|

Pierwsza wygrana Novalaka i wielki chaos – podsumowanie rundy F2 na Zandvoort

Zmarnowana szansa liderów klasyfikacji generalnej na powiększenie przewagi, odwołany sprint i zaskakująca wygrana Clementa Novalaka. Sporo działo się w weekend na Zandvoort podczas jedenastej tegorocznej rundy F2.

Piątek

Trening, który rozgrywał się na przysychającej nawierzchni wygrał Ollie Bearman z Premy. Wyprzedził on Dennisa Haugera i Frederika Vestiego. W kwalifikacjach po szalonej sesji, która wielokrotnie była przerywana czerwonymi flagami, wygrał ostatecznie Jak Crawford, który reprezentuje barwy Hitecha. Za nim, tak samo jak w treningu, kwalifikacje zakończyli kolejno Dennis Hauger i Frederik Vesti. Lider klasyfikacji generalnej F2, czyli Theo Pourchaire, zajął dopiero 10 miejsce.

Sobota

Niestety sobotni sprint zakończył się już po kilku okrążeniach za samochodem bezpieczeństwa i tylko jednym okrążeniem przejechanym w warunkach zielonej flagi. Intensywne opady deszczu uniemożliwiły przejechanie większej ilości okrążeń i za względu na bezpieczeństwo zawodników sprint został zakończony. Wygrał go Isack Hadjar przed Victorem Martinsem i Ollie Bearmanem, ale punkty za wyścig nie zostały przyznane ze względu na za małą ilość przejechanych czystych okrążeń.

Doszło także do groźnie wyglądającej kraksy z udziałem Jaka Crawforda i kierowców Campos Racing, czyli Kusha Mainiego i Ralpha Boschunga. Na szczęście nikomu nic się nie stało. Theo Pourchaire, który miał do tego sprintu ruszać z pole position, ostatecznie musiał ruszyć z alei serwisowej. Ze względu na uszkodzenia znalezione w jego aucie nie miał czasu by nadrobić stracone pozycje.

Niedziela

Tym razem wyścig odbył się w przysychających warunkach i kierowcy wystartowali za samochodem bezpieczeństwa. Chwilę później odbył się start lotny i wielu kierowców, w tym obaj kierowcy Premy, obrócili się w pierwszym zakręcie, a Jack Doohan przedwcześnie zakończył swój wyścig w barierze. Na 10 okrążeniu Theo Pourchaire rozbił się na początku drugiego sektora. Chwilę później mechanicy Premy popełnili błąd i źle dokręcili tylnie koła w samochodzie Frederika Vestiego, który chwilę później wypadł z toru.

W taki sposób lider i wicelider klasyfikacji generalnej zakończyli swoje ściganie na Zandvoort. Zamieszanie wykorzystał Clement Novalak z ekipy Trident i wskoczył na pozycję lidera po zmianie opon. Nie oddał on już prowadzenia i wygrał swój pierwszy wyścig w Formule 2. Na kolejnych pozycjach zameldowali się Zane Maloney i Jak Crawford.

Klasyfikacja generalna F2

fot. https://twitter.com/Formula2

Szczegółową klasyfikację F2 sprawdzicie TUTAJ.

Natomiast terminy i miejsca kolejnych wyścigów tej serii sprawdzicie TUTAJ. Przed kierowcami pozostały już tylko dwie rundy sezonu. Jedna z nich będzie mieć miejsce już w najbliższy weekend na Monzie, gdzie tor będzie dzielony pomiędzy F1, F2 i F3 Porsche Supercar – jak widać, kibice na torze będą mieli co oglądać. Ostatnia runda F2 to oczywiście Abu Dhabi i Yas Marina Circuit. Monza jest ostatnim wyścigiem dla Formuły 3 i Porsche Supercup.

Poniżej zapraszamy do odwiedzenia naszego wpisu o holenderskich kierowcach w tych najważniejszych seriach juniorskich. Był to artykuł z okazji rundy Formuły 2 na torze Zandvoort. Zapraszamy do czytania!

Fot. Trident Team (@trident_team)/Twitter

Podobne wpisy