Podsumowanie piątkowych treningów przed GP Meksyku

Piątkowe treningi już za nami. Czas na – podobnie jak podczas GP USA – poranne podsumowania wieczornych wydarzeń na torze

Pierwsza sesja treningowa

Nyck de Vries (Mercedes), Pietro Fittipaldi (Haas), Jack Doohan (Alpine), Liam Lawson (AlphaTauri) i Logan Sargeant (Williams) – to kierowcy, którzy otrzymali pierwszy trening w zespołach. Pierwsi dwaj już uczestniczyli w wyścigu F1 – niedawno Nyck de Vries w GP Włoch.

Na początku treningu niektórzy kierowcy informowali o problemach z hamulcami. Dali znać o tym już na start Liam Lawson i Daniel Ricciardo. Nic się tak na prawdę szczególnego nie działo przez pierwszą połowę wyścigu, a kierowcy spokojnie z zespołami wykonywali swoją robotę.

Pierwszą żółtą flagę zobaczyliśmy w sytuacji Maxa Verstappena, który stracił panowanie nad samochodem i wyleciał na pobocze tzw. „eskach” w drugim sektorze. Chwilę później Zhou Guanyu zatrzymał się tuż przed wjazdem do alei serwisowej – nie zdołał dojechać do swoich mechaników, więc musieli oni dopchać Chińczyka do garażu.

Photo: F1

Czerwona flaga została wywieszona na ok 22 minuty przed końcem sesji. Pietro Fittipaldi zatrzymał się na torze na swoim pierwszym pomiarowym okrążeniu na miękkich oponach w jedynce. Porządkowi potrzebowali 5 minut, aby ściągnąć bolid Haasa i kierowcy mogli już wrócić na tor.

Już ok. 5 minut przed końcem Liam Lawson zatrzymał się na torze w sekcji stadionowej. Prawdopodobnie przez awarię hamulców, bo to właśnie z tego obrębu widzieliśmy unoszący się dym. Tym samym sesja dobiegła końca.

Photo: F1

Wyniki

Photo: F1

Carlos Sainz zakończył trening na P1 z czasem 1:20.707. Tuż za nim zakwalifikował się Charles Leclerc (+0.046s) i Sergio Perez (0.120). Max Verstappen zajął P4. Najwięcej okrążeń przejechał Fernando Alonso – 26, a najmniej Piettro Fittipaldi – 8. Kierowcy rezerwowi, testowi zajęli od miejsca 15 w dół.

Druga sesja treningowa

Mało znacząca sesja, aby na niej przewidywać ułożenie stawki w kwalifikacjach i wyścigu. Podobnie jak tydzień temu, kierowcy testowali opony Pirelli na sezon 2023. I tak właśnie przez pierwsze 30 minut kierowcy testowali to co przygotowało Pirelli.

Spokojny trening przerwał Charles Leclerc, który rozbił się w „eskach” w drugim sektorze, gdzie jeszcze w pierwszym treningu Verstappen wyszedł cało z poślizgu. Monakijczyk uszkodził tył samochodu i są obawy o stan skrzyni biegów i silnika.

Photo: F1

Czerwone flagi ok. 20 minut, bo naprawiane były bandy po tym solidnym uderzeniu. Tuż przed końcem sesji na poboczu zatrzymał się Zhou z powodu awarii hydrauliki. Wywieszono czerwone flagi i sesji już nie wznowiono.

Wyniki

Photo: F1

Photo: Oracle Red Bull Racing/Twitter

Podobne wpisy