Pierwsze kwalifikacje sezonu Formuły E 2022 za nami

Kwalifikacje przed pierwszym wyścigiem sezonu dobiegła końca. Przebiegła ona w nowym formacie. Jak wyglądały i kto ruszy z Pole Position?

Stoffel Vandoorne na Pole Position

Mercedes nadal jest bardzo mocny i walczy o najwyższe cele. Stoffel Vandoorne zajmuje pierwsze miejsce do pierwszego wyścigu sezonu Diriyah E-Prix. Za nim Jake Dennis z Avalanche Andretti i z P3 Nyck de Vries, z którym zaskakująco wygrał w półfinale. Największym zaskoczeniem może być bardzo wysoka pozycja Porsche za sprawą André Lotterera, który zdobył 4 miejsce! Robin Frijns na P7, Dan Ticktum na P20, a Antonio Giovinazzi dopiero na ostatnim 22 miejscu.

NOWY FORMAT KWALIFIKACJI

Podczas kwalifikacji stawka 22 samochodów zostanie podzielona na dwie grupy po 11 zawodników. Podział będzie wynikać z pozycji zajmowanych w klasyfikacji generalnej. Wszyscy kierowcy będą mieć 10 minut na przejechanie jak najlepszego okrążenia. 4 kierowców, którzy ustanowili najszybsze czasy w każdej grupie, przejdzie do następnego etapu i automatycznie powiększy im się moc silników. Zawodnicy będą walczyć w parach niczym w Turnieju Czterech Skoczni. Dwójka najszybszych w finale będzie walczyć o pole position. Najszybszy kierowca będzie startował z pierwszego pola, drugi z pozycji wicelidera. Półfinały wyłonią trzecie i czwarte miejsce, a ćwierćfinały ustawią pola startowe 5-8.

Przebieg nowego formatu kwalifikacji

Niektórzy kibice byli nieco sceptycznie nastawieni na nową charakterystykę kwalifikacji. Dzisiaj był pierwszy dzień, aby zobaczyć, jak to wygląda w rzeczywistości. Według mnie jak i innych, kwalifikacje były bardzo ciekawe a sam format wprowadzał dużo emocji. Dlatego po pierwszej sesji uważam, że zmiana jest ciekawa i trafiona.

Do ćwierćfinału przeszli: Frijns, Lotterer, Dennis, Bird, Vandoorne, Cassidy, Rowland, de Vries

Pary ćwierćfinałowe (na grubo zwycięzcy):

  • Frijns-Lotterer
  • Dennis-Bird
  • Vandoorne-Cassidy
  • Rowland-de Vries

Do półfinału przeszli: Lotterer, Dennis, Vandoorne, de Vries

Pary półfinałowe

  • Lotterer-Dennis
  • Vandoorne-de Vries

W finale Vandoorne zmierzył się z Dennisem i to kierowca Mercedesa okazał się szybszy o równe 0.3s. Tym samym ustawienie na starcie wygląda tak:

Zdjęcie
Photo: ABB FIA Formula E World Championship/Twitter

*Oliver Rowland spadnie o trzy pozycje po otrzymaniu kary.

Pierwszy wyścig sezonu

Kierowcy po raz pierwszy ruszą z pól startowych dzisiaj o godzinie 18. To wtedy rozpocznie się pierwsze DIRIYAH E-PRIX 2022. Transmisja odbędzie się w Eurosport Playerze. O 19:45 będzie powtórka tego wydarzenia na kanale Eurosportu 2.

Photo: Motorsport Guides

Podobne wpisy