Perez najszybszy, problemy McLarena na zakończenie testów w Bahrajnie

Ostatni dzień jedynej tury przedsezonowych testów F1 dobiegł końca. McLaren nadal walczy – a przynajmniej próbuję walczyć – ze swoimi problemami. Sergio Perez natomiast wykręcił najlepszy czas.

Przebieg sesji był taki sam jak w poprzednich 2. dniach, czyli z podziałem na poranną i popołudniową sesję z godzinną przerwą. Zapraszamy oczywiście do podsumowania drugiego dnia testów na łamach naszego portalu – TUTAJ.

Poranna sesja

Sesja rozpoczęła się o 8.00 czasu polskiego. Skład porannej części wyglądał następująco:

Red Bull: Perez
Ferrari: Leclerc
Mercedes: Russell
Alpine: Gasly
McLaren: Piastri
Alfa Romeo: Bottas
Aston Martin: Drugovich
Haas: Hulkenberg
AlphaTauri: de Vries
Williams: Albon

Fakt, że Aston Martin ponownie dał szansę Felipe Drugovichowi może oznaczać, że Brazylijczyk jest bliski startu w GP Bahrajnu, w którym miałby zastąpić Lance Strolla. Stan fizyczny Kanadyjczyka po odniesionej kontuzji dalej nie jest do końca znany. 22-latek otrzymał wskazówki od Fernando Alonso, który w oczekiwaniu na swoją kolej, bacznie śledził jego poczynania.

Awaria Alfy Romeo

W okolicach godziny 11 naszego czasu, na torze pojawiła się czerwona flaga. Przyczyną był stojący na poboczu bolid Alfy Romeo prowadzony przez Valtteriego Bottasa. Kierowca Alfy musiał zatrzymać się na poboczu z powodu usterki mechanicznej. Po dostarczeniu bolidu do garażu, mechanicy oraz sam Bottas stworzyli żywą ścianę, aby zasłonić maszynę przed widokiem mediów. Kierowca pytany o przyczyny awarii nie chciał udzielić zbyt wielu informacji.

Wyniki
Fot. F1/Twitter

Sesja przebiegała dosyć spokojnie. Kierowca Ferrari uzyskał najlepszy czas. Aston Martin przed najszybszym okrążeniem Drugovicha eksperymentował z tylnym skrzydłem. George Russel już bez żadnych problemów odrabiał stracony czas po piątkowej awarii i dosyć długo liderował w sesji.

Dużo czasu w garażu spędził Oscar Piastri, w którego McLarenie pojawiły się kolejne problemy. Spory dystans pomimo awarii pokonał Valtteri Bottas. Dzisiaj kierowcy głównie testowali długie przejazdy, aby sprawdzić zachowanie samochodów w warunkach wyścigowych.

Popołudniowa sesja

Po równej godzinie przerwy o 13.15 zapaliło się zielone światło i bolidy wróciły na tor.

Tylko 3 kierowców pozostało w swoich bolidach, reszta teamów dokonała zmian. Oto skład sesji popołudniowej:

Red Bull: Perez
Ferrari: Sainz
Mercedes: Hamilton
Alpine: Ocon
McLaren: Norris
Alfa Romeo: Bottas
Aston Martin: Alonso
Haas: Magnussen
AlphaTauri: Tsunoda
Williams: Albon

Sesja przebiegła bez zakłóceń. Kierowcy skupili się wykonaniu swoich zadań, jakimi były głównie długie przejazdy i sprawdzenie tempa kwalifikacyjnego. Dostaliśmy ciekawy pojedynek Sergio Pereza z Lewisem Hamiltonem o najlepszy czas okrążenia. Kierowca Red Bulla walczył na mieszance C4 a Brytyjczyk wybrał mieszankę C5, która jest najszybsza.

W ostatnich 15 minutach tradycyjnie mieliśmy testy: wirtualnej neutralizacji, czerwonej flagi i procedury startowej.

Wyniki i przebiegi kierowców

Fot. F1/Twitter

Najbardziej pracowitym kierowcą był Alex Albon. Niewiele mniej kółek od Taja zrobili Sergio Perez i Valtteri Bottas więc kto wie czy gdyby nie awaria przed południem w bolidzie Fina to nie pobiłby tego wyniku. Najszybsze okrążenie przejechał Sergio Perez z czasem 1:30.305, co jest o 0.3s lepszym czasem od Lewisa Hamiltona.

Lando Norris podobnie jak jego partner z McLarena- Oscar Piastri również miał problemy techniczne przez co przejechał jeszcze mniej okrążeń. Nie jest to dobry sygnał dla zespołu z Wooking i może ich to kosztować w Bahrajnie kilka pozycji.

Przebieg kierowców w 3 dniu testów

Alex Albon, Sergio Perez i Valtteri Bottas to trzej kierowcy, którzy przebili barierę 100 okrążeń. przejechali oni kolejno: 136, 133 i 131 okrążeń, co jest znaczącym przebiegiem w jednym dniu testów. Najmniejszy dystans pokonał zdecydowanie Lando Norris, który przez problemy z samochodem przesiedział dużą część czasu w garażu. Efektem jest dystans 37 kółek.

Niestety dla zespołu Oscar Piastri również nie przejechał za dużo okrążeń, bo pokonał ich 44. Dla debiutanta jakim jest Oscar tegoroczne testy w Bahrajnie miały bardzo ciężki przebieg. Duży dystans pokonał dziś zespół Aston Martina: Fernando Alonso i Felipe Drugovich wspólnie „nabili” 157 okrążeń.

Przebieg zespołów przez 3 dni testów

Najlepiej ogólną pracę zespołów przedstawia poniższa grafika. Najwięcej na torze spędził zespół AlphaTauri, który przejechał aż 456 kółek. W TOP3 mamy jeszcze Williamsa (439) i Ferrari (417). Jak wygląda to po drugiej stronie tabeli? Niestety McLaren przejechał najmniej okrążeń, bo 312 – Piastri 170 a Norris 142.

Lando Norris jest więc po Felipe Drugovichu drugim kierowcą z najmniejszym przebiegiem podczas testów w Bahrajnie. Problem w tym, że Drugovich miał jazdy tylko przez dwa dni, a Norris przez wszystkie 3. Nie najlepiej to również wygląda w zespole Alpine, którzy na koncie po tych trzech dniach mają 353 okrążenia.

Fot. Ferrari/Twitter

Podobne wpisy