|

Pięciu juniorów pojedzie w pierwszej sesji treningowej przed GP Meksyku

Koniec sezonu coraz bliżej, a regulaminowe zapisy o jazdach młodych kierowców jeszcze nie spełnione. Czasu coraz mniej, dlatego w FP1 przed GP Meksyku pojedzie 5. juniorów.

W tym sezonie zespoły muszą spełnić wymagania dotyczące młodych kierowców i ich jazd w ramach sesji treningowych. W tym roku każdy zespół musi oddać 2. sesje treningowe kierowcom, którzy mają na koncie mniej niż 2 wyścigi w Formule 1. Miejsce muszą oddać zarówno pierwszy jak i drugi kierowca. Ostatnim czasem mieliśmy rundy ze Sprintem, co jednocześnie uniemożliwiało wprowadzenie takiego kierowcy do pierwszej sesji treningowej. Dlatego też w Meksyku kilka ekip skorzysta z okazji normalnego formatu weekendu i da szansę juniorom.

Zespoły a wymogi w sezonie 2023

Jak na razie niewiele zespołów próbowało wypełnić wymogi o juniorach. Niewiele, to chyba nawet za słabe stwierdzenie, bo przez ponad połowę sezonu mogliśmy oglądać tylko dwóch debiutantów w treningach. Jednym z nich był Robert Shwartzman, który zastąpił Carlosa Sainz przed GP Holandii, a drugim z nich był Felipe Drugovich, który pojechał trening przed GP Włoch za Lanca Strolla. 3 zespoły mogły wliczyć się do statystyk – po jednej sesji mają zaliczone już: McLaren, AlphaTauri i Williams. To dzięki pierwszemu treningowi w Bahrajnie, kiedy to debiutowali: Oscar Piastri, Nyck de Vries i Logan Sargeant. Poniżej tabela, która obrazuje sytuację związaną z juniorami przed rundą GP Meksyku.

ZespółMłody kierowcaPierwszy kierowca –
miejsce (zastępowany kierowca)
Drugi kierowca –
Miejsce (zastępowany kierowca)
Red Bull
FerrariRobert ShwartzmanHolandia (Carlos Sainz)
MercedesFrederik VestiMeksyk (George Russell)
AlpineJack DoohanMeksyk (Pierre Gasly)
McLarenOscar Piastri*Bahrajn*
Alfa RomeoTheo PourchaireMeksyk (Valtteri Bottas)
Aston MartinFelipe DrugovichWłochy (Lance Stroll)
HaasOliver BearmanMeksyk (Kevin Magnussen)
AlphaTauriNyck de Vries*/Isack HadjarBahrajn*Meksyk (Yuki Tsunoda)
WilliamsLogan Sargeant*Bahrajn*
*wspomniane powyżej w artykule przed tabelką

Jak widać, zespoły podeszły do tego na przestrzeni sezonu bardzo spokojnie i zbytnio nie spieszyły się z wprowadzaniem juniorów na pierwsze sesje treningowe. Zapowiada nam to więc intensywny okres, jeśli chodzi o występy juniorów w pierwszych treningach, bo czasu już coraz mniej, a zespoły w końcu muszą spełnić te wymagania.

Fot. F1

Kto wystąpi w pierwszych treningach przed GP Meksyku?

Frederik Vesti – Mercedes (Lewis Hamilton)

Mercedes po raz pierwszy wprowadzi juniora do pierwszego treningu w tym sezonie. Będzie nim Frederik Vesti, duński kierowca prestiżowego zespołu w seriach juniorskich – Prema. Vesti to jeden z ciekawszych kierowców, którzy w ostatnim czasie przemierzali drabinkę serii juniorskich, dochodząc do tej najlepszej, czyli do Formuły 2. Duńczyk ma na koncie mistrzostwo w FRECA, co osiągnął w 2019 roku.

To mu otworzyło drzwi do Formuły 3, w której spędził 2 sezony, w każdym z nich zajmując 4. miejsce w klasyfikacji kierowców. W 2022 roku zadebiutowiał w Formule 2 w barwach ART Grand Prix. Po dosyć dobrym debiutanckim sezonie, jeszcze lepsza dyspocyzja przyszła na sezon 2023. Vesti, już w barwach Premy, wygrał jak na razie 2 razy i tyle samo razy stanął na innym stopniu podium niż tym najwyższym. W połączeniu z innymi dobrymi występami, Frederik Vesti zajmuje 2. miejsce tracąc 25 punktów do pierwszego Pourchaire’a. To mocny argument, aby zwrócić większą uwagę na tego kierowcę w przyszłm sezonie.

Jack Doohan – Alpine (Pierre Gasly)

Doohan to francuski kierowca zespołu Virtuosi Racing w Formule 2. W tegorocznej kampanii zajmuje 4. miejsce w klasyfikacji kierowców z 138. punktami. Francuzowi udało się jeden raz stanąć na podium w drugim wyścigu na torze Jeddah w Arabii Saudyjskiej oraz wygrać drugi wyścig na Hungaroring i na Spa. Były to dwie rundy z rzędu, kiedy to kierowca Virtuosi Racing triumfował.

