Przedsezonowe testy F1 w Bahrajnie

W dniach 10-12 marca odbędą się drugie przedsezonowe testy F1 w Bahrajnie.

Pierwsza tura przedsezonowych testów w Barcelonie już za nami. Zespoły przez trzy dni miały możliwość sprawdzania swoich bolidów pod różnymi kątami. Teraz przyszedł czas na kolejne testy przed rozpoczynającym się sezonem F1 (18-20 marca). Druga tura przedsezonowych testów odbędzie się na torze Bahrain International Circuit w Bahrajnie w dniach 10-12 marca. Będą to już ostatnie trzy dni testów dla zespołów.

Przedsezonowe testy F1 w Bahrajnie
Photo: Bahrain Int. Cicruit

Dzień testowy podzielony zostanie na sesję poranną i popołudniową. Sesje potrwają cztery godziny, a między nimi będzie godzinna przerwa. Według czasu obowiązującego w Polsce, pierwsza część odbywać się będzie w godzinach 8:00 – 12:00, a druga część w godzinach 13:00 – 17:00.

Czego się spodziewać?

Po trzech dniach testowych w Hiszpanii, przyszedł czas na tor, gdzie warunki mogą sprzyjać ekipom. Nie będzie problemów z chłodnymi porankami, ani opadami deszczu, co oznacza, że kierowcy mogą jeździć po torze cały czas. Gdy dzień testowy będzie zbliżał się ku końcowi, a tor zostanie sztucznie oświetlony, to warunki na torze będą najlepsze. Możemy spodziewać się, że wtedy rozpocznie się rywalizacja o najlepsze czasy okrążeń.

W trakcie pierwszych trzech dni testowych pod Barceloną, zespoły poznawały swoje nowe samochody. Mogło się to wiązać z rezygnacją z wykonywania symulacji kwalifikacji i wyścigu, albo po prostu nie starczyło im na to czasu, ponieważ stajnie skupiały się na poznawaniu nowego samochodu podczas klasycznych testów. Tutaj jednak ekipy nie mogą sobie na to pozwolić. To są ostatnie testy, przed rozpoczynającym się sezonem. Każdy przejechany kilometr będzie istotny dla zespołu. Podczas pierwszej tury, czasy okrążeń nie były najważniejsze. Tam liczyło się jak najwięcej przejechanych okrążeń. Inaczej sytuacja ma się podczas drugiej tury testów. Czasy robione przez kierowców na tym torze będą jednak bardzo ważne. To tutaj przyjdzie nam oglądać pierwszy wyścig w tym sezonie.

Możemy przypuszczać, że ekipy przywiozą nowe modyfikacje do swoich bolidów. Niektóre zespoły mogą mieć sporo nowych elementów w samochodach, a inne mogą posiadać jakieś mniejsze ulepszenia, których nie zauważymy na pierwszy rzut oka.

Photo: Alpha Tauri

Zespoły dostają od Pirelli opony na potrzeby testów. Część mieszanek narzuca producent, a część wybierają stajnie. Tor Bahrain International Circuit jest średni pod względem zużycia ogumienia, ale dotyczy to wyścigów, które odbywają się po zmierzchu. Testy jednak są rozgrywane w czasie dnia, a to oznacza, że nawierzchnia będzie bardziej nagrzana, a zużycie ogumienia przez to wzrośnie.

Pirelli przez swoje media społecznościowe potwierdziło mieszanki opon na drugą turę testów w Bahrajnie.

F1

Haas dopiero od czwartkowego popołudnia

Ostatnimi czasy, Haas ma wiele pecha. Pierw rozwiązanie umowy z Uralkali i Nikitą Mazepinem przez wojnę na wschodzie, a teraz problem z transportem ładunku do Bahrajnu. Samolot, który miał przetransportować części, został uziemiony w Istambule przez problemy techniczne. To spowodowało spore straty czasowe. Ładunek amerykańskiej ekipy dotarł na tor w Bahrajnie dopiero wczoraj późnym wieczorem. To opóźnienie wpłynie na ich program i zespół wyjedzie na tor w czwartek, ale dopiero podczas popołudniowej sesji. Za kierownicą zobaczymy Pietro Fittipaldiego.

Składy zespołów na drugą turę testów

Dwóch kierowców jednego dnia oznacza, że pierwszy z nich pojedzie w sesji porannej, a drugi w popołudniowej. Większość zespołów powinna nominować po dwóch kierowców na jeden dzień. Tabela będzie stale aktualizowana.

ZespółCzwartek, 10 MarcaPiątek, 11 MarcaSobota, 12 Marca
MercedesHamilton/RussellRussell/HamiltonHamilton/Russell
Red BullPerezVerstappenPerez/Verstappen
FerrariLeclerc/SainzLeclerc/SainzSainz/Leclerc
McLarenNorrisNorrisNorris
AlpineOcon/AlonsoOconAlonso
Alpha TauriGaslyTsunodaGasly/Tsunoda
Aston MartinVettel/StrollVettel/StrollStroll/Vettel
WilliamsAlbonLatifiLatifi/Albon
Alfa RomeoBottas/ZhouBottas/ZhouZhou/Bottas
Haas FittipaldiSchumacher/MagnussenMagnussen/Schumacher
Relacja z drugiej tury testów

Druga tura testów wg. Liberty Media jest tą jedyną „oficjalną turą testów”. Zespoły F1 będą jeździć w Bahrajnie w dniach 10 – 12 marca 2022 roku. Na trybunach będą mieli możliwość zasiąść już kibice. Oprócz tego, z każdego dnia prowadzona będzie transmisja na żywo w F1 TV Pro, a także będzie dostępny live timing.

Abonament F1 TV Pro kosztuje w Polsce 5,99 euro za 30 dni lub 49,99 euro za rok przy zakupie w przeglądarce internetowej. Ceny za pakiet F1 TV Access są niższe – 2,99 euro za 30 dni lub 26,99 euro za rok. Pakiety F1 można kupować tutaj. Jak co roku, przed rozpoczęciem sezonu, można kupić pakiet roczny F1 TV Pro na promocji.

Na obecny moment nie ma żadnej informacji nt. relacji testów w Eleven Sports. Jeżeli coś się zmieni, będziemy informować.

Podsumowanie i relacje z testów na Na czterech Kołach

Codziennie na stronie, będzie pojawiać się podsumowanie na koniec dnia, tzw. „przeglądy”. Będą znajdować się tam najważniejsze informacje z danego dnia testów. Serdecznie zapraszam do śledzenia.

Photo: Haas

Podobne wpisy