Rajd Finlandii 2023 [ZAPOWIEDŹ]

W najbliższy weekend stawka WRC przeniesie się do Skandynawii, gdzie rozegra się Rajd Finlandii. Jest to już 9. runda tegorocznych mistrzostw świata. Czy Kalle Rovanpera wygra swój domowy rajd?

Tegoroczne zmagania rajdowych mistrzostw świata są już za półmetkiem. Tym razem kierowcy kategorii WRC zawitają do kraju urzędującego mistrza świata i lidera tegorocznych mistrzostw – Kalle Rovanpery, czyli do Finlandii. To właśnie tam w najbliższy weekend 3-6 sierpnia odbędzie się 9. runda tegorocznej rywalizacji, zwaną rajdem “tysiąca jezior”.

Historia rajdu

Kraj legend

Finlandia ma spore tradycje względem rajdów samochodowych. Z tego kraju pochodzi aż 8 mistrzów świata, a także wielu utalentowanych kierowców, którym nie było dane sięgnąć po to osiągnięcie jak m.in. nieodżałowany Henri Toivonen, Mikko Hirvonen, Jari-Matti Latvala czy Harri Rovanpera, którego syn Kalle został w 2022 roku najmłodszym mistrzem świata w historii.

Początki rajdu

Pierwszą edycję imprezy rozegrano w 1951 roku i nazywała się ona w tamtych czasach “Jyväskylän Suurajot”, czyli w tłumaczeniu “Główny wyścig Jyvaskyla”. Zwyciężył wtedy Anvo Karlsson. Co ciekawe w 1956 roku wygrał Szwed Erik Carlsson, będąc pierwszym kierowcą spoza Finlandii, który tego dokonał. Miał on kiedyś ciekawą przygodę podczas Rajdu Polski, kiedy w jego samochodzie skończyło się paliwo. Jego szansę wtedy uratował przypadkowy motocyklista, który oddał mu swoją benzynę z baku, dzięki czemu ukończył rajd na 2 miejscu. Szwed w 1963 roku ożenił się z siostrą czterokrotnego wicemistrza świata F1 – Stirlinga Mossa.

Wzrost prestiżu

W 1959 roku Finlandiia została rundą ERC. Po raz drugi wtedy zwyciężył kierowca zza granicy, był to Gunnar Callbo – ponownie na fińskiej ziemi triumfował Szwed. W 1961 roku swoje jedyne zwycięstwo w ojczyźnie odniósł słynny Rauno Aaltonen, od którego nazwiska nazwano pełny obrót samochodu 360 stopni bez zatrzymania tzw. “pełny Aaltonen”. Rok później wygrał Pauli Toivonen, ojciec Harriego i jego starszego brata Henriego, który zginął w 1986 roku podczas rajdu Korsyki.

Następne lata były seryjnymi zwycięstwami kolejno: Simo Lampinena (1963-1964), Timo Makkinena (1965-1967) i Hannu Mikkoli (1968-1970). W 1963 roku pierwszy raz użyto nazwy “rajd tysiąca jezior”, ale powrócono do niej dopiero w latach 1966-1967, a od 1969 już na stałe narodowy rajd Finlandii zaczął nosić tę nazwę. W 1971 roku Stig Blomqvist został trzecim Szwedem i jednocześnie kierowcą spoza Finlandii, któremu udało się tam zwyciężyć. 13 lat później został mistrzem świata.

W 1973 roku rajd znalazł się w kalendarzu pierwszej edycji mistrzostw świata. Swoje 4-te i ostatnie zwycięstwo w ojczyźnie odniósł Timo Makkinen. Następne lata, kiedy już na stałe zagościł w WRC, należały do przyszłych fińskich mistrzów świata. Hannu Mikkola wygrał 4 razy (1974-1975, 1982-1983), czyli łącznie aż 7, a więc jest współrekordzistą pod względem liczby zwycięstw. Markku Alen wygrał w ojczyźnie 5-krotnie (1978-1980, 1987-1988). Po 2 zwycięstwa odnieśli: Ari Vatanen (1981 i 1984), a także Timo Salonen (1985-1986).

