Poranna sesja testów F1 za nami

Jesteśmy już po porannych jazdach na torze Sakhir. Czas na krótkie podsumowanie tego co wydarzyło się podczas tych jazd.

Po raz pierwszy w roku 2023 kierowcy F1 – jak na razie ich część – wyjechała na tor Sakhir w ramach testów przedsezonowych. Jak to bywa podczas tych jazd, tempo nie było oczywiście zawrotne, bo zespoły skupiały się na testach. Dlatego też widzieliśmy kratownice na bolidach m.in. na bolidzie Ferrari czy Mercedesa. Williams jeździł również z farbą aero, która bada przepływ powietrza.

Jest to standardowy obrazek, który widujemy co rok podczas tych testów. Zapraszam na krótkie podsumowanie tego co wydarzyło się podczas tych pierwszych jazd na słonecznym obiekcie w Bahrajnie.

Aston Martin zatrzymał się już po 10 minutach

Już po ok. 10 minutach na torze została wywieszona czerwona flaga. Wszystko przez awarię – jak się później okazało awarię elektroniki – w bolidzie Drugovicha. Drugovich, zastępujący w tych testach Strolla musiał zatrzymać bolid i wrócić do garażu. Na jego szczęście zdołał jeszcze wrócić na tor i przejechać nieco dystansu, pokonując 40 okrążeń.

Fot. Getty Images

Ferrari z dziwnym zjawiskiem

Bolid Ferrari prowadzony w tej sesji przez Carlosa Sainza zainteresował wszystkich kibiców przez ciekawe zjawisko, jakie można dostrzec na nagraniach. Można zauważyć wgniecenie pojawiające się przy wyższych prędkościach na nosie przedniego skrzydła. Można gdybać, że obszar ten nie jest elementem konstrukcyjnym i po prostu wygina się pod wpływem ciśnienia powietrza.

Raczej nie jest to nic poważnego i wymaga to wzmocnienia, a sam zespół poinformował, że nie jest to zamierzony zabieg. Dlatego też domysły, że jest to zastosowanie „aktywnej aerodynamiki” nie są prawdziwe.

Verstappen i Sainz zdecydowanie najszybszymi

Oczywiście czasy nie mają większego znaczenia podsumowując poranne jazdy, ale warto o nich wspomnieć. Zdecydowanie Max Verstappen i Carlos Sainz byli najszybszymi, zmieniając się co jakiś czas w klasyfikacji na 1 miejscu. Oczywiście pojawiali się na 1 miejscu inni jak np. Albon, ale to Verstappen i Sainz mieli regularne tempo.

Ostatecznie to Max Verstappen zakończył testy na pierwszym miejscu z czasem o 0.3s lepszym od Carlosa Sainza. Na trzecim miejscu uplasował się Alex Albon. Jednak nie ma co przywiązywać do tego większej wagi. Najbardziej liczy się przebyty dystans przez kierowców i wyniki poszczególnych testów przez zespoły.

Fot. F1

Dystans kierowców

Najbardziej aktywna była pierwsza trójka kierowców: Verstappen, Sainz i Albon. Alex Albon przejechał najwięcej okrążeń w stawce – 74. Nieco mniej przejechał Sainz – 72 i Verstappen – 71. Zdecydowanie najmniej kółek pokonał Felipe Drugovich, co oczywiście jest związane z problemami z bolidem. Brazylijczyk, dlatego też przejechał 40 okrążeń.

Niko Hulkenberg po powrocie do kokpitu pokonał 51 kółek. To trzeci najgorszy wynik w stawce 10 kierowców tej sesji. O jedno okrążenie więcej przejechał debiutant – Oscar Piastri. Na pewno Ci dwaj kierowcy potrzebują po wiele więcej czasu, aby jak najlepiej się przygotować do nowych dla nich wyzwań – w końcu jest to nowa konstrukcja dla Hulkenberga.

Relacja LIVE

Zapraszamy do dalszego śledzenia naszej relacji LIVE, która nadal znajduje się w tym samym miejscu. Skierowane dla wszystkich tych, którzy nie mogą uważnie śledzić poczynań kierowców na torze Sakhir.

Fot. F1

Podobne wpisy