Ott Tanak z drugim zwycięstwem z rzędu

Ott Tanak zwyciężył w rajdzie Belgii, a rywalizacji towarzyszyły różne dramaty faworytów, które dały nam wiele emocji.

Rywalizacja w rajdzie Ypres rozgrywanym na belgijskiej ziemi dobiegła końca. Rajd obfitował w dramaty faworytów, które dodały tylko smaku zmaganiom. Kto wyjechał z kraju gofrów, czekolady i piwa z uśmiechem na twarzy, a kto poniósł porażkę? O tym w podsumowaniu rajdu. Zapraszam do przeczytania.

Piątek

Po czwartkowym shakedownie, kierowcy wyruszyli na OS1 wyjątkowo nie w czwartek wieczorem, ale w piątek rano. Najszybszy na rozpoczęcie rywalizacji okazał się Kalle Rovanpera, pokonał swojego partnera z Toyoty, Elfryna Evansa o 2,5 sekundy. Na następnej próbie doszło do dramatu młodego Fina – wypadł z trasy i przekoziołkował kilkukrotnie, co zakończyło jego udział w tym dniu. Pierwszy raz w tym roku odpadł w trakcie rajdu, mogąc wrócić jedynie w systemie Rally 2.

W grze o zwycięstwo pozostali wtedy: Elfyn Evans, Thierry Neuville i Ott Tanak. Ten drugi, dla którego był to występ przed własną publicznością zwyciężył na 2. próbie, a od OS5 rozkręcił się na całego wygrywając 4 z rzędu, czyli całą drugą pętle, obejmując prowadzenie. Na 4. próbie chwilę grozy przeżył Takamoto Katsuta. W jego samochodzie doszło do awarii skrzyni biegów, przez co musiał się zatrzymać. Po kilku próbach przywrócenia systemu do prawidłowego działania ruszył i osiągnął metę odcinka. Po serwisie na zakończenie pierwszej pętli był w stanie kontynuować jazdę, chociaż spadł na 38. miejsce, ale mając przewagę sprzętu szybko się przebijał, kończąc dzień już jako 18.

Sobota

Wracając do jazdy Rovanpera zaczął dzień od zwycięstwa. Tanak był szybszy od Neuville’a na tej próbie i wyprzedził go o 0,1 sekundy. Na OS10 Craig Breen wylądował w rowie, przez co wstrzymano OS i już nie wznowiono. Na nim samochód uszkodził również jego partner z Forda, Gus Greensmith, po tym jak wypadł w pole kukurydzy. Brytyjczyk aż do serwisu musiał pokonywać trasy żółwim tempem, co kosztowało go sporo czasu i wiele miejsc w klasyfikacji.

Ich problemy były wodą na młyn dla Katsuty, który znalazł się już na 7. miejscu i w jednym przejeździe wyprzedził 5 samochodów kategorii WRC2. Neuville odzyskał prowadzenie i wydawało się, że zwycięstwo w ojczyźnie może mieć w kieszeni. Nic bardziej mylnego, na OS15 zaprzepaścił swoje szanse wypadając z trasu do rowu. Udało mu się wrócić na trasę, ale zatrzymał się nie długo później, kończąc swój sobotni udział. Liderem rajdu został Tanak, kończąc dzień z przewagą 8,2 sekundy nad Evansem.

Niedziela

Pierwsze dwa OS-y wygrał Evans, ale z małą przewagą nad Tanakiem. Na 19. odcinku specjalnym kolejny dzwon do kolekcji zaliczył Adrien Fourmaux, co oznaczało, że żaden z samochodów M-Sportu nie będzie sklasyfikowany w pierwszej 10- tce. Na Power Stage, Kalle Rovanpera dał z siebie 100%. Nikt nie był w stanie pobić jego czasu, dzięki czemu zdobył 5 punktów. Lider rajdu Ott Tanak pojechał spokojnie i osiągnął swój cel. To jego 17. zwycięstwo w karierze.

WRC 2

Sporym sukcesem kierowców i klasy jest to, że aż 4 kierowców (Gryazin startował bez kategorii) znalazło się w pierwszej 10-tce klasyfikacji rajdu, czym zapunktowali również w głównej klasyfikacji WRC. Pewne zwycięstwo odniósł Stephane Lefebvre pokonując o 18,1s., Norwega, Andreasa Mikkelsena. Podium uzupełnił Yohan Rossel, który wyprzedził w klasyfikacji cyklu Kajetana Kajetanowicza o 1 punkt i został wiceliderem. Mikkelsen ma obecnie 20 punktów przewagi nad Francuzem. Tym razem żaden z naszych reprezentantów nie startował.

Wyniki Power Stage

Wyniki rajdu

* Klasyfikacja tuż zakończeniu próby dla kierowców WRC i czołówki WRC 2. Nie uwzględnia kierowców, którzy wykonali swoje przejazdy później;
*10. miejsce zajął ostatecznie Nikolai Gryazin.

Klasyfikacja mistrzostw świata

Photo: WRC

Podobne wpisy