Oscar Piastri wygrywa sprint przed GP Kataru, a Max Verstappen zostaje mistrzem świata!

Oscar Piastri wygrywa sprint przed GP Kataru, a Max Verstappen zajmując drugie miejsce przypieczętował swoje trzecie mistrzostwo świata w Formule 1. Na najniższym stopniu podium stanął Lando Norris, a więc McLaren ponownie zdobył dublet.

Fantastyczny sprint, który wygrał Oscar Piastri. Ponownie na podium zobaczyliśmy dwa McLareny, a Max Verstappen zdobył po raz trzeci mistrzostwo świata. Przez różny dobór opon mogliśmy przez cały czas oglądać sporo walki na torze.

Szalony start

Takiego startu dawno nie widzieliśmy. Pierwsza trójka wybrała opony pośrednie, a tuż za nimi starowali kierowcy na oponach miękkich i to pozwoliło, aby już przed pierwszym zakrętem doszło do przetasowań. George Russell i kierowcy Ferrari poradzili sobie z Lando Norrisem i Maxem Verstappenem. Chwilę później zobaczyliśmy również zmianę na 1. pozycji, gdzie Russell wyprzedził Oscara Piastriego. Tutaj znowu opony miękkie były górą. Kierowcy, którzy wybrali opony miękkie na start zrobili z nich bardzo dużo dobrego i mogli zyskać sporo pozycji.

Samochód bezpieczeństwa razy trzy

Już na pierwszych czterech okrążeniach mogliśmy oglądać dwóch kierowców w żwirze – Liam Lawson, który wyleciał już na pierwszym okrążeniu z własnej winy, a na czwartym okrążeniu to samo zrobił Logan Sargeant. Jeden jak i druga kierowca stracili panowanie nad swoim bolidem przez co wylecieli z toru. To przyczyniło się do dwóch samochodów bezpieczeństwa.

Gdy wydawało się, że nic się już nie wydarzy a samochody będą podążać do mety, kierowcy z trzech zespołów a dokładnie Sergio Perez, Nico Hulkenberg i Esteban Ocon prowadzili ze sobą sporo walki, przez co dwa bolidy znalazły się w żwirze, a to znowu wywołało żółte flagi i samochód bezpieczeństwa. Niemiec został wzięty w tak zwaną kanapkę i nic nie mógł już zrobić.

Walka do samego końca

Opony miękkie po dziesięciu okrążeniach zaczęły się poddawać, a wtedy do głosu doszli kierowcy z oponami pośrednimi. Kierowcy, którzy początkowo stracili pozycje zaczęli je odrabiać i tak na podium znowu zobaczyliśmy Maxa Verstappena i Lando Norrisa. Oscar Piastri zdobył swoje pierwsze zwycięstwo i to w swoim debiutanckim sezonie. Dzięki temu zapewnił też pierwsze zwycięstwo dla brytyjskiej ekipy. McLareny ponownie zdobyli podwójne podium. Lewis Hamilton, który również jechał na oponach pośrednich przebił się aż na piąte miejsce, co jest bardzo dobrym wynikiem. Brytyjczyk startował z P12.

Pod koniec sprintu kierowcy na oponach miękkich tracili na okrążeniu aż 4 sekundy na rzecz opon pośrednich.

Max Verstappen trzykrotnym mistrzem świata

Przez zajęcie drugiego miejsca w sprincie, Holender przypieczętował swoje trzecie mistrzostwo świata. W trakcie sprintu jeszcze nie byliśmy do końca pewni, ale gdy Sergio Perez zakończył przedwcześnie walkę, już wszystko było wiadome. Przy okazji warto prześledzić jego karierę, która przygotowaliśmy w osobnym wpisie TUTAJ.

Max Verstappen trzykrotnym mistrzem świata
Fot. Formula 1

Wyniki sprintu

Wyniki sprintu przed GP Kataru
Wyniki sprintu
Fot. FIA

Szczegółowe wyniki sprintu przed GP Kataru sprawdzicie TUTAJ.

Co nam powiedział sprint przed GP Kataru?

Czego dowiedzieliśmy się podczas sprintu? Na start opony miękkie to jedyna dobra opcja, aby zyskać sporo pozycji, jednak bardzo szybko zaczynają się poddawać, a więc żaden kierowca na nich jutro nie wystartuje. Powinniśmy widzieć wszystkich na oponach pośrednich i minimum trzech pit stopach.

McLaren pokazał bardzo dobre tempo i mimo niższych pozycji startowych w wyścigu mają bardzo duże szanse na przebicie się do czołówki. Max Verstappen będzie miał proste zadanie – dojechać bezpiecznie do mety na pierwszym miejscu. Zwrócić uwagę musimy również na Mercedesa i Ferrari – te zespoły również pokazały dobre tempo. Walka o top5 szykuje nam się bardzo zacięta, a biorąc pod uwagę szybkie zużycie opon bardzo ważni będą mechanicy i to w jakim tempie zmienią opony.

Kierowcy, którzy będą startować po brudnej części toru, będą mieli utrudnione zadanie, ponieważ jest tam o wiele słabsza trakcja, to może zapowiadać nam szalony start jak w sprincie. Start GP Kataru w niedzielę o godzinie 19:00!

Fot. McLarenF1

Podobne wpisy