Rajd Akropolu [ZAPOWIEDŹ]

Świat rajdów przenosi się tym razem na przepiękną Grecję, aby rozpocząć tegoroczny rajd Akropolu. Przeczytajcie historię tego wydarzenia.

Do końca sezonu zostały tylko 4. rundy. Pierwsza z nich odbędzie się już w ten weekend 08-11 września. Kierowcy będą rywalizować w Grecji podczas słynnego rajdu Akropolu. Kalle Rovanpera błędem w poprzedniej rundzie utrudnił sobie zadanie i nie zbliżył się do założenia mistrzowskiej korony. W Grecji też nie będzie o to łatwo, zwłaszcza że wicelider klasyfikacji Ott Tanak, jest w znakomitej formie. Zapraszam do zapoznania się z historią rajdu i planami tegorocznej rywalizacji.

Historia

Początki

Impreza powstała w 1951 roku. Pierwsze 2. edycje nosiły nazwę ELPA Rally, dopiero od 1953 roku zmieniono nazwę na rajd Akropolu używaną do dziś. W 1956 roku rajd został rundą mistrzostw Europy, co ciekawe w 1958 wygrał go były kierowca F1, Luigi Villoresi, który w trakcie swojej kariery reprezentował przez kilka lat Ferrari. W 1969 roku zmagania wypadły z ERC, wygrał wtedy słynny Pauli Toivonen. Od następnego roku, Akropol znalazł się w utworzonym cyklu mistrzostw świata, najpierw IMC (1970-1972), a następnie od 1973 roku WRC.

Miejsce sprzyjające legendą

Wśród słynnych zwycięzców tego rajdu w tamtych czasach można wymienić: Ove Anderssona, Waltera Rohrla, Bjorna Waldegarda, Ariego Vatanena, Timo Salonena, Juhe Kankkunena, Markku Alena czy Massimo Biassiona. Warto wspomnieć również o Michele Mouton, która w 1982 roku odniosła tutaj jedno ze swoich 4. zwycięstw w karierze. W latach 90. przedstawiciele światowej czołówki, zaciekle walczyli tutaj o zwycięstwo.

Photo: Rally Group B/Twitter

Carlos Sainz wygrał 3-krotnie, także Kankunen i Biasion dopisali sobie po trumfie. W 1995 roku, rajd tak jak większość innych nie znalazł się w kalendarzu i gościł tylko kategorię 2- litrową. Wygrał wtedy reprezentant gospodarzy – Aris Vovos. Colin McRae triumfował w Grecji aż 5 razy. W 2003 roku swoje pierwsze zwycięstwo w karierze odniósł Markko Martin.

Francuzi kontra Finowie

W następnych latach jak na pewno wielu kibiców pamięta, o najwyższe cele walczyli właśnie reprezentanci tych krajów. Każdemu zawsze zależało wygrać na Akropolu, bo to jedna z najbardziej wymagających rund. Sebastien Loeb wygrał w 2005 roku, a następnie 2 razy z rzędu górą był Marcus Gronholm. W 2008, kiedy pałeczkę po Gronholmie przejął Hirvonen, to Loeb znowu wygrał, ale młody Fin zrewanżował się rok później. W 2010 rajd nie odbył się. Później w 2011 wygrał partner Loeba z Citroena, Sebastien Ogier, kiedy był jeszcze wschodzącą gwiazdą. W 2013 roku kolejnym Finem ze zwycięstwem na greckich trasach został Jari-Matti Latvala.

Wypadnięcie z kalendarza WRC

Od 2014 roku rajd na stałe wypadł z cyklu WRC. Wrócił po 46 latach do kalendarza mistrzostw Europy. Wygrał wtedy obecny kierowca M-Sportu, Craig Breen. Rok później mieliśmy tam pierwsze Polskie zwycięstwo w wykonaniu Kajetana Kajetanowicza. Nasz reprezentant powtórzył ten sukces jeszcze w 2017 roku. W ubiegłym roku nastąpił powrót imprezy do kalendarza WRC. Wtedy swoje drugie zwycięstwo w sezonie i w karierze odniósł Kalle Rovanpera.

Photo: Marcin Snopkowski

Harmonogram

Harmonogram rajdu jest dostępny do sprawdzenia TUTAJ. Znajduje się tam plan rywalizacji z godzinami rozpoczęcia odcinków.

Lista startowa

Gdzie oglądać?

W pakiecie na oficjalnej stronie wrc.com można zobaczyć cały rajd wraz ze studiem i opiniami ekspertów.

Photo: Media Acropolis Rally

Podobne wpisy