Światowa potęga

W 1989 roku po raz ostatni ze zwycięstwa u swojego wschodniego sąsiada cieszył się kierowca ze Szwecji. Był nim Mikhael Ericsson, rok później fińskie zmagania doczekały się “egzotycznego” zwycięzcy. Został nim legendarny Carlos Sainz, czyli ojciec obecnego kierowcy Ferrari w F1. W 1992 roku drugim nietypowym z racji narodowości zwycięzcą był Didier Auriol. Tą serię nietypowości przedzielił Juha Kankunen, dla którego zwycięstwo w 1991 było pierwszym w ojczyźnie, a pod koniec roku został pierwszym kierowcą w historii, który zdobył więcej niż 2 tytuły mistrza świata. Drugi raz w Finlandii wygrał w 1993 roku, w roku, w którym cieszył się z 4. tytułu mistrza świata.

Następne lata należały do następcy wielkiego Fina, jego rodaka Tommiego Makkinena który wygrał 5 razy z rzędy (1994-1998), a w latach 1996-1999 sięgał po tytuły mistrza świata, wyrównując rekord Kankunena. W ostatnim mistrzowskim roku Makkinena, jego poprzednik Kankunen wygrał w Finlandii po raz ostatni. Warto również wspomnieć, że od 1997 roku nastąpiła zmian nazwy rajd z “tysiąca jezior” na “Rajd Finlandii”.

Po takiej serii sukcesów fińskich reprezentantów nastąpił schyłek karier dwóch czterokrotnych mistrzów świata. Jeśli ktoś wtedy pomyślał, że to koniec dominacji tego kraju na rajdowych trasach, to nic bardziej mylnego. Już w 2000 roku Finowie mieli nową gwiazdę w postaci Marcusa Gronholma, który w swojej ojczyźnie był bardziej niesamowity niż jego poprzednicy. W latach 2000-2007 zwyciężył aż 7 razy, czym wyrównał rekord Hannu Mikkoli. Tylko w 2003 roku jego wspaniałą serię przerwał słynny Estończyk – Markko Martin.

Finlandia vs. Francja

Dominacja Gronholma w ojczyźnie trwała aż jego emerytury. Jego brak w stawce w 2008 roku oznaczało, że do listy zwycięzców dołączy ktoś nowy. Kibice liczyli, że to Mikko Hirvonen, który odziedziczył pozycję nr. 1 w zespole Forda, podtrzyma tą passę, ale miał bardzo groźnego rywala w postaci 4-krotnego wówczas mistrza świata z Francji, Sebastiena Loeba. 28-letni Fin uległ Francuzowi o 9 sekund, ale rok później Hirvonen zrewanżował się z nawiązką, wygrywając z przewagą ponad 25 sekund. Spore szanse na drugie z rzędu zwycięstwo miał w 2010 roku, niestety odpadł z rajdu.

Tym razem pogromcą Loeba okazał się jego młodszy kolega z zespołu Forda, Jari-Matti Latvla, więc zwycięstwo zostało w Finlandii. Sebastien Loeb wygrał następne 2. edycje z rzędu, a tą francuską passę podtrzymał rok później nowy dominator sportu – Sebastien Ogier, dla którego to było jedyne zwycięstwo w Finlandii. W latach 2014-2015 zatrzymał go jego partner z zespołu Volkswagena, którym był właśnie Jari-Matti Latvla.

Ostatnie lata

W 2016 dość niespodziewanie do listy zwycięzców dołączyła Wielka Brytania za sprawą Krisa Meeka z zespołu Citroena. Ostatnim Finem, który wygrał w ojczyźnie był Espekka Lappi w 2017 roku. Następne 2. edycje wygrał Ott Tanak, który dorzucił kolejny triumf również podczas ostatniej edycji i ma już ich 3.

Jeszcze w 2021 roku, kiedy WRC wróciło tutaj po rocznej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa, do Krisa Meeka wśród brytyjskich zwycięzców rajdu Finlandii dołączył Elfryn Evans. W tym roku Kalle Rovanpera chce się odegrać za ubiegłoroczną porażkę z Estończykiem i w końcu wygrać w ojczyźnie.

Harmonogram rajdu

Rajd Finlandii – lista startowa

Gdzie oglądać?

Rajd Finlandii tak samo jak pozostałe tegoroczne rundy będzie transmitowany w Motowizji, której listę nadawców możecie znaleźć TUTAJ.

Z racji, że impreza odbywa się w okresie wakacyjnym, warto również podać ceny biletów, gdyby ktoś miał ochotę wybrać się na nią osobiście. Można je kupić m.in. TUTAJ.

Fot. wrc.com

Podobne wpisy