Jack Doohan najlepszy swój sezon miał w 2021 roku – wtedy to zajął 2. miejsce w sezonie Formuły 3. Wcześniej jeszcze 2 razy kończył również na 2. miejscu w azjatyckiej wersji F3. Po udanej kampanii w Formule 3, Doohan przeniósł się do Formuły 2, gdzie nie miał łatwych początków. Sezon 2023 jest jego trzecim sezonem na szczeblu F2 i z roku na rok jeździ coraz lepiej. Francuz idzie w dobrym kierunku, dzięki czemu to ona dostał szansę od Alpine w ramach spełnienia wymagać dotyczących juniorów.

Theo Pourchaire – Alfa Romeo (Valtteri Bottas)

Pourchaire to kierowca już dosyć długo związany z Alfą Romeo. Już od dwóch sezonów co jakiś czas jest łączony z tym zespołem co do fotelu kierowcy. Po odejściu Freda Vasseura, który mocno obtował za Francuzem, sytuacja nieco się wyśrodkowała i jak na razie Pourchaire ma przed sobą najważniejszy cel, który dotychczas miał w swojej karierze – zdobycie mistrzostwa F2. Kierowca rezerwowy Alfy Romeo przed ostatnią rundą w Abu Zabi prowadzi w klasyfikacji, mając 25 punktów przewagi nad Vestim. Co ciekawe, wygrał on tylko w jednym wyścigu w pierwszej rundzie w Bahrajnie. Punkty zdobył stając 6 razy na podium.

Francuski kierowca zastąpi Valtteriego Bottasa. Alfa Romeo w tym sezonie znacznie osłabiła się i nie ma już takiego tempa, jak w poprzedniej kampanii. Dla Pourchaire’a będzie to pierwsza oficjalna sesja treningowa w tym roku, co może być też dobrym akcentem przed finałową rundą w Abu Zabi w Formule 2. Trzeba przyznać, że za postawę w tym sezonie Pourchaire zasługuje na dawanie mu szans w F1.

Oliver Bearman – Haas (Kevin Magnussen)

Oliver Bearman to członek Ferrari Driver Academy, dlatego też ze względu na powiązania Haasa z Ferrari, Bearman wystąpi właśnie w barwach zespołu Steinera. Dla samego Bearmana jest to gigantyczne wyróżnienie, bo pojedzie w pierwszej sesji treningowej mając dopiero 18 lat! Tak, Oliver Bearman to rocznik 2005! Ten młody kierowca debiutuje w tym sezonie w Formule 2 po bardzo dobrym – tylko – jednym roku spędzonym w Formule 3, kiedy to Bearman zajął 3. miejsce w klasyfikacji. Wcześniej triumfował jako mistrz w Niemieckiej i Włoskiej F4, w której z kolei niedawno triumfował przymierzający się do F3 nasz polski kierowca – Kacper Sztuka.

W sezonie 2023 – tak samo jak w F3 rok temu – reprezentuje barwy Premy. To z kolei następne uzasadnienie, dlaczego Oliver Bearman wystąpi w barwach Haasa w pierwszym treningu przed GP Meksyku. Brytyjczyk zajmuje przed ostatnią rundą sezonu szóste miejsce w klasyfikacji kierowców. Uzbierał w tym czasie 130 punktów, wygrywając aż 3 razy w tym sezonie. Na prawdę warto śledzić poczynania tego bardzo młodego kierowcy, bo jego osiągnięcia są – patrząc na wiek – na prawdę imponujące. A styczność z bolidem F1 już miał, bo testował na torze Fiorano.

Fot. Ferrari
Isack Hadjar – AlphaTauri (Yuki Tsunoda)

Hadja zajmuje 14. miejsc w klasyfikacji Formuły 2 w tym sezonie. Jest to aż trzeci francuski kierowca, jaki wystąpi w piątek w FP1! W swoim pierwszym roku w Formule 2 znajduje się on w drugiej dziesiątcę, zajmując 14 miejsce z 47. punktami. Śmiało można rzecz, że to właśnie obecność tego kierowcy na liście zgłoszony do pierwszej sesji treningowej jest największym zaskoczeniem. Francuz wsądzie do bolidu F1 po raz pierwszy w swoim życiu, a zapewne nie stałoby się to w barwach AlphaTauri, gdyby nie jego przynależność do akademii Red Bulla.

Jego największymi na ten moment sukcesami są trzecie miejsca wywalczone we Francuskiej Formule 4 w 2020 roku oraz w Formula Regional Asian Championship w sezonie 2022. Rok temu był w walce o mistrzostwo Formuły 3, ale finalnie zakończył kampanię na 4. miejscu.

Ciekawe FP1

Jak powyżej przedstawiliśmy, w pierwszej seji treningowej do GP Meksyku zobaczymy 5. juniorów. Od 18. latka, po czternastego kierowcę sezonu aż do pretendenta do mistrzostwa Formuły 2. To zwiastuje nam ciekawą sesję treningową, bo tych pięciu kierowców będzie musiało się odnaleźć w nowych dla siebie warunkach. Niektórzy z nich mieli już styczność z bolidem F1, ale nie wszyscy. Tutaj potrzebna jest dojrzałość i opanowanie, aby poradzić sobie z presją, jaka będzie ciążyć na kierowcy z samej istoty jazdy bolidem F1 w oficjalnej sesji. Warto śledzić ten trening, który rozpocznie się o 20:30 w piątek. Zapraszamy również do sprawdzania naszej strony podczas weekendu GP Meksyku – postaramy się pomóc w śledzeniu tej rundy, jak to zresztą robimy już od długiego czasu.

Fot. Joe Portlock - Formula 1/Formula Motorsport Limited via Getty Images)

Podobne wpisy