Rajd Chorwacji 2023 [ZAPOWIEDŹ]

Rajdowe mistrzostwa świata nie zatrzymują się. Kierowcy tym razem zmierzą się na szutrowych trasach Chorwacji. Rajd Chorwacji odbędzie się w cieniu żałoby po kierowcy Hyundaia – Craigu Breenie, który zginął podczas testów w ubiegłym tygodniu.

W ubiegłym roku

Zacięta walka o zwycięstwo

Poprzednia edycja Rajdu Chorwacji dostarczyła nam niesamowitych emocji do samego końca. O zwycięstwo walczyli Kalle Rovanpera z Toyoty i obecny kierowca M-Sportu – Ott Tanak który reprezentował wtedy Hyundaia. Górą był młodszy z nich, czyli Rovanpera. Wygrał z przewagą 4,3 sekundy nad Estończykiem. Prowadził od startu aż do OS18. Na przedostatniej próbie – OS19 – klasyfikacją zamieszały deszczowe warunki, dzięki którym Tanak wyszedł na prowadzenie. Młody Fin jednak wygrał Power Stage z przewagą 5,7 sekundy, dzięki czemu odzyskał prowadzenie mogąc cieszyć się z kolejnego zwycięstwa.

Fot. Autosport

Kajto w punktach

Podium uzupełnił parter zespołowy Tanaka – Thierry Neuville, a za Belgiem uplasował się Craig Breen. Wyniki były również radosne dla polskich kibiców, którzy mogli cieszyć się z 2. miejsca Kajetana Kajetanowicza w kategorii WRC2 i 8. w klasyfikacji rajdu, co dało mu punkty również w klasyfikacji WRC. W tym roku nasza załoga nie pojawi się na trasie, będzie za to ubiegłoroczny zwycięzca rajdu w klasie WRC2 – Yohan Rossel

Charakterystyka

Rajd Chorwacji po raz trzeci z rzędu gości w kalendarzu WRC. Rozgrywany jest on zarówno na szutrze jak i na asfalcie. Kierowcy mają do pokonania 20 odcinków specjalnych których łączna długość wynosi 1650,58 km. Trasy są bardzo wymagające i łatwo jest popełnić błąd.

Plan jazdy na Rajd Chorwacji

TUTAJ można zobaczyć szczegółowe plany wszystkich odcinków specjalnych wraz z godzinami ich startu.

Lista startowa na Rajd Chorwacji

Craig Breen (1990-2023)

Fot. Getty Images

Hołd

W czwartek o 16.30 odbędzie się spotkanie o nazwie “Tribute Craig Breen”, na którym zbiorą się zawodnicy, aby uczcić pamięć zmarłego w ubiegły czwartek kierowcę Hyundaia Craiga Breena. Zginął on podczas testów przed rajdem wypadając z drogi. Drewniana belka rozbiła przednią szybę samochodu i trafiła w kierowcę. James Fulton, pilot Irlandczyka, wyszedł z wypadku bez uszczerbku na zdrowiu.

Oprócz minuty ciszy zaplanowanej podczas ceremonii rozpoczęcia rajdu, zespół Breena pojedzie w specjalnych barwach upamiętniających tego kierowcę. Hyundai chcę startem w rajdzie jak najlepiej upamiętnić swojego kierowcę.

Startując oddamy hołd jemu, jego pasji do rajdów i duchowi rywalizacji. Oba samochody pojadą ze specjalną dekoracją przypominającą Craiga, jego rodzinę i przyjaciół – potwierdził szef zespołu Cyril Abiteboul.

Kariera Breena

Craig Breen karierę w motosporcie rozpoczął w wieku 9 lat od kartingu. W wieku 17 lat wybrał rajdy samochodowe jako dalszą ścieżkę kariery. Odniósł wtedy liczne sukcesy u siebie w kraju w Pucharze Forda Fiesty.

Zadebiutował w rajdzie WRC w Portugalii w 2009 roku również za kierownicą samochodu amerykańskiego producenta, w których startował wtedy regularnie. W 2012 roku został mistrzem świata klasy SWRC. Wygrał wtedy 4 z 7 rund, a w Hiszpanii zajął 6. miejsce w klasyfikacji rajdu, co dało mu pierwsze punkty w WRC.

Starty w WRC

W 2014 roku podczas rajdu Szwecji zaliczył pierwszy start w klasie WRC również Fordem Fiestą i ukończył go na 9. miejscu. W 2016 roku został zatrudniony przez fabryczny zespół Citroena i już w Finlandii cieszył się z pierwszego podium. W następnych latach kontynuował starty we francuskim teamie niemal już na pełny etat, notując bardzo dobre wyniki. W Szwecji w 2018 roku zajął 2. miejsce.

Fot. Getty Images

W 2019 roku zmienił barwy na Hyundaia, jednak nie był tam kierowcą etatowym i w następnych 2. sezonach zaliczył łącznie tylko 4 występy, w tym jeden ukończony na podium. W 2021 dostał od koreańskiego producenta więcej okazji startu, które w pełni wykorzystał. W 5 startach aż 3 razy zdobył podium, a w pozostałych dwóch był 4. i 8.

W ubiegłym roku uczestniczył we wszystkich rajdach w zespole M-Sport za kierownicą Forda. Wiele razy zmarnował okazję na dobry wynik popełniając mnóstwo błędów, które niszczyły mu rajdy. Jego najlepszymi występami były Monte Carlo, gdzie ustąpił tylko Loebowi i Ogierowi, a także Sardynia, gdzie zajął 2. miejsce. W 2023 roku wrócił do Hyundaia jako kierowca dodatkowy. Zachwycił w śnieżnej Szwecji, gdzie długo prowadził ostatecznie zajmując 2. miejsce, niestety był to jego ostatni pokaz siły.

Gdzie oglądać?

Cały rajd Chorwacji tak jak poprzednie tegoroczne imprezy można obejrzeć na kanale Motowizja. Jest on dostępny u nadawców telewizji satelitarnych jak np. Canal+, Orange, Upc, Vectra, Inea, Toya i w pakietach wybranych sieci komórkowych, a także serwisach streamingowych. Pełny wykaz nadawców TV satelitarnych i kablowych sprawdzicie TUTAJ.

Podobne wpisy