Pierwszy e-sportowy kierowca dołącza do F2

Historia, której nikt nie powstydziłby się napisać. Cem Bolukbasi, były e-sportowy kierowca dołącza na zaplecze Formuły 1.

Cem Bolukbasi, to turecki kierowca, który znany był z wyścigów e-sportowcyh, do teraz. Właśnie dołączył on do zespołu ścigającego się w F2.

Historia

Cem Bolukbasi to 23-letni turecki kierowca, który swoją przygodę zaczynał w kartingach. Jeździł w nich 5 lat, a dokładnie od 2007 do 2012 roku. W tym czasie nie udało mu się nic zdobyć, poza jednym wyjątkiem, zajęciem trzeciego miejsca na Kartingowych Mistrzostwach Turcji-Mini w 2009r. Było to jego najlepsze osiągnięcie na przestrzeni 5-letniej jazdy w kartingach. Po tym jak Turek nie odnosił żadnych sukcesów postanowił zakończyć karierę.

Esport

Od 2017 roku brał czynny udział w zawodach e-sportowych. W 2017 Formula One eSports Series zajął 5 miejsce, wygrywając przy tym w jednym wyścigu. Pod koniec tego roku dołączył do organizacji G2 Esports FA Racing, dla której ścigał się przez cały 2018 rok oraz brał dalej udział w Formula One eSports, gdzie zajął 12 miejsce ścigając się w 4 z 10 wyścigach.

Starty w GT4

W 2019 oprócz ścigania się w Formula One eSports, Cem Bolukbasi dołączył do tureckiego zespołu Borusan Otomotiv Motorsport, z którym to zaczął swoją przygodę w serii GT4. Pierwszy rok nie należał do najlepszych, udało mu się jedynie raz stanąć na drugim miejscu w rundzie Misano, a sezon zakończył na 17 miejscu. Rok 2020 to już jednak inna historia, ponieważ był to bardzo dobry sezon w wykonaniu Turka. Potrafił on zdobyć 3 pole position i wygrać 3 wyścigi, a sezon ukończył na bardzo dobrym drugim miejscu.

Azjatycka Formuła 3

W styczniu 2021 roku Chiński zespół BlackArts Racing Team ogłosił, że Bolukbasi pojedzie w Azjatyckiej F3. Punktował on w 13 z 15 wyścigach, a jego najwyższym miejscem była 5 pozycja. Sezon zakończył na 9 miejscu.

Euroformuła

W sezonie 2021 Cem Bolukbasi dołączył do Euroformula Open Championship w zespole Van Amersfoort Racing. Tam udało mu się wygrać swój pierwszy wyścig, co sprawiło, że stał się on pierwszym e-sportowym kierowcą, który wygrał wyścig Formuły. Sezon zakończył na bardzo wysokiej 5 pozycji.

Formuła 2

Dzisiaj w mediach społecznościowych mogliśmy dowiedzieć się, że Cem Bolukbasi będzie startował w F2 w zespole Charouz Racing System. Jest to pierwszy taki przypadek, gdzie kierowca e-sportowy będzie startował w tak wysokiej klasie wyścigów samochodowych. Oprócz tego, jest on też pierwszym tureckim kierowcą, który będzie ścigał się w F2.

Gdyby nie wirtualna rywalizacja, to nawet nie byłbym wstanie wsiąść do realnego bolidu. To fajne uczucie będąc tym pierwszym. Liczę, że da to nadzieję innym ludziom na to że wszystko jest możliwe – zakończył Cem Bolukbasi.

Jednak nie jest on jedynym, który tego dokonał. Paręnaście lat temu podobną drogę przeszedł węgierski kierowca Norbert Michelisz, który to też zaczynał swoją przygodę w e-sporcie. Wtedy jednak ta dyscyplina nie była tak rozwinięta i popularna jak teraz. Jego poczynania można było śledzić w World Touring Car Championship.

Historia Cema Bolukbasiego jest czymś niezwykłym i ciężko będzie ją komuś powtórzyć. Nie pozostało nam nic innego jak trzymać za niego kciuki. Pierwszy wyścig 23-latka w F2 będziemy mogli śledzić już 20 marca na torze w Bahrajnie.

Photo: Formula 2

Podobne wpisy