podium, a sezon zakończył na 8. miejscu. Również startował w północnoeuropejskim pucharze Formuły Renault. Następnego roku przejechał drugi sezon w europejskim pucharze formuły Renault i odniósł ogromny sukces. Na 19 wyścigów wygrał 7 zdobywając 5 Pole Position i 11 razy stając na podium. Został mistrzem tej serii.

W 2020 przeniósł się do Formuły 3 i jako debiutant startował dla Premy. Ten rok był dla niego świetny, bo w debiutanckim sezonie został mistrzem F3, zwyciężając w 2 wyścigach i 6 razy stając na podium. Po niesamowitym debiucie przed sobą miał kolejny debiut, również w Premie, ale tym razem w Formule 2. Tak samo jak w F3, tutaj również w debiutanckim roku został mistrzem tej serii, co więcej zdominował ją. Na 23 starty wygrywał 6 razy, 5 razy zdobył Pole Position i 11 razy stawał na podium. Miał 60 punktów przewagi nad drugim Robertem Schwartmanem.

W 2022 został na lodzie, był w tym roku kierowcą rezerwowym Alpine, był również gotowy na możliwość pojechania dla McLarena w wyścigu, gdyby Daniel Ricciardo lub Lando Norris nie mogli pojechać w jakimś wyścigu.

Photo: Motorsport

Podobne wpisy